ARTYKUŁ PARTNERA
ARTYKUŁ PARTNERA
17 Gru, 2018 - 12:39
Jak wybrać pierwszy hosting WWW?

Jak wybrać pierwszy hosting WWW?

ARTYKUŁ PARTNERA

Wybór pierwszego hostingu WWW może być trudnym zadaniem, szczególnie jeśli nie mamy żadnego doświadczenia z takimi usługami – nawet w darmowym wydaniu. Przygotowaliśmy listę istotnych kwestii, które powinny mieć znaczenie w przypadku wyboru pierwszego, ale i kolejnego hostingu WWW. Co warto wiedzieć o tej usłudze?

Hosting WWW, czyli właściwie co?

Mianem hostingu nazywana jest usługa, w której właściciel danego serwera udostępnia jego zasoby użytkownikom. Serwer to natomiast komputer, który jest stale podłączony do internetu. Skoro serwer to tylko komputer, to czy jesteśmy w stanie stworzyć go w domu? Jak najbardziej. Jednak biorąc pod uwagę fakt, że np. hosting WWW w Az.pl to w pierwszym roku koszt kilkunastu złotych, należy uznać stworzenie własnego serwera za pozbawione sensu. Oczywiście – jeśli naszym celem jest prowadzenie niewielkiej strony.

Jak wybrać hosting WWW?

Wybór usług hostingowych wymaga zwrócenia uwagi na kilka kwestii. Jeśli będzie to pierwszy hosting, to zapewne wystarczające będą podstawowe jego parametry, a stworzona na nim strona nie będzie stawiać szczególnych wymagań. Warto zwracać uwagę przede wszystkim na:

  • Ograniczenia w liczbie domen – w dalszym ciągu niektóre pakiety hostingowe pozwalają na dodanie zaledwie jednej domeny. Nawet jeśli teraz nam to wystarczy, to zapewne szybko to się zmieni. Poza tym znalezienie hostingu, który w niskiej cenie umożliwia dołączenie dużej liczby domen, nie jest większym problemem.
  • Instalator CMS-ów – wymieniamy go przed wieloma innymi istotnymi parametrami, ponieważ może mieć szczególne znaczenie dla początkującego użytkownika. Dlaczego? Dlatego, że z jego pomocą można w bardzo prosty sposób założyć stronę WWW opartą na popularnych CMS-ach bez jakiegokolwiek doświadczenia w tej kwestii.
  • BOK – warto sprawdzić, jak działa Biuro Obsługi Klienta. Jeśli pojawią się problemy z działaniem strony czy samego hostingu, wtedy poziom odpowiedzi czy czas oczekiwania na nią mają kluczowe znaczenie.
  • Darmowy test hostingu – każda dobra firma hostingowa pozwala testować usługę bez żadnych opłat przez pewien czas. Najczęściej darmowy okres testowy trwa od 7 do 14 dni. To jest czas, w którym można sprawdzić działanie hostingu, poziom BOK-u czy wszystkiego innego, co składa się na usługę.
  • Domeny z zewnątrz za darmo – niestety, ale nie wszystkie firmy umożliwiają darmowe dodanie domen zarejestrowanych u innych operatorów niż firma hostingowa. Oczywiście hosting powinien umożliwiać dodanie za darmo wielu domen – zazwyczaj w nieograniczonej ilości.
  • Kopie zapasowe danych – hosting musi zapewniać kopie zapasowe danych swoich klientów, a im starsze kopie utrzymuje, tym lepiej. Jest to bardzo ważna kwestia, gdyż większość użytkowników po prostu zapomina o systematycznym tworzeniu tych kopii i posiadaniu ich również na dysku komputera.
  • Liczba baz danych – na początek wystarczy kilka baz MySQL. Do prowadzenia jednej strony zazwyczaj wystarczy jedna baza danych, ale jeśli chcemy już np. mieć forum i stronę WWW oparte na różnych systemach, to wtedy konieczne będzie użycie minimum dwóch baz danych.
  • Transfer – to ilość danych pobranych z danego konta i na nie wysłanych. Zasada jest taka, że im więcej, tym lepiej. Coraz częściej hostingi oferują transfer bez limitu, a z reguły w opisie oferty znajdzie się informacja o limicie do pewnej ilości GB. Wymogi co do ilości transferu rosną wraz z popularnością strony WWW.
  • Poczta e-mail – pod tym względem hosting może również nakładać ograniczenia. Mogą one dotyczyć dziennej liczby wiadomości e-mail, ale również liczby założonych skrzynek pocztowych. Warto wcześniej ocenić swoje oczekiwania pod tym względem.

Wybór hostingu WWW – to łatwiejsze, niż się może wydawać

Powyżej wypisaliśmy wiele kwestii, które mają znaczenie przy zakupie hostingu WWW. Nawet jeśli jednak podejmiemy złą decyzję i kupimy pakiet hostingowy o zbyt słabych parametrach, to firma umożliwi nam przejście za dopłatą na pakiet wyższy. Problem może się pojawić, jeśli będziemy chcieli przejść na pakiet niższy. Wtedy może się to wiązać z dodatkowymi kosztami.

ZOBACZ RÓWNIEŻ