Urszula Stanisławska-Hunek
Urszula Stanisławska-Hunek
19 Mar, 2019 - 10:34
Zrób to sam - jak zrobić dziury w spodniach

Zrób to sam – jak zrobić dziury w spodniach

Urszula Stanisławska-Hunek

Jak zrobić dziury w spodniach, aby efekt był zachwycający i identyczny (a nawet lepszy), niż ten uzyskany w jeansach z gotowymi przetarciami?

Hitem są spodnie z dziurami na kolanach ozdobione różnymi przetarciami. Przeczytaj nasz krótki poradnik, jak zrobić dziury w spodniach. Dowiedz się, co będzie potrzebne, aby samodzielnie wykonać efektowne przetarcia – jedynie w 3 prostych krokach. Dzięki temu stare jeansy zyskają nowy, modny wygląd!

Jak zrobić dziury w spodniach za pomocą nożyczek?

Aby odpowiedzieć na pytanie jak zrobić dziury w spodniach należy przede wszystkim, przygotować jeansy, w których chcemy zrobić dziury. Mogą być nowe, ale zdecydowanie do tego celu lepiej wykorzystać stare spodnie. Potrzebne będą jeszcze nożyczki, ołówek lub kreda oraz pumeks.

Krok pierwszy: Przygotowanie spodni

Zatem jak zrobić dziury w spodniach? Najpierw załóż na siebie spodnie i zaznacz ołówkiem lub kredą miejsce, w którym masz kolana. Jeśli wykorzystujesz do tego stare jeansy, miejsce kolan powinno być już widoczne. Następnie rozłóż je równo na podłodze i zaznacz dokładnie linię na kolanach, którą potem rozetniesz.

Modne spodnie z dziurami na kolanach mają rozcięcie prawie od jednego szwa do drugiego. Jeśli chcesz mniejsze dziury, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zaznaczyć krótszą linię. Pamiętaj tylko, żeby znajdowała się ona na środku kolana – wtedy dziury będą się najlepiej układać. Uważaj, aby wycięcie było w takiej samej odległości od obu szwów. Jeśli już zaznaczyłeś linię, teraz delikatnie zaznacz wokół niej płaską elipsę. Jej wysokość zależy od wielkości dziury jaką chcemy uzyskać.

Dowiedz się więcej: 15 sposobów na ponowne wykorzystanie starych dżinsów

Jak zrobić dziury w spodniach - przetarcia

źródło zdjęcia: Getty Images / AnnaElizabethPhotography

Krok drugi: Ostre cięcie

Zegnij przednią część nogawki zgodnie z pierwszą, prostą linią i przetnij ją delikatnie czubkiem nożyczek. Przed cięciem sprawdź dokładnie, czy nie uszkodzisz drugiej strony nogawki.

Teraz wytnij elipsę na obu nogawkach. Postaraj się zrobić to w miarę równo. Aby dziura wyglądała naturalnie, trzeba ją teraz wystrzępić. W tym celu delikatnie pocieramy brzegi dziury pumeksem, aby z krawędzi wyciągnąć pojedyncze nitki.

Krok trzeci: Dodatkowe przetarcia

Jak zrobić dziury w spodniach tak, aby wyglądały one bardziej naturalnie? Takie jeansy z dziurami posiadają kilka przetarć na udach. Przed wykonaniem przetarć do nogawki warto włożyć coś grubszego – kawałek deski, grubej tektury czy szklaną butelkę. Na twardym podłożu łatwiej będzie pocierać jeansy pumeksem. Co więcej,  zabezpieczy także przed uszkodzeniem tyłu nogawki.

Przetarcia nie powinny być duże. Idealna wysokość przetarcia to ok. 5 cm, a szerokość może mieć około 2-3cm. Dość mocno przyciskamy pumeks i pocieramy, aż do powstania przetarcia. Musimy uważać, aby robić to równomiernie i nie zrobić dziury.

Poniżej krótki filmik instruktażowy autorstwa Eweliny z kanału Chloeline, dzięki któremu bez większego problemu zrobimy modne dziury w spodniach.

Jak zrobić dziury w spodniach na kolanach pumeksem?

Jeśli chcemy zrobić modne spodnie z dziurami na kolanach, ale jednocześnie nie korzystając z nożyczek, możemy do tego celu użyć pumeks. Trwa to zdecydowanie dłużej, ale efekt jest bardziej spektakularny. Najpierw przygotowujemy spodnie, jak w punkcie pierwszym. Do środka nogawki, pod linię wkładamy coś twardszego tak, jak przy robieniu przetarć. Teraz mocno musimy pocierać pumeksem w różne strony, aby zrobić dość sporą dziurę. Może to potrwać około 20 minut przy jednej nogawce, ale zdecydowanie warto poświęcić czas, aby uzyskać taki efekt.

ZOBACZ RÓWNIEŻ