Katarzyna Zet
Katarzyna Zet
07 Lis, 2018 - 18:37

Jak zostać podróżnikiem bez pieniędzy – 7 wskazówek

Katarzyna Zet

Marzysz o zwiedzaniu świata, ale nie masz na to gotówki? Dowiedz się, jak zostać podróżnikiem bez pieniędzy – to wcale nie jest takie trudne!

O podróżowaniu marzy większość z nas, jednak tylko niektórzy to marzenie rzeczywiście realizują. Najczęstszą przeszkodą jest po prostu brak pieniędzy – przecież wycieczki zagraniczne sporo kosztują, zwłaszcza do egzotycznych krajów na innych kontynentach. Jak się okazuje, aby zwiedzać świat, wcale nie trzeba mieć dużo gotówki – poniżej zdradzamy kilka sposobów na to, jak zostać podróżnikiem bez pieniędzy!

1. Autostop, autostop – wsiadaj bracie, dalej hop!

Powyższe słowa pochodzące z piosenki Karin Stanek „Autostop” powinny być głównym mottem dla osób zastanawiających się, jak zostać podróżnikiem bez pieniędzy. Podróżowanie autostopem z zasady jest bezpłatne i polega na korzystaniu z uprzejmości kierowców, którzy zdecydują się nas podwieźć do określonego celu.

Podróż autostopem niestety nie jest łatwa i wymaga nieraz długiego czekania. Aby „złapać stopa”, najlepiej stanąć na drodze wylotowej z danego miasta i mieć ze sobą duży napis wskazujący miejsce, do którego chcemy dotrzeć. Napis powinien być widoczny z daleka. Pamiętajmy, że nie wolno tego robić na autostradach i drogach ekspresowych, lecz najlepiej jeszcze w terenie zabudowanym, gdzie droga ma pobocze oddzielone od jezdni linią przerywaną, na którym możemy bezpiecznie stać i na którym może zatrzymać się samochód.

W tanim podróżowaniu może pomóc Blablacar.com – jest to międzynarodowy serwis internetowy do znajdywania tzw. wspólnych przejazdów. Łączy on kierowców z podróżnymi, którzy chcą jechać w tym samym kierunku. Skorzystanie z takiego wspólnego przejazdu jest zwykle odpłatne, jednak z reguły kosztuje dużo mniej niż podróż innymi środkami transportu. Blablacar działa już w kilkudziesięciu krajach m.in. w Polsce, Hiszpanii, Portugalii, we Włoszech, Wielkiej Brytanii, Turcji, Brazylii, a nawet w Indiach.

Więcej na temat tego, jak podróżować autostopem, można się dowiedzieć w artykule: Podróż autostopem – jak się przygotować?

Autostop - znany sposób na podróżowanie bez pieniędzy

źródło zdjęcia: Getty Images / Elitsa Deykova

2. Zwiedzaj świat na rowerze

Jak zostać podróżnikiem bez pieniędzy? Można wsiąść po prostu na rower i wyruszyć w podróż marzeń dosłownie w każdym kierunku. Inspiracją do takiej podróży niech będą śmiałkowie, którzy objechali na dwóch kółkach dosłownie cały świat! Jak się okazuje, nie potrzeba na to wiele czasu – niejaki Mark Beaumont ze Szkocji w 2017 roku pobił rekord świata, objeżdżając na swoim rowerze cały glob (przeszło 29 tys. km) w 78 dni, 14 godzin i 40 minut.

W Polsce również nie brakuje osób, które właśnie na rowerze postanowiły spełniać swoje marzenia o podróżowaniu. Przykładem są Marzena i Janek, którzy w podróży na rowerach spędzili 16 miesięcy i dojechali nimi aż do … Australii! Swoje wrażenia z wyprawy opisali na blogu Nagniatamy.pl – znaleźć na nim można także przydatne wskazówki, jak przygotować rower na tak długą podróż, jak spakować plecak, czy wreszcie jaki wziąć ze sobą namiot.

Turystyka rowerowa przeżywa prawdziwy rozkwit – istnieją już nawet wyspecjalizowane biura podróży organizujące wyprawy rowerowe po Europie. Taką wyprawę można jednak zorganizować równie dobrze samodzielnie – najlepiej z grupą znajomych!

Dowiedz się więcej: Tanie wakacje dla singli, czyli na czym zaoszczędzić podróżując w pojedynkę

Jak zostać podróżnikiem bez pieniędzy? Podróżować rowerem!

źródło zdjęcia: Getty Images / Travel_Nerd

3. Chcesz tanio podróżować po świecie? Zostań wolontariuszem!

Wolontariat to od pewnego czasu bardzo popularny sposób na tanie podróżowanie, który pozwala odwiedzić najbardziej egzotyczne zakątki świata.

Najpopularniejsze są tzw. workcampy organizowane przez międzynarodowy projekt wolontariacki SCI International Voluntary Projects. Workcampy to około dwutygodniowe wyjazdy do różnych krajów, podczas których wolontariusze przez 5 dni w tygodniu pracują dla lokalnej społeczności – np. sadzą rośliny, pomagają remontować szkołę, uczą dzieci angielskiego itp.

Na miejscu mają zapewnione zakwaterowanie i wyżywienie, mogą również w dowolny sposób spędzać czas wolny. Z własnej kieszeni muszą jednak pokryć koszty podróży oraz uiścić symboliczne wpisowe dla organizacji. Workcampy organizowane są na całym świecie – ich aktualną listę można zobaczyć na oficjalnej stronie SCI International Voluntary Projects. W Polsce koordynatorem projektu jest Stowarzyszenie Jeden Świat.

Innym ciekawym projektem dla wolontariuszy z całego świata jest WWOOF.
W tym przypadku praca odbywa się w gospodarstwie rolnym. Jeśli chodzi o miejsce wyjazdu, to do wyboru jest 120 krajów na czterech kontynentach. Zasady są takie same jak w przypadku workcampów – w zamian za pracę w gospodarstwie wolontariusz ma zagwarantowane za darmo wyżywienie i noclegi, natomiast koszty podróży musi pokryć samodzielnie.

Dowiedz się więcej: Wolontariat – sposób na zdobycie doświadczenia zawodowego

Wolontariat - sposób na tanie zwiedzanie świata

źródło zdjęcia: Getty Images / Wavebreakmedia

4. Couchsurfing – odkryj sposób na darmowe noclegi

Couchsurfing to kolejny sposób na to, jak zostać podróżnikiem bez pieniędzy. Polega on na oferowaniu innym turystom noclegu we własnym domu w zamian za nocleg u innej osoby, nawet na drugim końcu świata. Jest to więc swego rodzaju transakcja barterowa, w której nie ma rozliczenia gotówkowego.

Aby skorzystać z tej możliwości odwiedzenia różnych zakątków świata, należy zarejestrować się w międzynarodowym serwisie internetowym Couchsurfing.orgłączącym już przeszło 3 miliony couchsurferów i będącym swego rodzaju wyszukiwarką noclegów.

Warto pamiętać, że ideą couchsurfingu jest wymiana kulturowa, dlatego podczas pobytu u gospodarza należy znaleźć czas na to, by z nim porozmawiać i wymienić się informacjami na temat swoich krajów, zwyczajów, czy choćby upodobań kulinarnych.

Dowiedz się więcej: Aplikacje dla podróżnika – 20+ najlepszych

Couchsurfing - sposób na darmowe noclegi na całym świecie

źródło zdjęcia: Getty Images / LeoPatrizi

5. Zarabiaj pieniądze w czasie podróży

Ciekawym sposobem na rozwiązanie problemu braku gotówki dla miłośników podróży jest połączenie pracy z podróżowaniem.

Osoby pracujące zdalnie (np. tłumacze, copywriterzy, blogerzy, programiści, graficy itp.) mogą po prostu zabrać w podróż swojego laptopa i realizować zlecenia w czasie odwiedzania kolejnych miejsc. Inną opcją jest praca dorywcza w kraju będących celem podróży – aby zdobyć pieniądze na jedzenie lub nocleg, można zatrudnić się w lokalnej restauracji, w hotelu, w gospodarstwie rolnym lub jako sprzedawca pamiątek. Możliwości jest wiele, szczególnie w popularnych miejscowościach turystycznych.

Praca zdalna może być wykonywana także podczas podróży

źródło zdjęcia: Getty Images / Merlas

6. Crowdfunding – zbierz fundusze na podróż w Internecie

Kolejnym sposobem na to, jak zostać podróżnikiem bez pieniędzy, jest… pozyskanie środków na podróż na platformie crowdfundingowej.

Crowdfunding to popularna metoda zbierania funduszy w Internecie na realizacje różnych projektów – zwykle dotyczą one jakiegoś innowacyjnego przedsięwzięcia biznesowego, jednak nie brakuje osób, które w ten sposób zbierają środki na inne cele, również na podróże.

Niestety pozyskanie w ten sposób środków na spełnienie marzenia o podróżowaniu jest trudne – aby przekonać Internautów do przekazania pieniędzy, należy wymyślić ciekawy projekt, którego efekty będą miały jakąś wartość także dla innych. Z reguły środki udaje się zebrać podróżnikom planującym jakieś ekstremalne lub odkrywcze wyprawy np. w góry lub osobom, które deklarują udokumentowanie swoich doświadczeń w książce, na blogu, w filmie itp.

Dowiedz się więcej: Czym jest crowdfunding?

Crowdfunding to sposób na zebranie funduszy na podróż

źródło zdjęcia: Getty Images / designer491

7. Zamień podróżowanie w zawód

Zamiast zastanawiać się, jak zostać podróżnikiem bez pieniędzy, można rozważyć, czy nie lepiej brać pieniądze za to, że się podróżuje. Istnieje wiele zawodów, które to umożliwiają – można zostać m.in.:

  • pilotem wycieczek,
  • rezydentem biura podróży,
  • stewardessą,
  • pracownikiem statku wycieczkowego,
  • właścicielem firmy organizującej wyprawy do egzotycznych miejsc dla innych pasjonatów podróży.

Podróżowanie stało się modne i popularne, dlatego znalezienie pracy w branży nie jest dzisiaj trudne. Powinniśmy oczywiście znać języki obce, a także w niektórych przypadkach ukończyć specjalne kursy. Kursy dla pilotów wycieczek oraz rezydentów organizowane są na przykład przez największe biura podróży, w których potem możemy ubiegać się o pracę.

Dowiedz się więcej: Szkolenia i kursy – sposób na rozwój osobisty i zawodowy

Jak podróżować za darmo? Można zostać pilotem wycieczek!

źródło zdjęcia: Getty Images / kzenon

Sposobów na to, jak zostać podróżnikiem bez pieniędzy, jest całkiem sporo. Trzeba jednak przyznać, że całkowicie bez gotówki lepiej w podróż się nie wybierać i nie zawsze jest to możliwe. Istnieje wiele metod na obniżenie kosztów podróży, dzięki którym na zwiedzanie świata nie trzeba jednak już wydawać fortuny. Metody te przedstawiamy w innym artykule dla miłośników podróży: Tanie podróżowanie – 7 najlepszych sposobów.

ZOBACZ RÓWNIEŻ