ARTYKUŁ PARTNERA
ARTYKUŁ PARTNERA
25 Maj, 2018 - 10:21
Jak wybrać fotelik samochodowy dla dziecka

Jak wybrać fotelik samochodowy dla dziecka

ARTYKUŁ PARTNERA

Jaki fotelik samochodowy wybrać dla dziecka, by zapewnić mu bezpieczeństwo podczas jazdy oraz komfort? Sprawdź, na co zwracać uwagę podczas zakupu.

Fotelik samochodowy to niezbędny element zapewniający bezpieczeństwo dzieci w trakcie jazdy autem. Jest to kwestia uregulowana w polskim prawie – mówi o tym jasno i wyraźnie kodeks drogowy: każde dziecko przewożone w samochodzie musi siedzieć w specjalnie zaprojektowanym foteliku. Jak wybrać najlepszy model, aby przewożenie dzieci samochodem było bezpieczne i komfortowe?

Fotelik samochodowy dobrany do wieku dziecka

Istnieje kilka aspektów, na które trzeba zwrócić uwagę, wybierając fotelik dla dzieci. Pierwszym z nich jest wiek oraz waga najmłodszych pasażerów.

Producenci w opisie produktów deklarują, że ich wyroby spełniają określone wymagania i są dedykowane dla poszczególnych grup wagowych – najczęściej jest ich pięć:

  1. grupa 0 dla niemowląt o wadze mniejszej niż 10 kg;
  2. grupa 0+ dla niemowląt o wadze mniejszej niż 13 kg;
  3. grupa I dla niemowląt o wadze w przedziale 9-18 kg;
  4. grupa II dla dzieci o wadze w przedziale 15-25 kg;
  5. grupa III dla dzieci o wadze w przedziale 22-36 kg.

Do przewożenia starszych i większych dzieci można wykorzystać siedzisko samochodowe, które nie posiada już tylnej części oparcia, a jest jedynie podstawką mocowaną na siedzeniu tak, by nasza pociecha mogła bezpiecznie zapiąć pas.

Fotelik samochodowy a homologacja ECE

Równie istotną kwestią jest to, czy dany fotelik samochodowy posiada homologację ECE. Jest ona gwarancją, że dany produkt spełnia wymagania dopuszczające do sprzedaży na rynku europejskim.

Warto również zwrócić uwagę, w jaki sposób konkretny model przeszedł testy. Homologacja ECE wymaga spełnienia jedynie minimalnych wytycznych. Zatem są foteliki samochodowe, spełniające najniższe kryteria, jak i takie, które kończą testy bezpieczeństwa na tzw. „piątkę z plusem”.

Dowiedz się więcej: Wózki dla dzieci – jak wybrać najlepszy? >>

Jak wybrać fotelik samochodowy dla dziecka - bezpieczeństwo w samochodzie

Co jeszcze wziąć pod uwagę kupując fotelik dla dziecka?

Producenci fotelików dla dzieci stosują różne dodatkowe zabezpieczenia. Warto zwrócić uwagę, w jaki sposób zapewniono ochronę w przypadku kołysania na boki. Niektóre modele są wyposażone w szerszy spód, w innych zastosowano dodatkowe zabezpieczenia na zagłówkach.

Jeżeli nasze auto wyposażono w system Isofix, warto zakupić fotelik samochodowy wyposażony w odpowiednie mocowanie. Jest to system, który umożliwia szybkie i stabilne umieszczenie fotelika w aucie. Tworzy go stalowa konstrukcja, umieszczona między siedziskiem a oparciem.

W asortymencie sklepów znajdziemy także tzw. fotelik RWF, czyli taki, który służy do przewożenia dzieci tyłem do kierunku jazdy. Jest to rozwiązanie standardowe w przypadku najmłodszych maluchów (do 1 roku życia).

Dowiedz się więcej: Wyprawka dla noworodka – co powinna zawierać? >>

Taki system jest znacznie bezpieczniejszy i lepiej sprawdza się w przypadku testów wypadkowych także u starszych dzieci. Wynika to z prostych praw fizyki – podczas uderzenia nawet przy niewielkiej prędkości wiotka szyja dziecka narażona jest na ogromne obciążenia w przypadku jazdy przodem.

Co ciekawe, w słynącej z dbania o bezpieczeństwo Szwecji najmłodsi pasażerowie przewożeni są tyłem nawet do 4 roku życia. Warto więc rozważyć taką opcję.

 

Należy wiedzieć, że nie istnieją foteliki do karmienia dziecka w trakcie jazdy – i bardzo słusznie. Pamiętajmy, że różnego rodzaju przekąski spożywane w aucie mogą być przyczyną zakrztuszenia, a stąd już o krok do tragedii.

Jak podkreśla autorka bloga agumama.pl,  na uratowanie krztuszącego się dziecka mamy tylko kilka sekund, a zarejestrowanie tego zdarzenia i zatrzymanie na czas auta niestety trwa o wiele dłużej… Pamiętajmy o tym podczas podróży z maluchami i na jedzenie bądź picie zatrzymujmy się na chwilę w dozwolonych ku temu miejscach.

Dowiedz się więcej: Autostrady w Polsce – jak jeździć bezpiecznie i kulturalnie >>

Pamiętajmy, że fotelik samochodowy to nie tylko wymagania prawne. Stanowi zapewnienie właściwej ochrony dziecka w trakcie każdej podróży. Modele posiadające homologację ECE oraz wyposażone w dodatkowe elementy zabezpieczające zapewniają również komfort psychiczny kierowcy.

Najmłodsi pasażerowie są szczególnie narażeni na urazy i uszczerbki na zdrowiu podczas wypadku. Dlatego tym bardziej należy zadbać o ich bezpieczeństwo w samochodzie.

Fotelik samochodowy – najpopularniejsze modele

Wśród marek cieszących się największym zainteresowaniem dbających o bezpieczeństwo rodziców, można wyróżnić kilka zasługujących na szczególną uwagę:

  • fotelix Maxi Cosi – marka ta może pochwalić się wieloletnim doświadczeniem. Foteliki badane są w testach zderzeniowych przez niezależne instytucje oraz do ich tworzenia wykorzystywane są innowacyjne rozwiązania maksymalizujące bezpieczeństwo.
  • fotelik Cybex – marka często nagradzana w rankingach bezpieczeństwa. Posiada szeroki wybór fotelików do przewożenia dzieci tyłem.
  • fotelik Recaro – polska marka także może poszczycić się szerokim asortymentem modeli spełniających lub przewyższających europejskie normy bezpieczeństwa.

Fotelik samochodowy to jeden z najważniejszych gadżetów dla naszego dziecka. Zapewni maluchowi odpowiednie bezpieczeństwo podczas jazdy, dlatego podczas wybierania odpowiedniego modelu należy mieć na uwadze najnowsze normy i wyniki testów uderzeniowych by mieć pewność, że nasza pociecha będzie jak najlepiej chroniona.

ZOBACZ RÓWNIEŻ