ARTYKUŁ PARTNERA
ARTYKUŁ PARTNERA
04 Kwi, 2018 - 16:23

Jak wynająć mieszkanie legalnie i bezpiecznie

ARTYKUŁ PARTNERA

O czym należy pamiętać, gdy wynajmujemy mieszkanie, by wszystko odbyło się legalnie i bezpiecznie oraz na co zwrócić uwagę, szukając mieszkania do wynajęcia? Podpowiadamy jak wynająć mieszkanie, by później nie żałować – zarówno z punktu widzenia właściciela lokum, jak i potencjalnego lokatora.

Wielu z nas zadaje sobie pytanie, jak wynająć mieszkanie by wszystko przebiegło w sposób legalny i bezpieczny dla obu stron zawierających umowę. Niezależnie od tego, czy jesteśmy osobą, która planuje udostępnić swoje lokum tymczasowym lokatorom, czy poszukujemy mieszkania do wynajęcia, musimy pamiętać o paru podstawowych elementach, bez których wynajem mieszkania nie powinien mieć miejsca.

Jak wynająć mieszkanie – z perspektywy osoby poszukującej lokum

Poszukiwanie mieszkania, w którym moglibyśmy tymczasowo zamieszkać to nie lada wyzwanie. Rynek nieruchomości jest wręcz zasypany ofertami mieszkań do wynajęcia, różniącymi się pod względem metrażu, lokalizacji mieszkania, rodzaju budynku, piętra, a przede wszystkim ceny.

Jeżeli poważnie zastanawiasz się nad wynajęciem mieszkania, sprawdź przede wszystkim:

 • czy osoba podająca się za właściciela mieszkania jest nim w rzeczywistości – możesz poprosić o potwierdzenie stanu posiadania odpowiednim dokumentem, w postaci np. aktu własności lub umowy informującej o nabyciu tytułu prawnego do nieruchomości,
 • czy mieszkanie nie jest objęte hipoteką,
 • czy w mieszkaniu nie jest zameldowany tzw. dziki lokator (osoba, z którą właściciel nie może sobie poradzić, a której zgodnie z prawem nie może wymeldować).

Dowiedz się więcej: Wynajem mieszkania – poradnik dla lokatora >>

W trakcie poszukiwań, warto skupić się na korzystaniu ze sprawdzonych portali internetowych, uchroni to potencjalnego najemcę przed stratą czasu, związaną z niepewnymi ogłoszeniami. Można także analizować oferty bezpośrednio na stronach biur nieruchomości lub w ich oddziałach.

Na pewno warto kierować się opiniami innych i wystrzegać się najemców gromadzących negatywne opinie w Internecie. Nie warto także korzystać z usług podejrzanych agencji pośredniczących w wynajmie, pamiętając, by pieniądze za usługę wpłacić dopiero po podpisaniu umowy.

Dowiedz się więcej: Mieszkanie za odstępne – na czym polega? >>

Jak wynająć mieszkanie – prawa lokatora

Nie zapominajmy o tym, że wstępując w rolę lokatora, przysługują nam określone prawa regulowane przez przepisy ustawy z 2001 roku. Ich celem jest ochrona najemców przed nieuczciwymi praktykami stosowanymi przez wynajmujących mieszkania właścicielami, na przykład bezpodstawnym wypowiedzeniem umowy.

Ważne! Zanim zdecydujesz o wyborze mieszkania, warto abyś wcześniej, w miarę możliwości, zapoznał się z przysługującymi Ci prawami.

Kaucja

Kaucja to suma, którą najemca wpłaca wynajmującemu, jako zabezpieczenie na wypadek powstania ewentualnych szkód, podczas użytkowania mieszkania, powstałych w wyniku zaniedbania najmującego. Kaucja jest również sposobem, by ustrzec się problemów z nie do końca uregulowanymi opłatami za wodę, prąd, gaz, media lub comiesięczny czynsz.

Pamiętajmy jednak, że w przypadku, gdy zostawiamy mieszkanie w dobrym stanie, a wszystkie płatności wynikające z użytkowania mieszkania regulowaliśmy w terminie, właściciel ma obowiązek zwrócić nam wpłaconą kaucję w terminie 30 dni od dnia rozwiązania umowy najmu.

Ważne! Nie zapomnij o kwestii kaucji i zasadach jej zwrotu podczas sporządzania umowy o wynajem. Zapis w dokumencie jest Twoim zabezpieczeniem i podstawą do ubiegania się o wpłacone środki w razie jakichkolwiek problemów z właścicielem.

Dowiedz się więcej: Wypowiedzenie umowy najmu – poradnik krok po kroku >>

Jak wynająć mieszkanie nowym lokatorom?

Masz mieszkanie, z którego nie korzystasz? Sprzedaż nieruchomości nie zawsze się opłaca i bywa skomplikowanym procesem. A może spróbować znaleźć lokatorów i wynająć posiadane cztery kąty?
W obecnych czasach sporo osób decyduje się na podnajęcie posiadanego lokalu. Jeżeli zdecydowałeś się właśnie na to rozwiązanie, podejdź do tematu „jak wynająć mieszkanie” z głową i nie popełnij żadnych błędów.

Zasada nr 1: Wynajem mieszkania to dla jego właściciela źródło dochodów!

Aby cały proces był legalny, należy fakt otrzymywania dodatkowych przychodów zgłosić do Urzędu Skarbowego. Zgłoszenia dochodów z tytułu wynajmu lokalu dokonujemy w rocznym zeznaniu podatkowym. Wynajmujący mieszkanie możliwość wyboru: zryczałtowanej formy opodatkowania lub rozliczać się na zasadach ogólnych (podatek 19%).

Pamiętajmy, że zgłoszenie wynajmu do Urzędu Skarbowego wiąże się z odprowadzaniem dodatkowych podatków, a więc pewnego rodzaju kosztem dla właściciela. Jedna warto wiedzieć, że daje to właścicielowi mieszkania swobodę działania między innymi w przypadku:

 • gdy konieczne będzie podjęcie kroków mających na celu doprowadzenie do rozwiązania umowy,
 • eksmitowania lokatora ze względu na niewywiązywanie się przez niego z postanowień umowy.

Dowiedz się więcej: Podatek od wynajmu mieszkania – jak rozliczać przychód z najmu? >>

Wynajem to także dodatkowe źródło dochodu, akceptowane przez wiele banków, które może znacząco wpłynąć na podniesienie naszej zdolności kredytowej. W przypadku osób ubiegających się o bankową pożyczkę, ma to bardzo duże znaczenie.

Dowiedz się więcej: Kiedy eksmisja lokatora jest możliwa i jak to zrobić >>

Zasada nr 2: Nie zapomnij o umowie!

Podpisanie umowy o wynajem jest nie tylko krokiem w kierunku legalizacji stosunków łączących wynajmującego i najemcę, ale również sporym ułatwieniem dla obu stron w razie wystąpienia jakichkolwiek nieporozumień. Warto tym samym zadbać, aby podpisywany dokument był możliwie szczegółowy i regulował wszystkie sprawy, takie jak: kwestia dokonywania płatności, odpowiedzialność za zniszczenia, wpłacona kaucja oraz okresu wynajmu.

Jak wynająć mieszkanie – bezpieczeństwo wynajmującego

Wynajmując mieszkanie musimy pamiętać o kilku sprawach, które mogą zagwarantować nam bezpieczeństwo:

 • Poprośmy lokatora nie o jeden, a dwa dokumenty potwierdzające tożsamość, by upewnić się, że nie mamy do czynienia z fałszywym dowodem.
 • Nie wahajmy się również prosić o poświadczenie zarobków – umowa najmu jest rodzajem umowy biznesowej, a my musimy mieć pewność, że nasz kontrahent będzie wypłacalny.
 • Spiszmy umowę, która jasno określać będzie prawa i obowiązki obu stron.

Umowa najmu mieszkania krok po kroku

 1. Spisz pisemną umowę.
 2. Sprawdź dane najmującego (możesz poprosić nawet o dwa dokumenty tożsamości).
 3. Wpisz w umowie wszystkie dane stron, takie jak: imię, nazwisko, PESEL, adres zameldowania, serię i numer dowodu osobistego. Jeżeli lokal wynajmują dwie osoby, np. para, warto zawrzeć w umowie taki zapis (w razie problemów mamy większe szanse odzyskać swoją należność).
 4. Zapisz co jest przedmiotem umowy (np. lokal mieszkalny znajdujący się przy ulicy Konwaliowej 22/5 w Katowicach).
 5. Umowa powinna zawierać: daty graniczne wynajmu (od, do) lub zapis „na czas nieokreślony”, kwotę czynszy, informację o regulowaniu rachunków, terminy płatności, kwotę ewentualnej kaucji.
 6. Nie zapomnij o spisaniu protokołu zdawczo-odbiorczego, zawierającego wszystkie ruchome przedmioty oddawane do użytku najmującego (meble, pralka, lodówka, telewizor, mikrofalówka, odkurzacz i inne). Protokół zabezpiecza Twoje prawa na wypadek, gdy pewne sprzęty znikną z mieszkania lub ulegną zniszczeniu w trakcie trwania umowy.

Dowiedz się więcej: Protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania – jak go dobrze sporządzić? >>

Jak wynająć mieszkanie – prawa i obowiązki wynajmującego

 • Jako wynajmujący masz obowiązek zapewnić działanie wszystkich instalacji znajdujących się w mieszkaniu, tym samym odpowiadasz za dostęp lokatorów do: wody, prądu i gazu.
 • Zgodnie z podpisaną umową masz prawo żądać od najemców terminowych płatności czynszu oraz opłat związanych z bieżącym wykorzystaniem wody, prądu, gazu oraz korzystaniem z mediów (kablówka i Internet).
 • Masz prawo podwyższyć czynsz lokatorom, po uprzedniej pisemnie informacji oraz wyznaczeniu daty wprowadzanej zmiany.
 • W przypadku dokonania zniszczeń, wynikających z winy najemcy, masz prawo zaspokoić swoje roszczenie z wpłaconej przez niego kaucji.

W większości przypadków, zarówno jako lokatorzy i właściciele mieszkania jesteśmy w stanie znaleźć odpowiedniego partnera do wynajmu. Wystarczy zachować zdrowy rozsądek i czasami uzbroić się w nieco cierpliwości.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: