Mateusz Baj
Mateusz Baj
07 Sie, 2017 - 17:38

Jak wybrać najlepsze konto oszczędnościowe

Mateusz Baj

Konto oszczędnościowe łączy w sobie zalety konta osobistego i lokaty bankowej. Na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?

Konto oszczędnościowe coraz częściej stanowi poważną alternatywę dla lokat bankowych. Łączy w sobie bowiem wysokie oprocentowanie ze swobodą dysponowania środkami.

Czym jest konto oszczędnościowe

Czym różni się konto oszczędnościowe od zwykłego konta bankowego? Mimo że i jedno, i drugie posiada numer rachunku oraz na obydwa konta można zarówno wpłacać pieniądze jak i je wypłacać, różnice są całkiem spore. Konto bankowe służy bowiem do wygodnego zarządzania zarobionymi pieniędzmi i swobodnego nimi dysponowania, natomiast konto oszczędnościowe – jak sama nazwa wskazuje – służy głównie do oszczędzania.

Konto oszczędnościowe jest dodatkowym rachunkiem bankowym dodawanym najczęściej do rachunku bieżącego, czymś w rodzaju subkonta. Na koncie oszczędnościowym nie można wykonywać zbyt wielu operacji – zazwyczaj można na nie po prostu wpłacać pieniądze i je z niego wypłacać.

Do takiego konta rzadko dodawana jest też karta debetowa. Za to oprocentowane rachunku oszczędnościowego jest znacznie wyższe niż na zwykłym koncie. Można je porównać z oprocentowaniem lokat bankowych (ranking lokat bankowych podpowie nam, która opcja będzie najkorzystniejsza, jeśli myślimy o korzystaniu z tego produktu bankowego).

Dowiedz się więcej: Konto oszczędnościowe czy lokata – co jest lepsze? >>

Konto oszczędnościowe – co je wyróżnia?

Konto oszczędnościowe nie jest tak wygodne jak zwykłe konto. W wielu bankach  można z niego wykonać tylko jeden darmowy przelew w miesiącu. Kolejne są już płatne – np. 5 zł lub nawet 9 zł za przelew.

W odróżnieniu od lokaty, konto oszczędnościowe oprocentowane jest według zmiennej stopy procentowej. Oznacza to, że wysokość naszych odsetek zależy w największym stopniu od wysokości stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego, a w znacznie mniejszym stopniu od umowy, jaką zawarliśmy z bankiem.

Pieniądze zgromadzone na koncie oszczędnościowym objęte są ochroną Bankowego Funduszu Gwarancyjnego na analogicznych zasadach jak środki gromadzone na kontach osobistych.

Konto oszczędnościowe – na co zwracać uwagę

Najważniejszym parametrem konta oszczędnościowego, któremu powinniśmy się dobrze przyjrzeć, jest jego oprocentowanie. Oczywiście, im wyższe – tym lepiej.

Ale to nie wszystko. Bardzo wiele banków umożliwia wprawdzie dowolną liczbę wpłat na konto oszczędnościowe, ale ogranicza liczbę wypłat. Jak już wspomnieliśmy powyżej, najczęściej bezpłatny jest tylko jeden przelew z konta miesięcznie, a za pozostałe trzeba zapłacić – czasem całkiem słono, bo zdarza się że nawet 9 zł.

Jeśli więc przewidujemy, że z konta oszczędnościowego będziemy zlecali więcej niż jeden przelew miesięcznie, warto poszukać banku, który nie pobiera za takie operacje opłat.

Dowiedz się więcej: Konto bankowe – rodzaje kont i ich charakterystyka >>

Niektóre banki wymagają, żeby wraz z kontem oszczędnościowym otworzyć u nich także zwykły rachunek, ale nie jest to regułą.  W części banków wysokość oprocentowania uzależniona jest od wysokości zgromadzonych na koncie oszczędnościowym środków. Zdarza się też, że banki proponują wyższe od standardowego oprocentowanie dla nowo ulokowanych pieniędzy.

Wniosek o otwarcie rachunku oszczędnościowego najłatwiej złożyć przez internet na stronie konkretnego banku. Ranking kont oszczędnościowych podpowie nam jaka jest wysokość oprocentowania w poszczególnych bankach, dzięki czemu bez trudu wybierzemy najkorzystniejszą ofertę.

ZOBACZ RÓWNIEŻ