ARTYKUŁ PARTNERA
ARTYKUŁ PARTNERA
20 Gru, 2019 - 13:23
Jak zabezpieczyć drewno przed wilgocią?

Jak zabezpieczyć drewno przed wilgocią?

ARTYKUŁ PARTNERA

Wilgoć to jeden z największych wrogów drewnianych powierzchni. Wystarczy głębsza rysa w warstwie lakieru, aby do surowego drewna dostała się woda. Jak temu przeciwdziałać?

Zabezpieczenie drewna przez wilgocią to podstawa. Bez niej parkiet, deski tarasowe czy meble wkrótce nadawałaby się do wymiany! Sprawdź, jak chronić drewno na zewnątrz i we wnętrzach, aby służyło Ci przez wiele lat.

Dlaczego trzeba chronić drewno przed wilgocią?

Surowe drewno jest bardzo podatne na oddziaływanie czynników zewnętrznych. Nawet te gatunki, które uważamy za długowieczne i wytrzymałe, jak dąb, akacja czy teak! Pozostawione bez ochrony chłonęłyby wilgoć, pęczniałyby i w końcu zaczęłyby ulegać uszkodzeniom. To samo dotyczy powierzchni, której powłoki ochronne zostały zniszczone – wilgoć przenika przez rysy w warstwie lakieru czy lakierobejcy, powodując niszczenie drewna.

Co więcej, zabezpieczenie drewna jest konieczne zarówno w przypadku powierzchni użytkowanych na zewnątrz, jak i wewnątrz. Na zewnątrz potrzebna jest ochrona przed długotrwałym oddziaływaniem deszczu, śniegu, zmiennych temperatur i promieniowania UV, we wnętrzach zaś przed wilgocią, zabrudzeniami, powstawaniem przetarć itd.

Jak wybrać najlepszy produkt do zabezpieczenia drewna?

Kupując wyrób do ochrony drewna, weź pod uwagę poniższe kwestie:

  • czynniki, jakie oddziałują na powierzchnię – wynikają one z tego, gdzie znajduje się drewniana powierzchnia czy element. W przypadku drewnianego ogrodzenia lub elewacji oprócz wilgoci są to przede wszystkim negatywne warunki atmosferyczne. Należy zwrócić uwagę także na ochronę drewna przed biokorozją, czyli m.in. rozwojem grzybów pleśniowych. Przykładem dobrego produktu do elewacji jest Sadolin Lakierobejca Extra, która zapewnia aż do 10 lat ochrony drewna przed warunkami pogodowymi i biokorozją.
  • specyfika użytkowania – innego zabezpieczenia potrzebuje drewniany parkiet we wnętrzach, innego zaś elewacja czy meble ogrodowe.
  • oczekiwany efekt dekoracyjny – efekt, który chcesz uzyskać, w bezpośredni sposób wpływa na to, jaki rodzaj produktu należy zastosować do ochrony drewna. Do wyboru są przede wszystkim transparentne lakiery, półtransparentne i barwiące lakierobejce oraz farby, czyli wyroby o największym kryciu. Interesującym rozwiązaniem są także oleje, które mogą barwić drewno, ale nie tworzą powłoki na jego powierzchni, a wnikają w strukturę drewna, zabezpieczając m.in. przed działaniem wilgoci.

Jak zabezpieczyć drewno przed wilgocią?

Plan działania zależy przede wszystkim od tego, jakiego wyrobu do ochrony drewna planujesz użyć. Konieczne jest oczywiście dokładne i prawidłowe przygotowanie powierzchni. Jeżeli doszło do powstania zawilgoceń, w pierwszej kolejności należy je osuszyć. Jeśli poprzednie powłoki łuszczą się i odspajają, trzeba je zeszlifować, a następnie zmatowić i odpylić powierzchnię. Rysy i ubytki wypełnij szpachlówką do drewna (postępuj zgodnie z zaleceniami jej producenta). Odsłonięte, surowe drewno zabezpiecz impregnatem technicznym.

Zanim przystąpisz do malowania drewna, zapoznaj się z instrukcją na opakowaniu preparatu lub w jego karcie technicznej. Jeśli używasz wymienionej lakierobejcy, potrzebujesz 2-3 cienkich warstw wyrobu. Rozprowadzaj produkt dokładnie i równomiernie wzdłuż słojów drewna, a przed nałożeniem każdej kolejnej warstwy przeszlifuj powierzchnię drobnoziarnistym papierem ściernym i dokładnie ją odpyl.

Jeśli prawidłowo zabezpieczysz powierzchnię przed wilgocią, a dodatkowo użyjesz do tego produktów wysokiej jakości, znacznie przedłużysz żywotność drewna. Zwróć uwagę na precyzję w przeprowadzaniu prac i reaguj, kiedy tylko zauważysz rysy czy spękania.

ZOBACZ RÓWNIEŻ