Kamil Podsiadło
Kamil Podsiadło
30 Lis, 2018 - 16:54

Jak wyjść z długów hazardowych – poradnik dla hazardzisty

Kamil Podsiadło

Zastanawiasz się, jak wyjść z długów hazardowych? Odpowiedzi na to pytanie postaramy się poszukać w niniejszej publikacji. Zapraszamy do lektury!

Problemy hazardowe są bardzo podstępne i często dają o sobie znać z opóźnionym zapłonem. Granica pomiędzy uzależnieniem od hazardu a grą dla rozrywki nie jest duża. Dodatkowo sama kwestia uzależnienia może być przez wiele osób bagatelizowana. Dlatego też, zanim zidentyfikuje się problem i podejmie pierwsze działania, szkody wyrządzone przez hazard mogą być już spore.

Niestety uzależnienie od hazardu wiąże się praktycznie zawsze ze sporymi problemami finansowymi i wówczas uzależnieni zastanawiają się, jak wyjść z długów hazardowych. A długi te potrafią być naprawdę pokaźne, jako że osobom uzależnionym często bardzo daleko od podejmowania racjonalnych i rozsądnych decyzji.

Zastanówmy się zatem, w jaki sposób można sobie poradzić z powyższym problemem.

Jak wyjść z długów hazardowych?

Odpowiedź na to pytanie nie jest uniwersalna, gdyż każdy przypadek trzeba rozpatrywać indywidualnie, zależnie od skali zadłużenia oraz innych czynników finansowych. Niemniej jedno jest w stu procentach pewne – żeby wyjść z długów hazardowych, trzeba całkowicie porzucić hazard.

Pułapki hazardu

Jednym z głównych czynników wyniszczających finansowo hazardzistów jest niepohamowana chęć odegrania się. Nie można skupić się na niczym innym, wymyśla się coraz to nowe „złote strategie”, które jak najszybciej chce się wprowadzić w życie.

Efekt zazwyczaj jest taki sam – przegrana. Maszyny hazardowe czy ruletka z założenia mają długoterminowo przynosić zysk ich właścicielowi kosztem gracza. Jest to czysta matematyka (np. w ruletce odpowiada za to zielone pole), z którą nie da się długoterminowo wygrać.

Pojedyncza wygrana często zaciemnia obraz rzeczywistości, w której to wygrany może być tylko jeden – kasyno.

Jednak osoby uzależnione, nawet zdając sobie sprawę z tego, że z góry stoją na przegranej pozycji, nie myślą do końca racjonalnie i wierzą, że szczęście się w końcu do nich uśmiechnie. W celu odegrania się wyprzedają więc swój majątek oraz się zapożyczają.

Po przegranej powtarzają schemat, tym razem zdobywając środki pieniężne nie tylko na grę, ale także na spłatę już istniejących zobowiązań. Spirala zadłużenia z czasem tylko się coraz bardziej zawija i z każdą kolejną pożyczką trudniej się z niej wydostać.

Dowiedz się więcej: Dlaczego popadamy w długi? 5 nawyków, które pomogą uniknąć zadłużenia

Jak wyjść z długów hazardowych? Najpierw trzeba przestać grać!

źródło zdjęcia: Getty Images / sanjeri

Koniec z grą!

Zastanawiając się, jak wyjść z długów hazardowych, w pierwszej kolejności należy skończyć z hazardem. Tylko bezwzględne zaprzestanie gry daje realne szanse na pozbycie się zadłużenia i kłopotów, a przede wszystkim uniknięcie dalszego pogarszania swojej sytuacji. Jeśli uzależniony sam nie potrafi sobie z tym poradzić (a tak najczęściej będzie), to niezbędna w tym będzie pomoc rodziny, a najlepiej terapeuty.

Oczywiście samo zaprzestanie gry nie sprawi, że wszystkie długi cudownie znikną. To pierwszy i bardzo ważny krok, po którym trzeba postawić jednak tych kroków jeszcze bardzo dużo, aby wyjść na prostą.

Analiza zadłużenia

Drugim krokiem powinno być podliczenie wszystkich swoich zobowiązań, tak aby móc ustalić jakąś strategię w oparciu o swoją sytuację finansową. Krok ten jest zaskakująco często wśród dłużników (i to nie tylko tych hazardowych) pomijany, co poza samym w sobie utrudnieniem skutecznej spłaty zadłużenia, wpływa również negatywnie na samopoczucie psychiczne.

Wierzyciele prędzej czy później upomną się o swoje pieniądze i brak świadomości o istniejącym zadłużeniu, czyni zderzenie się z rzeczywistością (czyli np. z wezwaniem do zapłaty) o wiele bardziej bolesnym. Lepiej przyjąć jeden duży cios, stawiając czoła całemu swojemu zadłużeniu, zamiast rozłożonym w czasie wielu mniejszym, które mogą skutecznie zdołować i zmniejszyć zapał oraz motywację do dalszej walki ze zobowiązaniami.

Poza tym dochodzi do tego aspekt czysto praktyczny – znając wszystkie składowe swojego zadłużenia, łatwiej jest zdefiniować odpowiednią strategię jego spłaty. Dodatkowo wraz z upływającymi miesiącami widzimy kurczący się dług, co z pewnością zmotywuje nas do dalszego działania.

Dowiedz się więcej: Najgorsze pomysły na wyjście z długów

Plan spłaty zobowiązań i negocjacje z wierzycielami

Co jeszcze można zrobić, aby wyjść z długów hazardowych? Rzecz jasna maksymalnie ograniczyć swoje wydatki i zwiększyć przychody – banał, ale bardzo ważny i nieraz zaniedbywany. Jeśli chcemy jak najszybciej pozbyć się zadłużenia, musimy być gotowi na wiele wyrzeczeń. To trudny okres, ale tylko w taki sposób możemy go skrócić. Po spłacie długów (albo przynajmniej ich znacznej części) można poczuć ogromną ulgę i dokonany wysiłek jest tego zdecydowanie wart.

Nie można wykluczyć sytuacji, w której będziemy „mieli na głowie” wielu wierzycieli i łączna suma miesięcznych rat na ich rzecz będzie przekraczać nasze możliwości. Wówczas w pierwszej kolejności powinniśmy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby w bezpośrednim kontakcie z nimi wynegocjować niższe comiesięczne płatności. Niektórzy wierzyciele widząc dobre intencje dłużnika, są skłonni pójść na pewne ustępstwa, a być może nawet umorzyć część długu.

Dowiedz się więcej: Bezpłatne porady prawne: gdzie szukać pomocy w trudnej sytuacji?

Kredyt konsolidacyjny

Jednak jeżeli nie uda nam się zredukować miesięcznych zobowiązań do akceptowalnego poziomu, to można zastanowić się nad zaciągnięciem kredytu konsolidacyjnego. W ten sposób bank spłaci wszystkie nasze zobowiązania, a my wówczas będziemy mieli tylko jednego wierzyciela – ów bank.

Taki kredyt na wyjście z długów pozwala obniżyć comiesięczną ratę. Praktycznie zawsze jest ona niższa niż wszystkie pojedyncze zobowiązania razem wzięte.

Minusem jest jednak dłuższy okres spłaty, a co za tym idzie większa całkowita kwota do zapłaty. Banki, jak wiemy, nie są instytucjami charytatywnymi i na udzielonym kredycie chcą zarobić. Dlatego też konsolidacja kredytu nie powinna być pierwszym wyborem. Warto zastanowić się nad tym rozwiązaniem tylko wtedy, jeśli nie radzimy sobie ze zobowiązaniami od kilku wierzycieli, a nie udało się z nimi dogadać.

To dość ogólnikowe rady odnośnie do tego, jak wyjść z długów hazardowych, ale tak jak wcześniej pisaliśmy, każdy przypadek jest indywidualny i złoty środek nie istnieje. Niemniej wymienione wyżej punkty są niezbędne, aby podjąć walkę z długami hazardowymi.

Dowiedz się więcej: Czy kredyt konsolidacyjny to dobry sposób na długi?

Jak wyjść z długów hazardowych? Należy zrobić plan spłat zobowiązań i go konsekwentnie realizować

źródło zdjęcia: Getty Images / wutwhanfoto

Jak pomóc osobie uzależnionej?

Tak jak wspomnieliśmy na początku, aby wyjść z długów hazardowych, przede wszystkim należy zaprzestać samego hazardu. Osoba uzależniona sama bardzo często może sobie z tym nie radzić, dlatego ważna jest tutaj pomoc najbliższych oraz specjalistów.

Niezbędna pomoc terapeuty

Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług specjalisty i udanie się na odpowiednią terapię. Tryb takiej terapii, jak i forma sesji (prywatne albo grupowe) ustalone zostaną już z samym terapeutą na podstawie sytuacji i rysu psychologicznego uzależnionego. Taka pomoc przyniesie najszybsze rezultaty i pomoże wypracować mechanizmy, które zapobiegną pojawieniu się problemu w przyszłości.

Wsparcie bliskich

Jeśli z jakichś względów uzależniony nie chce lub nie może udać się na terapię, to bez wątpienia potrzebna mu będzie obecność i pomoc najbliższych osób. Dla rodziny czy przyjaciół często jest to trudny czas, gdyż osoba uzależniona może być rozdrażniona i szukać okazji, by powrócić do hazardu.

Czasem wymagana jest bezkompromisowa postawa, a wręcz pilnowanie osoby uzależnionej. Jeśli nastąpi obopólna zgoda, bardzo dobrym rozwiązaniem jest pozbawienie hazardzisty jakiegokolwiek dostępu do środków pieniężnych. Nie mając pieniędzy, nie będzie mógł grać. Z pewnością dla obu stron nie będzie to łatwe, ale taka forma pomocy w początkowym okresie jest skuteczna.

Jak wyjść z długów hazardowych? To ciężki i żmudny proces, zarówno pod względem finansowym, jak i psychologicznym. Niemniej wykazując odpowiednio dużo determinacji w dążeniu do celu i mając pomoc specjalistów oraz najbliższych, z pewnością jest to cel do zrealizowania.

ZOBACZ RÓWNIEŻ