Michał Nielub
Michał Nielub
27 Lis, 2017 - 03:00

Jak wybrać wyjątkowy prezent dla każdego?

Michał Nielub

Trudno czasami jest wybrać wyjątkowy prezent, który będzie miłym zaskoczeniem dla drugiej osoby. Niekiedy można kompletnie nie trafić z pomysłem. Jak tego uniknąć?

Wyjątkowy prezent to taki, który oprócz zaskoczenia, sprawi przyjemność drugiej osobie. Jednak aby trafić z podarunkiem, musi zostać spełnionych kilka warunków. Prezent niedopasowany do okazji czy osobowości obdarowywanej osoby wywoła dokładnie odwrotny efekt od pierwotnie zamierzonego. Jak uniknąć nietrafionych prezentów? Na co zwracać uwagę przy wyborze upominków? Podpowiadamy!

Jak wybrać wyjątkowy prezent?

Podstawową zasadą jest dobra znajomość drugiej osoby. Oryginalny prezent nie zawsze musi być trafiony, jeżeli nie będziemy mieć informacji o tym, czego obdarowany naprawdę potrzebuje, jakie są jego gusta, a także oczekiwania. Warto w tym miejscu wskazać na fakt, że wyjątkowy prezent to nie zawsze są rzeczy praktyczne. Można np. zainwestować w czyjeś wrażenia oferując mu takie przeżycia, które zapamięta do końca życia.

Podarunek a relacje z drugą osobą

Niemniej istotną zasadą pozostaje zażyłość relacji z drugą osobą. Obdarowany może zostać wprawiony w zakłopotanie, jeżeli otrzyma np. bardzo kosztowny zegarek od praktycznie obcej mu osoby – nawet, jeżeli ten zegarek jest dokładnie taki, jaki chciał. Wynika to z faktu, że nie jesteśmy przyzwyczajeni do kosztownych podarunków od osób, z którymi nie pozostajemy w bliskich kontaktach. W takich okolicznościach lepszym pomysłem na prezent jest coś uniwersalnego, jednak niekoniecznie drogiego.

Jeżeli jednak musimy wybrać wyjątkowy prezent dla kogoś, kogo w zasadzie nie znamy, warto podpytać wspólnych znajomych. Może się zdarzyć, że ktoś będzie lepiej znał obdarowanego. Dzięki temu możemy uzyskać więcej potrzebnych informacji lub możemy zostać zainspirowani pomysłem na dobry prezent.

Dowiedz się więcej: Pomysł na prezent dla teściów – TOP 7 >>

Cena prezentu to nie wszystko

Kosztowne podarunki będą z pewnością źródłem zakłopotania w przypadku, gdy nie trafimy z prezentem. Ryzyko takie jest tym wyższe, im mniej zażyłe są nasze relacje z taką osobą. Nie pozostając w bliskich kontaktach, będziemy posiadać niewielką wiedzę na temat jego gustów i preferencji.

Może w praktyce dojść do takiej niezręcznej okoliczności w przypadku, gdy np. podarujemy kobiecie bardzo drogą biżuterię, podczas gdy ona w ogóle jej nie nosi (np. z powodu uczulenia na srebro). Samo domniemanie, iż konkretny podarunek był kosztowny wpędzi w zakłopotanie obdarowaną, a dodatkowo wszystko spotęguje jej świadomość o tym, że kompletnie nie będzie tego używać.

Wyjątkowy prezent – dla każdego coś innego

Wybierając wyjątkowy prezent warto mieć na uwadze to, dla kogo ma być on przeznaczony i z jakiej okazji. Pomysł na prezent np. dla dziecka nie zawsze musi oznaczać zabawkę, jakkolwiek jest to uniwersalne wyjście z każdej sytuacji.

W praktyce może się okazać, że konkretne dziecko bardziej ucieszy np. rodzinna podróż do Rzymu, jeżeli bardzo interesuje się historią, a nawet wspólny wyjazd w góry – jeżeli lubi przygody i aktywne spędzanie czasu.

Dowiedz się więcej: Pomysły na rodzinny weekend – atrakcje dla dzieci w Polsce >>

Osobną kwestią jest również płeć osoby obdarowanej.

Jednak to, na jaki prezent się zdecydujemy, musi być podyktowane przede wszystkim znajomością tych osób.

Wyjątkowy prezent na konkretną okazję

Prezenty są dawane również w konkretnych okolicznościach, od których to zależy np. wielkość podarunku, wyjątkowość lub cena. Przyjęło się, że np. na Święta Bożego Narodzenia podarunki są duże i mają za zadanie spełnić określone marzenie.

Dowiedz się więcej: 20+ pomysłów na prezenty świąteczne dla każdego >>

Szczególny nacisk kładzie się w tym przypadku na prezenty dla dzieci. Wiąże się to z wpajaną im wiarą w Świętego Mikołaja, do którego piszą listy, w których zapisują swoje marzenia. Chcąc podtrzymać atmosferę oczekiwania, tajemniczości oraz magii świąt, rodzice zazwyczaj starają się podarować swoim pociechom dokładnie to, czego sobie zażyczą.

Wyjątkowy prezent na walentynki będzie związany ze wspólnymi zainteresowaniami partnerów. Może to być np. piękna kolacja we dwoje, wspólny wyjazd do SPA, wyjście do kina na długo oczekiwany film lub jakikolwiek inny podarunek wiążący się z oferowaniem czasu mile spędzonego razem.

Dowiedz się więcej: Weekend w SPA – TOP 7 najlepszych propozycji >>

Podobnie tematycznie powiązane powinny być prezenty na inne okoliczności, np. na urodziny lub imieniny – tutaj sprawdzi się upominek związany z marzeniami lub rzeczami, które ktoś naprawdę chce mieć, ale nie może na nie sobie pozwolić z różnych powodów. Z okazji dnia babci lub dziadka – prezent może być związany z rodziną, natomiast z okazji narodzin dziecka – możemy podarować młody rodzicom praktyczną rzecz, np. przydatną w usypianiu noworodka.

Dowiedz się więcej: 5 pomysłów na dobry prezent na komunię >>

Dobry prezent to także uniwersalny prezent

Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy przygotowany przez nas wyjątkowy prezent nie okaże się rozczarowaniem, warto rozważyć podarowanie czegoś uniwersalnego. Może to być coś z następujących propozycji:

  • Kubek z nadrukiem – herbatę lub kawę pije w zasadzie każdy, zatem kubek z indywidualnym nadrukiem sprawdzi się zawsze i wszędzie.
  • Dobry alkohol i pieniądze – jeżeli tylko obdarowana osoba spożywa czasami alkohol, warto wyposażyć ją w jakiś dobry trunek oraz niewielką sumę pieniędzy. To najbardziej praktyczne i uniwersalne rozwiązanie.
  • Etui z nadrukiem na telefon – telefon komórkowy jest praktycznie niezbędny do codziennego życia, zaś smartfony stały się już standardem w tej dziedzinie. Etui z wyjątkowym nadrukiem powinno ucieszyć każdego.
  • Dobra książka – literatura obfituje w tak wiele pozycji, że dla każdego coś się znajdzie. Obdarowany jest fanem serialu np. Gry o Tron? Książka z pewnością będzie dobrym pomysłem. Możemy wybierać wśród naprawdę różnych kategorii, od kryminałów, po książki psychologiczne, biografie, aż po książki kucharskie.

  • Voucher na ubrania lub akcesoria – tych rzeczy potrzebuje każdy z nas. Podarowanie takiego vouchera będzie zatem zawsze trafionym prezentem. Kobiety mogą wybrać się na zakupy odzieżowe do ulubionego sklepu, a mężczyźni z pewnością ucieszą się z możliwości zakupu nowego zegarka bądź paska do spodni.
  • Wykupienie noclegu w pięknym miejscu – rzadko się zdarza, że ktoś nie lubi podróży. Wykupienie pobytu w pięknym hotelu to jednocześnie pomysł i na wyjątkowy prezent, i możliwość spędzenia z ukochaną osobą miłych chwil z dala od codzienności. Jest to także podarunek, który niesie naprawdę niewielkie ryzyko tego, że się nie spodoba.

Dowiedz się więcej: Prezent dla babci – 11 najlepszych pomysłów >>

Jak wybrać wyjątkowy prezent dla każdego? - pakowanie prezentu

Najgorsze pomysły na prezentem – ranking

Jak wybrać wyjątkowy prezent to jedna kwestia. Warto przy okazji poruszyć inny temat, czyli co na prezent zdecydowanie się nie nadaje. Poniżej znajduje się mini ranking 5 rzeczy, których należy unikać wybierając podarunek.

5. Sprzęty kuchenne dla niej

Bardzo ryzykownym posunięciem w przypadku kobiety może być zakup np. garnków, naczyń lub innych sprzętów kuchennych. Jeżeli gotowanie jest jej pasją – w porządku, można podarować bardzo dobrej jakości garnek bądź inny ciekawy sprzęt. Jeżeli jednak ta czynność nie sprawia jej zbyt wielkiej frajdy, to podarowanie takiego prezentu będzie co najmniej nie na miejscu.

Dowiedz się więcej: 12 ciekawych pomysłów na prezent na Dzień Kobiet >>

4. Zwierzęta

Równie nietrafionym pomysłem będzie podarowanie komuś zwierzęcia. Przede wszystkim, zwierzę nie jest rzeczą, tylko żywą istotą, która wymaga szczególnej opieki. Po drugie, taki zakup musi być bardzo dokładnie przemyślany.

3. Skarpetki dla niego, pończochy dla niej

Skarpetki lub pończochy jako wyjątkowy prezent? To z pewnością nie wypali. Przede wszystkim, takie podarunki były standardem w okresie PRL-u. Po drugie, nic mniej kreatywnego chyba już nie można wymyślić.

2. Szampon przeciwłupieżowy

Podarowanie komuś szamponu przeciwłupieżowego może być odebrane w sposób bardzo sugestywny. Innymi słowy – to trochę tak, jakbyśmy komuś powiedzieli: Zacznij myć włosy, bo masz łupież.

1. Suplement diety „na odchudzanie”

Jeżeli jesteśmy pewni, że obdarowana osoba dba o sylwetkę i zażywa podobne suplementy, można pokusić się o sprawienie takiej niespodzianki. Jednak jeżeli takiej pewności nie mamy – efektem takiego prezentu w najlepszym wypadku będzie zakłopotanie w danym momencie.

Wyjątkowy prezent to niełatwy wybór. O trafności podarunki decyduje wiele czynników. Przede wszystkim musimy być pewni, czego konkretna osoba chce lub potrzebuje. Jeżeli mamy zbyt małą wiedzę na temat obdarowanej, zaś nasze relacje nie należą do szczególnie zażyłych – bezpieczniej jest wręczyć coś uniwersalnego. Wówczas unikniemy bardzo niezręcznych sytuacji.

ZOBACZ RÓWNIEŻ