Michał Nielub
Michał Nielub
23 Cze, 2017 - 16:20

Jak założyć konto w banku?

Michał Nielub

Jak założyć konto w banku? Istnieje kilka sposobów – można tego dokonać osobiście podczas wizyty w banku, a także przez Internet. Jak to zrobić krok po kroku w poniższym artykule.

Jak założyć konto w banku? Procedury zakładania konta osobistego są upraszczane przez instytucje bankowe, w związku z czym nie jest to skomplikowana czynność. Wymaga jednak od nas odpowiedniego przygotowania, a przede wszystkim – zapoznania się z ofertą rachunków bankowych.

Wizyta w banku

Najpopularniejszym sposobem jest wizyta w oddziale lub u agenta danego banku. Doradca wyjaśni nam krok po kroku, co powinniśmy zrobić, jakie dokumenty przygotować, a także przeprowadzi nas przez cały proces nadawania hasła i sprawienia, by nasz rachunek był aktywny.

Dużą zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że bezpośredni kontakt z doradcą pozwoli nam na zadanie pytań i natychmiastową odpowiedź. Dostaniemy wgląd do tabeli prowizji i opłat, dzięki czemu zapoznamy się z faktycznymi kosztami prowadzenia rachunku w danym banku. Doradca bankowy również doradzi nam, jaki produkt wybrać, który spełni nasze oczekiwania. Każda instytucja posiada kilka produktów w swojej ofercie np. konta, w ramach których zostajemy wynagradzani za wpływ naszej pensji.

Wadą takiego rozwiązania jest fakt, że doradcy bankowi mogą źle wykonywać swoją pracę. W przypadku nie poinformowania nas o wszystkich kosztach związanych z prowadzeniem rachunku, nie ponoszą również za to odpowiedzialności. Takową mogą ponieść wyłącznie w przypadku kłamstwa. Dlatego warto na taką rozmowę przyjść wstępnie przygotowanym i przed wizytą przejrzeć całą dokumentację związaną przede wszystkim z prowizjami i opłatami, jakie bank będzie pobierać. Zdarzają się sytuacje, w których prowadzenie konta jest darmowe, jednak np. w przypadku przelewów zagranicznych pobierana jest prowizja w wysokości 20 zł od przelewu, niezależnie od kwoty.

Dowiedz się więcej: 3 najlepsze konta osobiste >>

Jak założyć konto w banku przez internet?

Założyć własny rachunek bankowy możemy również nie wychodząc z domu. Jeżeli znajdziemy produkt, który nas szczególnie interesuje i po zapoznaniu się z tabelą prowizji i opłat, nie musimy udawać się do oddziału w banku, aby skorzystać z tej oferty.

Aby tego dokonać online, wystarczy wypełnić formularz, w którym musimy podać niezbędne informacje (imię, nazwisko, PESEL, adres zamieszkania), a często również dołączyć skan dowodu osobistego. Umowa o prowadzenie konta osobistego przyjdzie kurierem. Jednak po odebraniu przesyłki, nie musimy jej jeszcze podpisywać. Jeżeli będziemy mieli zastrzeżenia co do jej brzmienia, zawsze możemy taką umowę odesłać bez podpisu, co będzie równoznaczne z odstąpieniem od korzystania z danej oferty.

Dowiedz się więcej: Konto bankowe – rodzaje kont i ich charakterystyka >>

Jak założyć konto w banku przez infolinię?

Wiele instytucji umożliwia również zawarcie ustnej umowy przez połączenie telefoniczne. Konsultant będzie wymagać od nas podania tych samych informacji, co w przypadku zakładania konta przez Internet. Jest to rozwiązanie, które łączy korzyści bezpośredniej wizyty w banku, jak i z wykorzystaniem sieci internet. Z jednej strony nie musimy wychodzić z domu, z drugiej możemy zadać nurtujące nas pytania, na które doradca natychmiast odpowie.

Gdzie sprawdzić ofertę?

Jak założyć konto w banku to jedna kwestia. Druga, nawet istotniejsza to informacja, gdzie sprawdzić oferty banków, bez konieczności wchodzenia na stronę internetową każdego z nich. Prowadzonych jest wiele rankingów wraz ze szczegółowymi opisami ofert banków, dzięki czemu możemy zaoszczędzić czas – a przede wszystkim pieniądze.

Polecamy porównanie 42 rachunków bankowych, oferowanych przez największe banki w Polsce – sprawdź tutaj.

Dobrą praktyką jest skorzystanie z kilku rankingów. Może się zdarzyć, że część z nich będzie sponsorowana przez określone banki, w związku z czym będą one oczywiście najlepiej wypadać w zestawieniach.

Dowiedz się więcej: Jak wybrać dobre konto maklerskie >>

Zakładamy konto bankowe – jaki sposób wybrać?

Jak założyć konto w banku? Możliwych jest wiele sposobów. Najbardziej tradycyjnym jest osobista wizyta w wybranym przez nas banku. Jednak jeżeli mamy mało czasu albo pracujemy w takich samych godzinach, jak oddziały bankowe, możemy to zrobić również przez internet.

Kompromisem pomiędzy tymi dwoma sposobami jest założenie konta osobistego przez linię telefoniczną. Z jednej strony nie musimy wychodzić z domu, z drugiej możemy na bieżąco zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi.

Zanim zdecydujemy się jednak na wybór instytucji, warto skorzystać z publikowanych rankingów w internecie. Dobrą praktyką jest przejrzenie kilku tego typu zestawień, dzięki czemu unikniemy ryzyka, że któryś z nich został sponsorowany przez bank.

ZOBACZ RÓWNIEŻ