Sylwia Łysak
Sylwia Łysak
18 Sie, 2017 - 02:00
Jak wykonać przelew natychmiastowy?

Jak wykonać przelew natychmiastowy?

Sylwia Łysak

Przelew natychmiastowy – można go wykonać na kilka sposobów. Zobacz, z której opcji szybkiego przelewu skorzystać i dokonaj transakcji już dziś!

Sesje Elixir są nieubłagalne – choćbyśmy chcieli, przelewy nie przychodzą do nas 24h na dobę 7 dni w tygodniu. Czasem jednak musimy szybko wysłać komuś pieniądze i chcielibyśmy, by dotarły do niego w dosłownie kilka sekund (lub na odwrót). Co wtedy? Najlepiej postawić na przelew natychmiastowy! Czym jest i jak go wykonać? Zapraszamy do pozyskania informacji o kilku sposobach na jego zrealizowanie.

Przelew wewnętrzny

Jeśli chcemy, aby pieniądze dotarły do odbiorcy w ciągu kilkunastu sekund od ich wysłania, najlepiej zdecydujmy się na tzw. przelew wewnętrzny. Jest to przekaz pomiędzy rachunkami tego samego banku. Możemy go wykonać tylko jeśli oba rachunki (nadawcy i odbiorcy) są w tym samym banku np. Alior Bank. Chcąc wykonać przelew wewnętrzny warto pamiętać, że PKO Bank Polski to nie to samo co PKO S.A.

Niestety, usługa natychmiastowej wysyłki przelewu nie zawsze jest możliwa. W niektórych bankach ustala się godziny graniczne, w których obsługiwane są wszystkie transakcje. I tak np. Idea Bank nie wysyła ani nie odbiera żadnych przelewów od 22 do 2 w nocy, a BGŻ BNP Paribas obsługuje przelewy tylko od poniedziałku do piątku w godzinach od 6 do 20.

Dowiedz się więcej: Jak wykonać przelew bankowy? >>

Express Elixir, czyli klasyczny przelew natychmiastowy

Jeżeli posiadamy konto w innym banku niż odbiorca, musimy postawić na przelew Express Elixir – system obsługiwany jest przez najpopularniejsze w Polsce banki.

Jak wykonać przelew? Aby zrobić przekaz Express Elixir, należy zalogować się do bankowości internetowej i wybrać opcję przelewu natychmiastowego – może być ona nazwana inaczej np. przelew ekspresowy czy szybki, w zależności od banku.

Dowiedz się więcej: Przelew bankowy – najważniejsze rodzaje przelewów i różnice między nimi >>

Pamiętajmy, że w większości przypadków przelew taki jest płatny. Kosztuje od 1 zł do nawet 10 zł, a ostateczna cena zależy od oferty rachunku, z jakiego korzystamy. Jeśli nasz bank nie obsługuje systemu Express Elixir, możemy spróbować przekazać pieniądze systemem BlueCash (opisany poniżej).

Dowiedz się więcej: System Elixir w bankowości – na czym polega? >>

Przelew BLIK/IKO, czyli Express Elixir mobilnie

Alternatywą dla klasycznego przelewu Express Elixir jest przekaz mobilny BLIK/IKO. Można go wykonać z poziomu aplikacji mobilnej w telefonie. Jest to tzw. przelew na numer telefonu – wykonamy go tylko jeśli osoba, do której chcemy wysłać pieniądze ma zarejestrowany w usłudze BLIK/IKO numer (my również musimy go mieć).

Taki przelew przechodzi w ten sam sposób co Express Elixir i obsługiwany jest przez te same banki, ale (co ciekawe) nie pobiera się za niego żadnej opłaty.

Dowiedz się więcej: Od czego zależą opłaty za zagraniczny przelew bankowy >>

Przelew BlueCash

Jeśli nasz bank nie obsługuje systemu Express Elixir, jedyną możliwością, jaką mamy jest przelew BlueCash. Jest to usługa internetowa umożliwiająca przyspieszenie tradycyjnego przelewu w trybie online.

Aby wykonać przelew natychmiastowy za pośrednictwem Blue Cash, musimy odwiedzić stronę internetową usługodawcy. Zlecamy przelew zgodnie z podanymi instrukcjami i… cieszymy się szybkim przekazem. Oczywiście, za tego typu transakcję pobierana jest opłata.

Uwaga! Przelewy BlueCash nie są uniwersalne – wciąż istnieją banki, które nie są obsługiwane przez system.

Podsumowując, są cztery opcje umożliwiające wykonanie przelewu natychmiastowego: przelew wewnętrzny pomiędzy rachunkami w tym samym banku, płatny przekaz Express Elixir, darmowy przelew na telefon BLIK/IKO lub płatność online BlueCash. To, który przelew natychmiastowy wybierzemy zależy w dużej mierze od rachunku naszego i odbiorcy, a także tego – czy i jak dużo możemy za przelew zapłacić.

ZOBACZ RÓWNIEŻ