Julia Ziółkowska
Julia Ziółkowska
10 Paź, 2017 - 02:00
Jak wyczyścić kanapę i fotele - krok po kroku

Jak wyczyścić kanapę i fotele – krok po kroku

Julia Ziółkowska

Dywan łatwo odkurzyć, a z półek zetrzeć osiadającą warstwę kurzu. Co natomiast zrobić z plamami na fotelu? Jak wyczyścić kanapę?

Nasze mieszkania istnieją w kontinuum, które nie jest doskonałe. Brud osiada wszędzie: na półkach, meblach, dywanach. Kanapa i fotele brudzą się równie łatwo. Niestety nie mamy w zwyczaju czyścić ich tak często jak pozostałych sprzętów. Dlatego zdarza się, że meble te posiadają zabrudzenia i plamy. Doradzamy jak wyczyścić kanapę – skutecznie i szybko.

Jak wyczyścić kanapę i fotele – najlepsze sposoby

Kanapy i fotele pokrywają różne obicia. Trzeba wobec takich mebli przedsięwziąć odpowiednie środki, w zależności od tego czy kanapa jest skórzana czy też wykonana z materiałów tekstylnych.

Metody na wyczyszczenie kanapy skórzanej

Przed myciem należy kanapę odkurzyć, najlepiej używając do tego specjalnej końcówki. Dzięki temu odkurzymy wszystkie, nawet trudno dostępne, zakamarki.

Uwaga! Podczas tej czynności możemy znaleźć monety lub inne cenne drobiazgi (np. zgubione kolczyki).

Następnie kanapę skórzaną możemy przetrzeć wodą zmieszaną z płynem do mycia naczyń. Na tego typu meblach często pojawiają się trudne do usunięcia plamy i zniszczenia w postaci zadrapań. Do tego typu zabrudzeń niewątpliwie przyczyniają się nasze dzieci i czworonożni przyjaciele.

Kanapę i fotele ze skóry można także przetrzeć mleczkiem do demakijażu. Jest to bardzo delikatny sposób na jej oczyszczenie.

Po umyciu, skórzaną powierzchnię kanapy możemy pokryć cienką warstwą kremu Nivea lub użyć specjalnych kosmetyków zabezpieczających przeznaczonych do tego typu mebli. Po takim zabiegu kanapa i fotele skórzane będą lśnić jak nowe.

Jak wyczyścić kanapę i fotele - krok po kroku - czyszczenie kanapy skórzanej

Jak wyczyścić kanapę wykonaną z materiałów tekstylnych

Gdy posiadamy kanapę z obiciem z tekstyliów, najlepiej wyczyścić ją wodą zmieszaną z płynem do mycia naczyń lub proszkiem do prania.

Jeśli kanapa jest bardzo zabrudzona i nie możemy poradzić sobie z uporczywymi plamami, na przykład z wina, tuszu z długopisu lub kawy, najlepiej  wówczas użyć specjalistycznych środków do prania dywanów. Na rynku jest bardzo duży wybór takich preparatów.

Podczas mycia wykonujemy mocne ruchy, po prostu szorujemy kanapę, a na plamy możemy bezpośrednio nanieść odrobinę nierozcieńczonego płynu do dywanów. Czekamy aż się spieni i następnie dokładnie wycieramy.

Na plamy skuteczny jest także roztwór kwasku cytrynowego. Stosujmy go w rozcieńczeniu 10 g na pół szklanki wody. W ten sposób usuniemy plamy z tłuszczów, na przykład majonezu.

Welurowe kanapy najlepiej wyczyści amoniak w roztworze 4 łyżki na litr wody.

Dowiedz się więcej: Soda oczyszczona – zastosowania, o których warto wiedzieć >>

Uwaga! Starajmy się nie używać zbyt dużo detergentów, mogą one sprawić, że na meblach pozostanie zbyt intensywny zapach i będą się one kleić.

Po wyżej wymienionych czynnościach możemy kanapę przetrzeć na sucho, przy użyciu ściereczki lub starego T-shirtu. Pomoże to w szybszym schnięciu.

Jak wyczyścić kanapę i fotele - krok po kroku - odkurzanie kanapy

Zakup lub wypożyczenie odkurzacza piorącego

Gdy wszystkie sposoby zawiodą, możemy spróbować specjalnego odkurzacza piorącego. Zakup tego urządzenia jest dość dużym wydatkiem, ale w niektórych sklepach istnieje możliwość jego wypożyczenia. Taki sprzęt świetnie nadaje się do czyszczenia wykładzin tekstylnych i tapicerki meblowej.

Zlecenie czyszczenia wyspecjalizowanej firmie

Równie dobrze do czyszczenia kanapy bądź foteli możemy wynająć specjalistów. Firmy zajmujące się tego typu usługami najczęściej posługują się urządzeniami typu Karcher. Piorą one bardzo dokładnie gorącą parą wodną, dzięki czemu utrzymanie czystości w domu okaże się niezwykle łatwym zadaniem.

Niezależnie od tego z jakiego materiału jest wykonana nasza kanapa lub jaki jest jej stopień zabrudzenia, możemy sobie skutecznie poradzić. Uzbrojeni w cenną wiedzę jak wyczyścić kanapę, możemy przystąpić do dzieła – samodzielnie lub z pomocą ekspertów.

Jak wyczyścić kanapę i fotele - krok po kroku - specjalista czyszczący kanapę

ZOBACZ RÓWNIEŻ