Mateusz Baj
Mateusz Baj
25 Sie, 2017 - 06:00

Jak wybrać najlepsze konto dla młodych w wieku 13-18 lat

Mateusz Baj

Konto dla młodych – podpowiadamy czym się kierować, żeby wybrać najlepsze konto osobiste dla osób w wieku  13-18 lat.

Konto dla młodych to kieszonkowe przelewane na rachunek nastolatka i możliwość płatności przez niego kartą w sklepach oraz w internecie.

Zgodnie z kodeksem cywilnym, młody człowiek kończąc 13 lat nabywa  ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Oznacza to, że osoba taka może m.in. bez zgody swojego przedstawiciela ustawowego (czyli najczęściej rodzica) zawierać umowy dotyczące drobnych, bieżących spraw życia codziennego (czyli np. kupować ubrania, książki, kosmetyki) oraz rozporządzać swoim zarobkiem.

Wychodząc naprzeciw temu zapisowi, większość banków umożliwia założenie konta osobom, które ukończyły 13. rok życia.

Uwaga! Konto otwierane przez osobę, która nie ukończyła 18 lat (osobę niepełnoletnią) zawsze zawierane jest za zgodą rodzica lub opiekuna prawnego, który musi złożyć swój podpis na dokumentach.

Konto dla młodych – dlaczego warto?

Banki przekonują, że konto młodzieżowe to same korzyści. Wśród zalet, jakie niesie za sobą takie konto osobiste, wymieniają najczęściej następujące wartości:

  • bezpieczeństwo – pieniędzy na koncie nastolatek nie zgubi, trudniej jest też je ukraść niż gotówkę, którą młoda osoba trzyma w portfelu albo w skarbonce;
  • wiedza – zarządzanie własnymi pieniędzmi pozwoli młodemu człowiekowi zdobyć praktyczną wiedzę na temat finansów;
  • nauka – dzięki kontu osobistemu nastolatek łatwiej będzie mógł nauczyć się,  jak zarządzać własnymi finansami.

Jeśli te argumenty nas przekonały, możemy rozpocząć poszukiwania, by wybrać najlepsze konto bankowe dla młodzieży.

Dowiedz się więcej: Konto bankowe – rodzaje kont i ich charakterystyka >>

Na co zwrócić uwagę przy wyborze konta

Możliwość otwarcia konta dla osób, które ukończyły 13 lat, oferuje wiele banków. Warto szczegółowo przyjrzeć się ich ofercie, by wybrać najlepsze z nich. W szczególności powinniśmy rozpatrzyć następujące kwestie:

Opłata za prowadzenie konta

Zdecydowana większość banków w Polsce oferuje darmowe rachunki dla młodzieży. Jeśli bank żąda z tego tytułu opłaty, warto poszukać innego. Należy też sprawdzić – zwłaszcza w przypadku osób, które wkrótce ukończą 18 lat – czy po uzyskaniu pełnoletności konto nie zostanie automatycznie przekształcone w inne i czy za takie konto bank również nie będzie pobierał opłaty.

Miesięczna opłata za kartę płatniczą

Banki bardzo różnie podchodzą do tej kwestii. Część banków nie pobiera opłaty za kartę, inne uzależniają zwolnienie z opłat od wykonania nią określonej liczby transakcji w miesiącu (lub wydania określonej kwoty). Często też opłata za kartę nie jest pobierana do określonego czasu (np. do osiągnięcia pełnoletności), a potem zwolnienie z niej jest uzależnione od dokonania kartą transakcji na określoną kwotę.

Możliwość otwarcia konta przez internet

Umożliwia to większość banków, ale w niektórych, aby założyć konto dla młodych, rodzic wraz dzieckiem musi pofatygować się do oddziału. Jeśli bank umożliwia otwarcie konta za pośrednictwem internetu, należy wypełnić formularz na stronie www i poczekać, aż kurier dostarczy dokumenty. Na dokumentach będzie musiał podpisać się najczęściej nastolatek oraz jeden z rodziców.

Opłata za przelewy przez internet

W zdecydowanej większości banki nie pobierają opłaty za przelewy z kont młodzieżowych zlecane przez internet. Jeśli jakiś bank taką opłatę chce pobierać, warto poszukać innego.

Jak wybrać najlepsze konto dla młodych w wieku 13-18 lat - konto młodzieżowe

To cztery, naszym zdaniem najważniejsze kwestie, które należy wziąć pod uwagę, by wybrać najlepsze konto młodzieżowe. Oczywiście idealnie będzie, jeśli znajdziemy taki bank, który nie będzie pobierał opłaty za prowadzenie konta, za kartę ani za przelewy przez internet, a konto można będzie założyć  bez konieczności wizyty w oddziale.

ZOBACZ RÓWNIEŻ