ARTYKUŁ PARTNERA
ARTYKUŁ PARTNERA
08 Sie, 2018 - 18:00
Jak wyposażyć salon fryzjerski?

Jak wyposażyć salon fryzjerski?

ARTYKUŁ PARTNERA

Dobrze zaprojektowany salon fryzjerski zapewnia komfort i dobre samopoczucie klientom, jednocześnie usprawniając pracę fryzjera. Jak wyposażyć salon fryzjerski, aby był funkcjonalny, wygodny i wzbudzał zainteresowanie potencjalnych klientów?

Ciekawy design salonu fryzjerskiego przyciąga wzrok i wzbudza zaufanie klientów. Jest to szczególnie ważne na początku kariery, kiedy nie możesz liczyć na renomę, wypracowaną doświadczeniem i umiejętnościami. To bowiem przychodzi z latami. Pierwszych klientów pozyskasz właśnie, zapraszając ich do ładnego wnętrza i przekonując tym samym do swojego profesjonalizmu i zaangażowania.

Umeblowanie

Kiedy już zaplanujesz odpowiednie kolory na ścianach, przyjemne dla wzroku dekoracje i robiące wrażenie obrazy, zdjęcia czy portrety, musisz dobrze zaprojektować swój salon, pamiętając o dwóch ważnych rzeczach:

 • obowiązkowym wyposażeniu,
 • przestrzeni w salonie.

Fotele, myjki, szafki czy taborety. Wszystko musi się znaleźć w Twoim salonie. Jeśli jednak zaczynasz na mniejszej powierzchni, pamiętaj, by salon urządzić, tak, by klientki mogły swobodnie przechodzić, spokojnie znaleźć miejsce w poczekalni czy przy kasie podczas płacenia kartą. O co zadbać?

 • lustra – tutaj ważna jest nie tylko wielkość czy kształt, ale przede wszystkim kwestie techniczne. Lustra fryzjerskie muszą charakteryzować się odpowiednią grubością i odpornością na wilgoć. Jeśli zamawiamy lustra musimy pamiętać, by ich grubość była przynajmniej 4 – 5 milimetrów. Najlepiej zamówić lustra, o większych wymiarach, tak by klient mógł swobodnie obserwować efekty pracy fryzjera.
 • fotele – muszą być przede wszystkim wygodne. Jeśli nie mamy zbyt dużo miejsca, do poczekalni kupmy najlepiej sofę. Jeśli nasz budżet jest okrojony, to możemy poszukać czegoś na rynku wtórnym. Pamiętajmy jednak, że drąca się skóra, zarysowana tapicerka czy skrzypiące przy każdym obrocie krzesło niezbyt dobrze wpłynie na renomę naszego salonu. Nie kupujmy także prostych krzeseł. Obrotowe są podstawą, a jeśli mają oparcie na łokcie i nogi, to możemy mieć pewność, że zapewnimy klientom wygodę na właściwym poziomie. Zwracajmy uwagę, by fotel nie przeszkadzał fryzjerowi w pracy. Musi być obrotowy, najlepiej niezbyt kanciasty, by fryzjer mógł do klienta dojść z każdej strony, ale nie zabierał zbyt dużo miejsca.
 • hoker – nie jest obowiązkowym wyposażeniem, ale przy cięciu czy farbowaniu włosów jest istnym zbawieniem dla nóg fryzjera. Na hokerze można bowiem usiąść podczas wykonywanej pracy. Najlepiej kupić taki na kółkach, by można było się na nim przesuwać w dowolnym kierunku podczas pracy.
 • myjnia do włosów – przy małej powierzchni salonu możemy zainwestować w przenośną myjkę bez fotela. Taka może stać gdzieś z boku, a dosuwana będzie do fotela tylko podczas użycia. Najczęściej jednak myjki znajdują się na zapleczu i wtedy warto pomyśleć już o takiej z siedziskiem. Jeśli dodatkowo chcemy rozpieścić klientkę przyjemnymi chwilami, to kupmy myjkę z masażem fryzjerskim.
 • szafki bądź witryny – gdzieś musimy umieścić kosmetyki czy sprzęt. Dlatego przy stanowisku trzeba zadbać o witrynę czy wózki na akcesoria, gdzie schowamy szczotki, suszarkę do włosów czy prostownicę, a do tego odżywki, żele czy pianki. Kosmetyki, jeśli prowadzimy ich sprzedaż, dobrze jest mieć wyeksponowane. Do tego świetnie sprawdzą się półki, np. przy lustrze.

W całe wyposażenie salonu można zaopatrzyć się w hurtowniach fryzjerskich. Tutaj polecamy te internetowe ze względu na niższe ceny i zdecydowanie większy wybór. Na polskim rynku jednym z wiodących sklepów jest www.pro-sprzet.pl, gdzie oprócz mebli fryzjerskich, możesz zaopatrzyć się w kosmetyki, sprzęt i wszelkie akcesoria. Oferta w postaci 20 tysięcy produktów fryzjerskich robi olbrzymie wrażenie.

Akcesoria, które musisz mieć w sklepie

 • peleryna – zanim przystąpimy do pracy, okrywamy klienta peleryną. Profesjonalny fryzjer zadba też o ochronę szyi klienta podczas cięcia, zakładając tak zwaną kryzę fryzjerską – samoprzylepne kołnierzyki. Kryza dostępna jest w rolkach, a jej koszt nie jest wysoki.
 • minimum dwie pary nożyczek – zwykłe i tak zwane degażówki, do przerzedzania włosów. Zwykłe nożyczki powinny być zawsze ostre. Nożyczki po każdym dniu myjemy i dezynfekujemy, by ich wygląd nie odstraszał klienta.
 • grzebienie i szczotki – tutaj nie oszczędzamy i zaopatrujemy się w różnego rodzaju szczotki i grzebienie, tak by być przygotowanym na różne możliwości. Każdy dobry fryzjer wie, że jedna szczotka czy jeden grzebień to zdecydowanie za mało. Warto zwrócić uwagę, z jakiego tworzywa wykonane są szczotki, by były wytrzymałe, ale również nie targały i uszkadzały włosów podczas czesania, czy wykonywania zabiegu.
 • infrazon fryzjerski – urządzenie nie należy do tanich, ale warto je posiadać, jeśli chcesz między innymi przyspieszyć farbowanie lub trwałą ondulację. Infrazon nie jest niezbędny, ale warto go posiadać jeśli chcemy zapewnić wysoką jakość usług, a także dodatkowe zabiegi, jak kurację przeciw wypadaniu włosów.
 • sprzęt na każdym stanowisku, czyli suszarki, prostownice, lokówki. Pamiętaj, by inwestować w dobrej jakości sprzęt, z przydatnymi funkcjami, dzięki czemu uzyskasz za każdym razem rewelacyjny efekt fryzury.

Co jeszcze się przyda?

Musisz pamiętać o miskach, pędzlach do farbowania i folii aluminiowej. Niezbędny zestaw do farbowania włosów i balejażu. Oprócz tego przydatne będą wałki i klipsy.

Zanim jednak zabierzemy się do zakupów, trzeba stanąć w salonie i wszystko rozplanować. Nie może braknąć bowiem przestrzeni, która pozwoli czuć się klientom u nas swobodnie. Nie możemy też zapominać o wieszakach na kurtki, stoliku z gazetami czy katalogach z fryzurami.

ZOBACZ RÓWNIEŻ