ARTYKUŁ PARTNERA
ARTYKUŁ PARTNERA
29 Mar, 2019 - 16:36
Jak krok po kroku wziąć udział w przetargu?

Jak krok po kroku wziąć udział w przetargu?

ARTYKUŁ PARTNERA

Od pewnego czasu czytasz o przetargach i postanowiłeś spróbować swoich sił? Dowiedz się, jak krok po kroku wziąć udział w przetargu.

Uczestnictwo w przetargach to świetny sposób, by zadbać o dobre zlecenia, renomę, a także rozwój swojej firmy. Choć wiąże się to z wieloma formalnościami, to warto się zaangażować i poświęcić czas na dobre przygotowanie. Udział w przetargu i jego wygranie może mieć znaczący wpływ na późniejsze dobre współprace.

Zastanawiasz się, jak krok po kroku wziąć udział w przetargu? W tym artykule znajdziesz najważniejsze informacje.

Śledź na bieżąco ogłoszenia

Najważniejszy krok to bycie na bieżąco ze wszystkimi ogłoszeniami dotyczącymi przetargów. Dobrą praktyką jest śledzenie Biuletynu Zamówień Publicznych. Znajdziesz tam informacje o przetargu, postępowaniu, czy wymaganym doświadczeniu. Możesz również skorzystać z innych wyszukiwarek — zarówno bezpłatnych, jak i płatnych.

Masz już na oku ogłoszenie?

Jeśli jesteś zainteresowany konkretnym ogłoszeniem, to kolejny krok powinien polegać na znalezieniu pełnej dokumentacji postępowania. Często dokumentacja mieści się na stronie zamawiającego, jednak czasami konieczne jest skontaktowanie się z zamawiającym, by uzyskać dokładne informacje o postępowaniu.

Co sprawdzić w dokumentacji?

W dokumentacji znajdziesz wszystkie wymogi dotyczące przetargu i realizacji zamówienia. Zwróć szczególną uwagę na warunki udziału, potrzebne dokumenty, wysokość żądanego wadium, wzór umowy, wysokość kar umownych oraz inne formularze i oświadczenia.

Daj sobie czas na dokładne zapoznanie się z dokumentacją, a jeśli czegoś nie rozumiesz — poproś o wyjaśnienie. Wtedy łatwiej będzie przygotować Ci dobrą ofertę.

Na tym etapie musisz wypełnić wymagane dokumenty. Przy wypełnianiu formularza należy pamiętać, że zamawiający wybiera oferty na podstawie punktacji. To ona jest istotna! Dlatego oferta powinna być dostosowana do konkretnych kryteriów oceny.

Przetargi są jawne!

Twoja oferta jest dostępna do wglądu dla innych. Tak samo Ty możesz sprawdzić pozostałe oferty. W związku z tym, możesz zastrzec część informacji w swojej ofercie, jako tajemnicę przedsiębiorstwa. Konieczne jest jednak w tym przypadku złożenia przekonującego uzasadnienia.

Potrzebne dokumenty

Oprócz samej oferty musisz przygotować także inne dokumenty. Informacja jakie dokumenty są wymagane podana jest w ogłoszeniu. Często jest to informacja z CEIDG lub urzędu skarbowego.

Wadium

Wadium to pieniądze, które zabezpieczają Twoją ofertę. Jeśli odmówisz podpisania umowy lub nie uzupełnisz potrzebnych dokumentów, to zleceniodawca otrzyma Twoje wadium.

Oferta

Złóż w terminie swoją ofertę. Wymagane jest złożenie jej w formie pisemnej. Często robi się to w formie elektronicznej, dlatego konieczne jest posiadanie kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Jeśli wysyłasz ofertę tradycyjnie, to zadbaj o odpowiednie podpisanie koperty – zgodnie z instrukcjami zamawiającego.

Jak widać, zgłoszenie do przetargu nie jest takie trudne, jakby mogło się wydawać. Najważniejsze to dopełnienie wszystkich formalności, jak i trzymanie się określonych terminów. Daj szansę swojej firmie na rozwój!

Artykuł powstał przy wsparciu: https://www.oferent.com.pl

ZOBACZ RÓWNIEŻ