Grzegorz Bryszewski
Grzegorz Bryszewski
27 Mar, 2019 - 00:00

Jak zapłacić zegarkiem – przegląd rozwiązań dostępnych w Polsce

Grzegorz Bryszewski

To może być wyjątkowo wygodna, prosta, bezpieczna i nowoczesna forma płatności. Nie zawsze będzie jednak tania. Podpowiadamy, jak zapłacić zegarkiem.

Nazwa „inteligentny zegarek” zobowiązuje. Smartwatche stały się wygodną alternatywą dla karty płatniczej, bo z zegarkiem nie rozstajemy się właściwie nigdy, a portfela z kartą można po prostu zapomnieć z domu. Dostępne w Polsce rozwiązania pozwalają na proste i wygodne dokonywanie płatności zbliżeniowych smartwatchem z Internetem. Nie wszystkie systemy są jednak dostępne dla zwykłych użytkowników. W naszym poradniku tłumaczymy, jak zapłacić zegarkiem, informujemy o szczegółach najbardziej popularnych rozwiązań dostępnych w naszym kraju i wskazujemy wady oraz zalety wybranych systemów. Zapraszamy do lektury!

Jak zapłacić zegarkiem? Garmin Pay

Rozwiązanie firmy Garmin, znanej z produkcji nowoczesnych smartwatchy z rozwiązaniami dla osób aktywnych fizycznie (moduły GPS, plany treningowe, mierzenie pulsu), wykorzystuje technologię NFC i umożliwia płatność zbliżeniową wybranymi modelami zegarków.

Ważną cechą tego systemu jest bezpieczeństwo, system chroni bowiem dane użytkownika, wykorzystując przypisane do danego zegarka numery kart i kody transakcji jedynie w momencie dokonywania płatności. Wrażliwe dane (np. numer posiadanej karty) nie są przechowywany na urządzeniu i nie trafiają także do sprzedawcy w trakcie płatności.

System Garmin Pay jest stosunkowo nowym rozwiązaniem i w Polsce obsługuje go tylko kilka instytucji finansowych.

Jaki smartwatch obsłuży płatność?

Oto lista modeli zegarków, które obsługują płatność Garmin Pay:

 • D2 Delta S,
 • D2 Delta,
 • D2 Delta PX,
 • fēnix 5S Plus,
 • fēnix 5 Plus,
 • fēnix 5X Plus,
 • Forerunner645,
 • Forerunner 645 Music,
 • MARQ Athlete,
 • MARQ Aviator,
 • MARQ Captain,
 • MARQ Driver,
 • MARQ Expedition,
 • vívoactive 3,
 • vívoactive 3 Music.

Obsługiwane banki

Oto banki i instytucje, które obsługują płatność Garmin Pay:

 • Getin Noble Bank (Mastercard),
 • Nest Bank (Visa),
 • PKO Bank Polski (Mastercard, Visa),
 • Revolut (Mastercard),
 • Santander (Mastercard, Visa).

Dowiedz się więcej: Visa czy MasterCard: która karta płatnicza lepsza?

Konfiguracja

Do pierwszej konfiguracji systemu oprócz zegarka smart potrzebny będzie także smartfon lub tablet, gdzie koniecznie trzeba zainstalować aplikację Garmin Connect Mobile (dostępna na iOS i Androida). Jej celem jest stworzenie w smartwatchu wirtualnego portfela z kartami. Aby tego dokonać, trzeba odszukać własny zegarek na liście i połączyć go z aplikacją za pomocą opcji „synchronizuj”.

Po wybraniu kolejnej opcji „Garmin Pay” następuje utworzenie portfela i dodanie własnej karty płatniczej (aplikacja zapyta m.in. o numer karty, datę ważności i kod CVV2, później użytkownik musi wpisać jeszcze kod weryfikacyjny). Ostatni etap konfiguracji to utworzenie czterocyfrowego hasła do portfela.

Jak zapłacić zegarkiem Garmin Pay?

Pierwszy krok polega na wejściu do menu zegarka i wybraniu ikony portfela. Później, po wybraniu konkretnej karty, konieczne jest wpisanie czterocyfrowego kodu PIN i przyłożenie smartwatcha do czytnika (właściciel inteligentnego zegarka ma na to 60 sekund).

Co ważne, stosowanie rozwiązania Garmin Pay w pewien sposób likwiduje konieczność podawania kodu przy płatności powyżej 50 złotych. Wpisywanie numeru PIN jest bowiem konieczne tylko przy pierwszej płatności danego dnia i obowiązuje przez kolejne 24 godziny, jeśli tylko zegarek wciąż będzie na ręce i nie zostanie wyłączona opcja funkcja wykrywania tętna.

Od tej zasady mogą się jednak pojawić wyjątki w przypadku używania przez sklep lub punkt usługowy starego modelu terminala.

Wady i zalety

Wyraźną zaletą płatności Garmin Pay jest jej wygoda i bezpieczeństwo. Warto docenić także fakt, że po zakończeniu konfiguracji całość działań wykonuje się tylko za pomocą zegarka i nie będzie potrzebne dodatkowe urządzenie.

Jako wadę systemu można wskazać wciąż niewielką liczbę polskich banków obsługujących płatność i stosunkowo wysokie ceny zegarków smart (skomplikowane modele Garmin kosztują około 3 tys. złotych).

Ten system płatności na razie staje się wiec wygodnym rozwiązaniem dla osób, które posiadają i używają zegarków firmy Garmin. Kupno takiego urządzenia jedynie do płatności jest mało opłacalne. Pewnego rodzaju utrudnieniem systemu może być również brak możliwości (w wybranych modelach) sprawdzenia ostatnich płatności w zegarku.

Jak zapłacić zegarkiem? Opcję płatności oferują np. sportowe zegarki Garmin

źródło zdjęcia: Getty Images / monkeybusinessimages

Jak zapłacić zegarkiem? Apple Pay

Własny system płatności z wykorzystaniem zegarków posiada również firma Apple. System o nazwie Apple Pay wprowadzono na terenie Polski w połowie czerwca 2018 i staje się on coraz popularniejszy.

Także w tym przypadku system oparty jest na technologii NFC i rozwiązaniach mocno zwiększających bezpieczeństwo. Potwierdzanie transakcji na telefonach odbywa się więc dodatkowo przez czytnik linii papilarnych użytkownika (Touch ID) lub skanowanie twarzy (Face ID).

Unikalne rozwiązanie systemu to możliwość płatności w aplikacjach komputerowych i na stronach internetowych.

Jaki smartwatch obsłuży płatność?

 • każdy zegarek Apple Watch

Obsługiwane banki

Oto banki, które obsługują płatność Apple Pay:

 • Alior Bank (w tym także T-Mobile Usługi Bankowe),
 • Bank Pekao,
 • BGŻ BNP Paribas,
 • Getin Bank,
 • ING Bank Śląski,
 • mBank,
 • Nest Bank,
 • PKO Bank Polski,
 • Raiffeisen Polbank,
 • Santander Bank Polska.

Konfiguracja

Podobnie jak w przypadku Garmin Pay, także Apple Pay wymaga dodania do urządzenia karty (kredytowej, debetowej lub karty przedpłaconej) i stworzenia wirtualnego portfela. Dodanie karty na zegarku firmy Apple wymaga uruchomienia aplikacji Apple Watch na telefonie Iphone.

Po wybraniu karty „Mój zegarek” należy przejść do kolejnej opcji „Wallet i Apple Pay”. Następny krok następuje po wybraniu opcji „Dodaj kartę” a po wprowadzeniu niezbędnych danych karty należy nacisnąć przycisk „Dalej”.

Na tym etapie konfiguracji należy poczekać na akceptację ze strony banku, być może konieczne będzie także wprowadzenie dodatkowych informacji na temat używanych kart. Jeśli tak będzie, to należy wrócić do wcześniejszego menu i uzupełnić informację. Zakończenie procedury i potwierdzenie danych nastąpi po kliknięciu przycisku „Dalej”.

Jak zapłacić zegarkiem z Apple Pay?

Płatność zbliżeniowa smartwatchem następuje po dwukrotnym naciśnięciu przycisku bocznego, wybraniu odpowiedniej karty i zbliżeniu zegarka do czujnika zbliżeniowego. Transakcję potwierdza lekkie stuknięcie w zegarku, które może także zakończyć całą procedurę.

W innych sytuacjach (w zależności od wybranej karty, zasad banku i kwoty transakcji) może się pojawić konieczność wpisania kodu lub podpisania paragonu. Taka samo będzie w przypadku dokonywania płatności w aplikacjach komputerowych lub za pomocą przeglądarki internetowej Safari.

Wady i zalety

Jako wadę rozwiązania można wskazać konieczność posiadania drogiego i nowoczesnego zegarka firmy Apple. Pewnie dlatego ten system płatności zbliżeniowych wciąż jest mało popularny w Polsce.

Ogromną zaletą opisanego systemu jest natomiast jego bezpieczeństwo i możliwość potwierdzania płatności także za pomocą linii papilarnych i twarzy użytkownika. Część osób na pewno doceni dodatkową możliwość płatności w aplikacjach i na stronach internetowych.

Dowiedz się więcej: Czy płatność kartą kredytową w internecie jest bezpieczna?

Jak zapłacić zegarkiem? Atutem Apple Pay są nowoczesne formy zabezpieczeń np. Face ID

źródło zdjęcia: Getty Images / RyanKing999

Jak zapłacić zegarkiem? Google Pay

Osobnego systemu płatności zbliżeniowej może używać także zegarek z wyjątkowo popularnym na całym świecie systemem Android. Także w tym przypadku płatność polega na stworzeniu w smartwatchu cyfrowego portfela z kartą banku, który obsługuje to rozwiązanie. Do działania systemu niezbędny będzie moduł NFC. Warto też podkreślić, że wcześniej rozwiązanie to działało pod nazwą Android Pay.

Istotnym elementem systemu, który wyraźnie zwiększa bezpieczeństwo jego użycia, jest konieczność odblokowania urządzenia przed dokonaniem płatności (smartwatch nie musi być jednak wtedy podłączony do Internetu). Taki wymóg uniemożliwia groźną sytuację, gdy ktoś ukradnie lub znajdzie nasz zgubiony zegarek i będzie chciał dokonać nim dużą ilość płatności za niewielkie kwoty bez konieczności podawania kodu PIN.

Jaki smartwatch obsłuży płatność?

 • każdy zegarek smart z modułem NFC i najnowszym systemem Android-Lolipop 5.0 lub nowszym, może to być także zegarek ze wspomnianym modułem i systemem Wear OS,
 • rozwiązanie może nie działać w przypadku zmodyfikowanego systemu (mowa tutaj o popularnych w kraju zrootowanych/ odblokowanych urządzeniach, co często umożliwia korzystanie z dodatkowych opcji, zazwyczaj oznacza także utratę gwarancji na urządzenie),
 • wszystkie nowe zegarki z Androidem, które potrafią obsługiwać płatności zbliżeniową firmy Google, powinny mieć zainstalowane oprogramowanie do tego systemu.

Obsługiwane banki

Aktualna list polskich banków współpracujących z Google Pay liczy aż 22 pozycje. Dokładne ich dane można znaleźć tutaj.

Konfiguracja

Pierwszym krokiem jest otwarcie na zegarku z Androidem aplikacji Google Pay i wybranie przycisku „Zacznij korzystać”. Później należy ustawić blokadę ekranu i dodać kartę debetową lub kredytową do portfela, wykonując czynności opisane w programie. Po zakończeniu konfiguracji karta powinna pojawić się na ekranie i można już z niej korzystać.

Aktualnie w Polsce system płatności zbliżeniowych Google Pay ograniczony jest do dwóch rodzajów kart płatniczych: debetowych i kredytowych – nie można dodawać rabatowych, kart lojalnościowych ani kart z programu nagród.

Jak zapłacić zegarkiem w ramach systemu Google Pay?

Płatność zbliżeniowa rozpoczyna się w tym przypadku od otwarcia na inteligentnym zegarku aplikacji Google Pay i przytrzymania nad terminalem zegarka aż do usłyszenia sygnału lub poczucia wibracji. Jeśli na tym etapie pojawi się prośba o wybór karty, to należy wybrać kartę kredytową (nawet jeśli do konta przypisana jest na przykład karta debetowa).

W przypadku transakcji kartami debetowymi płatność zakończyć się może wpisaniem kodu PIN.

Wady i zalety

Zaletą systemu Google Pay jest na pewno jego dostępność. Ceny urządzeń z systemem Android są niskie i do korzystania z płatności zbliżeniowej smartwatchem nie ma konieczności kupowania najnowszych i mocno rozbudowanych zegarków.

Z drugiej jednak strony na polskim rynku wciąż jest niewiele modeli takich zegarków, które oferowałyby ciekawe funkcje i rozsądną ceną. Inne zalety systemu to łatwość jego użycia i jego wysokie bezpieczeństwo (konieczność odblokowania zegarka przed dokonaniem płatności).

Jak zapłacić zegarkiem? Najpierw trzeba go skonfigurować!

źródło zdjęcia: Getty Images / ipopba

Jak więc płacić zegarkiem? Taki system płatności mają szansę najszybciej wypróbować przede wszystkim posiadacze zegarków firmy Garmin lub Apple, którzy jednocześnie posiadają kartę płatniczą lub kredytową w popularnym polskim banku. W takim ujęciu ich smartwatche otrzymają po prostu dodatkową i bardzo przydatną funkcję.

Dla osób, które nie szukają rozbudowanych zegarków z ogromną porcją możliwości, najtańszym sposobem korzystania z takich płatności może być natomiast kupno zegarka z systemem Android. W każdym przypadku używanie zegarka będzie bez wątpienia jednym z najbardziej wygodnych sposobów płatności, dostępnym nawet podczas pobytu w saunie lub na basenie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ