Izabela Krzyczkowska
Izabela Krzyczkowska
17 Maj, 2019 - 00:00
Jak zaplanować płeć dziecka?

Jak zaplanować płeć dziecka?

Izabela Krzyczkowska

Czy można zaplanować płeć dziecka? Choć są w tej kwestii wątpliwości etyczne, istnieją metody zwiększające szansę na urodzenie dziewczynki lub chłopca.

Planowanie płci dziecka nie jest niczym nowym. Od wieków ludzie chcieli wiedzieć, co zrobić, aby urodził się potomek określonej płci. Miało to znaczenie dla kontynuacji rodu, pozycji rodziny i jej statusu majątkowego. Dzisiaj niektórzy uważają to za dwuznaczne moralnie. Jeżeli jest traktowanie w kategorii zabawy, z założeniem, że i chłopiec i dziewczynka będą tak samo kochane i wyczekiwane, a po prostu rodzinom marzy się określona płeć dziecka, to w takiej sytuacji nie ma w tym nic złego.

Planowanie płci bywa czasami konieczne, w sytuacji obciążeń genetycznych. Jest dyskusyjne i kontrowersyjne, jeżeli jest przyczyną dyskryminacji dziecka i wynika z oczekiwań społecznych. W poniższym artykule przedstawiamy obiegowe i najpopularniejsze metody planowania płci potomstwa.

Synek czy córeczka

Kiedy podejmuje się próby zajścia w ciążę, widzi się oczami wyobraźni ukochaną córeczkę lub kochanego synka. Są metody, które pozwalają na zwiększenie szansy na urodzenie dziecka określonej płci.

Metoda Shettles’a

Opracował ją amerykański uczony Landrum Shettles. Stworzył on teorię, że męskie plemniki (chromosom Y), szybciej poruszają się, ale są też bardziej podatne na uszkodzenie. Plemniki noszące chromosom X odpowiedzialne za poczęcie dziewczynki, żyją z kolei dłużej i są bardziej odporne na warunki w narządach rodnych kobiety.

Wynika z tego, że współżycie w dniu owulacji daje większe szanse plemnikom Y i zwiększa prawdopodobieństwo urodzenia chłopca. Jeżeli stosunek odbył się dwa dni przed owulacją, to zwiększa się szansa na dziewczynkę.

Nie ma jednak wystarczających dowodów naukowych, że omawiana teoria jest zgodna z rzeczywistością. Metoda nie wyrządza jednak szkód w organizmie kobiety, dlatego można ją bez przeszkód wypróbować. Planowanie ciąży powyższą metodą wymaga jednak kilku miesięcy obserwacji cyklu.

Dieta a płeć dziecka

Zapotrzebowanie na niezawodne i naturalne metody pozwalające zaplanować płeć dziecka sprawia, że wszystkie poradniki na ten temat sprzedają się jak świeże bułeczki i wciąż powstają kolejne teorie.

Popularne jest przekonanie, że poprzez odpowiednią dietę kobieta może zwiększyć szansę na urodzenie dziewczynki bądź chłopca. Dietę należy rozpocząć na pół roku przed poczęciem.

Jeżeli marzeniem jest dziewczynka, to codzienne menu warto wzbogacić o:

 • mleko i jego przetwory,
 • soję,
 • kasze gruboziarniste,
 • figi,
 • orzechy,
 • ryby,
 • fasolę,
 • migdały,
 • warzywa liściaste,
 • brokuły.

Konieczne jest unikanie potraw słonych, które nie tylko zwiększy nadzieję na córeczkę, ale także korzystnie wypłynie na zdrowie kobiety.

Jeżeli pragniemy mieć chłopca, to należy dodać do menu sód i potas, czyli zwiększyć spożycie:

 • owoców cytrusowych,
 • pomidorów,
 • bananów,
 • pestek słonecznika,
 • mięty,
 • pietruszki.

Unikać należy natomiast:

 • mleka,
 • czekolady,
 • orzechów,
 • pełnoziarnistego chleba,
 • skorupiaków.

Diety nie powinny stosować panie cierpiące na choroby przewlekłe.

Dowiedz się więcej: Dieta w ciąży – żywienie przyszłej mamy krok po kroku

Metoda Franciszka Benendo

Polski lekarz stworzył metodę pomocną dla par, które chcą zaplanować płeć dziecka. Jego sposób planowania chłopca lub dziewczynki opiera się o dokładne określenie dnia owulacji. Sprawdza się u pań mających regularne cykle. Wnioski tego lekarza są takie same jak Landruma Shettlesa – plemniki zawierające chromosom Y (odpowiadające za poczęcie potomka płci męskiej) są szybsze, ale bardziej wrażliwe na niekorzystne środowisko pochwy, co sprawia, że ich żywotność jest krótka. Z kolei plemnik zawierające chromosom X (dające córeczkę) są wolniejsze, ale odporniejsze na warunki panujące w organizmie kobiety i mogą dłuższej przeżyć.

Para, która chciałaby mieć córkę, powinna współżyć 2-3 dni przed owulacją, natomiast osoby marzące o synu powinny próbować szczęścia w dniu jajeczkowania.

Dowiedz się więcej: Dni niepłodne i płodne – jak je wyliczyć?

Zapłodnienie in vitro

Pewną metodą uzyskania wymarzonej płci dziecka jest selekcja plemników podczas zapłodnienia in vitro. Ponieważ jest to metoda inwazyjna, stosuje się ją tylko w sytuacji, kiedy w rodzinie wystąpiły choroby genetyczne uzależnione do płci potomka.

In vitro jest skuteczną metodą leczenia niepłodności i nie służy do spełniania zachcianek przyszłych rodziców dotyczących płci dziecka. Selekcja plemników lub zarodków pod względem płci bez wyraźnego powodu medycznego budzi społeczną niechęć i w wielu krajach jest prawnie zakazana.

Płeć dziecka można spróbować zaplanować korzystając z wielu metod

źródło zdjęcia: Getty Images / KatarzynaBialasiewicz

Polaryzacja cyklu

Jest to bardzo interesująca metoda i zdaniem par, które z niej skorzystały, skuteczna. Opiera się na założeniu, że komórka jajowa może być naładowana dodatnio lub ujemnie i w zależności od tego przyciągać różne plemniki. Aby dowiedzieć się, jakie naładowanie ma komórka jajowa, trzeba wziąć pod uwagę następujące czynniki:

 • grupę krwi,
 • wiek,
 • datę ostatniej miesiączki.

Na tej postawie układa się indywidualny kalendarz polaryzacji. Pary, które zastanawiają się jak spłodzić dziewczynkę, uważają, że to metoda warta wypróbowania. Trzeba jednak pamiętać, że w ciągu roku zdarzają się cykle, kiedy komórka jajowa jest neutralna i wtedy szanse rozkładają się po równo.

Komórka jajowa przyciągająca plemniki z chromosomem X ma ładunek dodatni. Z kolei ładunek ujemy to cecha plemników o chromosomie Y.

Szkodliwa metoda

Kompletną bzdurą jest pogląd, że plemniki z chromosomem Y  lepiej radzą sobie w środowisku zasadowym, a z chromosomem X w kwaśnym. Niestety, przekonanie to ma ogromną rzeszę zwolenników, co nakręca rynek na rozmaite książki, w których informacje mijają się prawdą.

Wlewanie jakichkolwiek mikstur do pochwy jest szkodliwe dla zdrowia – może spowodować infekcje i wtórną bezpłodność. Sodę oczyszczoną, cytrynę, colę i inne polecane produkty należy trzymać z daleka od pochwy!

Wpływ osobowości matki na płeć dziecka

Nowozelancki lekarz psychiatra Valerie Grant na podstawie wieloletnich obserwacji kobiet doszedł do wniosku, że kobiety o silnej, dominującej osobowości mają dużo większą możliwość, aby urodzić syna.

Chiński kalendarz płci

Zdaniem Chińczyków kalendarz płci ma prawie 90% skuteczność. Jednak nie ma na ten temat żadnych wiarygodnych dokumentów, ani badań, a opinie użytkowników są podzielone. Najlepiej traktować go jako wróżbę i zabawę.

Według kalendarza płeć przyszłego maleństwa zależy od wieku matki i miesiąca współżycia. Wpływ ojca jest pomijany, co jest niezgodne ze współczesną nauką medyczną i powoduje, że kalendarz płci należy traktować w kategoriach nieszkodliwej tradycji. W przypadku lat matki chodzi o wiek w kalendarzu chińskim.

Według przedstawianego testu na płeć dziecka 18-latka, która współżyje w styczniu i marcu urodzi dziewczynkę, w pozostałych miesiącach chłopca. Kobieta w wieku 21 lat szansę na chłopca ma tylko wtedy, jeżeli do poczęcia dojdzie w styczniu. Przyszła mama mająca 31-32 lata urodzi synka, jeżeli będzie współżyła w styczniu, marcu i grudniu. Poczęcie w pozostałych miesiącach oznacza, że zostanie matką dziewczynki.

Każda para ma po 50% szans, że zostanie rodzicami chłopca lub dziewczynki. W miarę rozwoju ciąży, po obejrzeniu obrazu z monitora USG, wyczuciu pierwszych ruchów dziecka, dochodzi się do przekonania, że tak naprawdę płeć maluszka nie ma żadnego znaczenia. Najważniejsze, aby urodziło się zdrowe i bez większych komplikacji przy porodzie. Po narodzinach niemowlę wymaga czułej opieki i wielkiej miłości. Radość z posiadania dziewczynki i chłopca jest taka sama – każde dziecko bez względu na płeć jest dumą swoich rodziców.

ZOBACZ RÓWNIEŻ