ARTYKUŁ PARTNERA
ARTYKUŁ PARTNERA
19 Lut, 2019 - 07:18
Jak zapłacić mandat przez Internet

Jak zapłacić mandat przez Internet

ARTYKUŁ PARTNERA

Nie czekaj na naliczenie odsetek. Dowiedz się, jak zapłacić mandat przez Internet, szybko i bez kolejek. Dzięki temu zaoszczędzisz Twój cenny czas i unikniesz dodatkowych opłat.

Jak zapłacić mandat przez Internet? Ta wiedza może okazać się przydatna w wielu sytuacjach życiowych. Niewiele przecież trzeba, aby otrzymać mandat, wystarczy moment roztargnienia.

Od 2018 roku mandat możemy zapłacić kartą od razu u policjantów, którzy go nałożyli. Policjanci z drogówki zostali bowiem wyposażeni w terminale płatnicze, które pozwalają bez żadnych dodatkowych opłat uiścić mandat od ręki bezgotówkowo – albo kartą, albo za pomocą BLIK.

Wielu kierowców woli jednak zapłacić w terminie późniejszym i wtedy przyda się wiedza, jak zapłacić mandat przez Internet.

Jak zapłacić mandat przez Internet przelewem?

Najmniej problemów zapłata mandatu przez Internet sprawi osobom, które już wcześniej dokonywały przelewu online na rzecz urzędu skarbowego. Wiedzą one, że taki transfer należy wykonać za pomocą formularza zarezerwowanego wyłącznie dla fiskusa (zazwyczaj przybiera on nazwę „urząd skarbowy” lub „US”).

Poniżej przedstawiamy instrukcję: Jak zapłacić mandat przez Internet krok po kroku. Zanim jednak nastąpi logowanie do banku, warto przygotować sobie mandat oraz przypomnieć własny numer PESEL. Operując na uruchomionym koncie internetowym, należy:

 1. Wybrać przelew do urzędu skarbowego.
 2. W polu „identyfikator” wpisać PESEL.
 3. Z listy urzędów skarbowych wybrać Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu.
 4. W polu „Symbol formularza lub płatności” wpisać lub wybrać słowo „MANDATY”.
 5. Pole „okres” należy pozostawić bez wypełnienia.
 6. Jako „identyfikator zobowiązania” należy wpisać serię i numer mandatu.
 7. W kolejnym polu należy wpisać kwotę mandatu.
 8. Potwierdzić przelew.

Dowiedz się więcej: Jak wypełnić polecenie przelewu?

Płatność na urząd skarbowy w Opolu – czy to błąd w druku?

Chcąc zapłacić mandat przelewem, warto wiedzieć, że odbiorcą płatności jest zawsze ten sam urząd skarbowy:

Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu
45-331 Opole, ul. Rejtana 3B
47 1010 0055 0201 6090 0999 0000.

Ten urząd jest wymieniony zawsze, bez względu na to, gdzie mieszka ukarany mandatem kierowca, czy gdzie zarejestrowane jest auto lub dokonano wykroczenia. Niektórych może ten zapis zastanawiać, zwłaszcza jeśli wcześniej zdarzyło się im zapłacić mandat na rzecz urzędu wojewódzkiego. Czy to błąd?

Nie, ponieważ od 1 stycznia 2016 roku to właśnie Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu jest właściwy do poboru opłat za mandaty od kierowców z terenu całego kraju. To pokłosie dość rewolucyjnego przepisu, zgodnie z którym fiskus zerwał z rejonizacją na rzecz merytorycznych kompetencji urzędników i wygody petentów.

Dowiedz się więcej: Punkty karne: aktualny taryfikator mandatów 

Jeszcze szybciej zapłacimy mandat online na stronie poczty!

Jeśli chcemy zapłacić mandat przelewem przez Internet, możemy to zrobić nie tylko w serwisie transakcyjnym obsługującym nasze konto bankowe. Specjalną usługę do płatności mandatów online uruchomiła Poczta Polska. Jest ona bardzo wygodna, a jej zaletą jest to, że przelew realizowany jest za pośrednictwem systemu szybkich przelewów Blue Media.

Jak zapłacić mandat na poczcie przez Internet?

Aby skorzystać z tej opcji, wystarczy odwiedzić specjalną stronę przygotowaną przez Pocztę Polską: Poczta-polska.zaplacmandat.pl. Znajdziemy na niej krótki formularz, który musimy uzupełnić, podając wyłącznie następujące informacje:

 • kwotę mandatu,
 • serię mandatu,
 • numer mandatu,
 • swoje imię i nazwisko,
 • numer PESEL,
 • swój adres e-mail.

Pozostałe dane, takie jak odbiorca płatności (US w Opolu) oraz jego numer rachunku, są już wpisane w formularzu, dlatego nie musimy się nimi martwić. Po uzupełnieniu formularza wystarczy, że wybierzemy sposób płatności (do wyboru jest BLIK, karta lub przelew online) i kilkoma kliknięciami dokończymy proces zapłaty mandatu.

Potwierdzenie płatności zostanie nam przesłane na podany w formularzu adres e-mail – warto go od razu zapisać na dysku komputera, a nawet wydrukować.

Usługa Poczty Polskiej jest wygodna, bo pozwala szybko i sprawnie zapłacić mandat nawet w ostatnim dniu jego terminu zapłaty (system szybkich przelewów zapewnia natychmiastową realizację płatności). Niestety usługa jest płatna – pobierana jest prowizja na rzecz firmy Blue Media w wysokości 5 zł.

Jak zapłacić mandat? Najlepiej od razu!

Choć pamięć ukaranych mandatem o upływającym terminie zapłaty może okazać się ulotna, to z pewnością nie warto liczyć na zapomnienie ze strony fiskusa. Od 2016 roku zmienił się bowiem system poboru tego rodzaju opłat i obecnie zapewnia on pełną i dużo sprawniejszą niż dotąd kontrolę nad przeterminowanymi zobowiązaniami krnąbrnych kierowców. Zwiększyła się też ściągalność należnych kwot, a za długi spłacane po terminie doliczane są odsetki za zwłokę.

Dowiedz się więcej: Jak zapłacić mandat? 

Gdzie zapłacić mandat? Oczywiście istnieje kilka miejsc, w których można to zrobić. Najwygodniej jest zrobić to od ręki, korzystając z możliwości zapłaty mandatu kartą bezpośrednio u policjantów. Nie zawsze jednak jest to możliwe – na przykład, gdy mandat został nam wystawiony w wyniku rejestracji wykroczenia za pomocą fotoradaru. Taki mandat jest przysyłany pocztą i można go uiścić na kilka sposobów.

Możemy go bez przeszkód opłacić w okienku bankowym lub na poczcie. Jeśli jednak wiemy jak zapłacić mandat przelewem internetowym, to zdecydowanie warto skorzystać z tej możliwości. Ta ostatnia opcja wydaje się najprostsza i najszybsza – płatność możemy wykonać w dowolnym momencie w domu i tym samym oszczędzić sobie stanie w długich kolejkach.

Dowiedz się więcej: Mandat za złe parkowanie: płacić czy nie? 

Fiskus ma 3 lata na ściąganie kar z mandatu

Warto wiedzieć, jak zapłacić mandat przez Internet nie tylko ze względu na wygodę. Pamiętajmy, że na ściąganie zobowiązań z tytułu mandatu urząd skarbowy ma aż 3 lata. Przez ten czas warto przechowywać dowód zapłaty. Nawet jeśli mandat został opłacony, a w urzędzie nastąpiła jakaś pomyłka i fiskus ponownie zwróci się o zapłatę kary, to wyszukanie i potwierdzenie przelewu w koncie internetowym trwa kilka minut. Potwierdzenie dokonania płatności możemy także pobrać w formie pliku PDF i zachować na komputerze.

Jeśli zaś kierowca zagubi papierowe potwierdzenie tradycyjnego przelewu, udokumentowanie zapłaty może okazać się karkołomne.

Dowiedz się więcej: Przedawnienie mandatu 

Choć od 2018 roku istnieje możliwość zapłaty mandatu kartą płatniczą u policjantów, wciąż wiele osób woli zapłacić mandat przelewem lub gotówką w terminie późniejszym. Teraz już wiemy, jak zapłacić mandat przez Internet – jest to najszybszy i najwygodniejszy sposób na uregulowanie zobowiązania. Pamiętajmy, że jeśli zrobimy to w wyznaczonym terminie i bezpośrednio ze swojego konta bankowego online, oszczędzimy na opłatach dodatkowych oraz odsetkach.

ZOBACZ RÓWNIEŻ