Joanna Kania
Joanna Kania
30 Sie, 2018 - 01:00

Jak wybrać firanki dla dzieci (porady i inspiracje)

Joanna Kania

Dobierz stylowe, praktyczne i zabawne firanki dla dzieci. Przeczytaj, jak wybrać firanki do pokoju dziecięcego. Sprawdź modne wzory i kolory.

Firanki dla dzieci są ważnym elementem wystroju pokoju dziecięcego. Mogą być jego subtelnym dodatkiem lub główną dominantą aranżacji wnętrza. Nie tylko tworzą przytulny klimat pokoju dziecięcego, ale także stymulują wyobraźnię, pobudzają kreatywność dziecka oraz uprzyjemniają przebywanie w pomieszczeniu.

Firanki do pokoju dziecięcego dostosowane do wieku, płci i zainteresowań dziecka

Przede wszystkim firanki dla dzieci powinny być dobrane do wieku, płci i zainteresowań dziecka. Dla maluchów najlepsze będą firanki w pastelowych kolorach: białe, kremowe, beżowe, błękitne, różowe lub jasnozielone. Barwy te działają uspokajająco i łagodząco na psychikę dziecka.

 

Dla większych dzieci wybierzmy firanki, które dodatkowo podkreślą osobowość i charakter dziecka oraz będą dopasowane do jego stylu.

Dla małych miłośników przyrody najlepsze będą zasłony dekoracyjne ozdobione motywami roślinnymi: kwiatami, ziołami lub owocami.

 

Początkujący sportowcy ucieszą się z firanek np. w piłki. Dla chłopców ciekawym motywem będą też motywy motoryzacyjne.

 

Z kolei najmłodszym muzykom z pewnością sprawią radość firanki dyskretnie udekorowane nutkami lub instrumentami muzycznymi.

 

Jeśli nasze dziecko uwielbia bajki, wybierzmy firanki z postaciami z ulubionych książek lub filmów dla dzieci. Firanki dla dzieci delikatnie ozdobione wizerunkami kotów, psów, lwów, tygrysów, czy hipopotamów to propozycja dla dzieci uwielbiających zwierzęta.

 

Natomiast mali podróżnicy docenią firanki z narysowanymi mapami świata. Dostępne są zasłony dla dzieci w dinozaury, ryby i morskie stworzenia, samochodziki i samoloty oraz wiele innych popularnych wśród dzieci motywów. Możliwości jest bardzo dużo. Najważniejsze jest, żebyśmy wybrali takie firanki, które podobają się naszym dzieciom, bo tylko wtedy będą z przyjemnością spędzać czas w swoim pokoju bawiąc się i ucząc.

 

Firanki dekoracyjne lub neutralne

Zasłony dekoracyjne należą do jednych z najmocniejszych akcentów w aranżacji wnętrz. Jeśli pokój naszego dziecka jest już wyposażony w różnokolorowe meble, tkaniny, wielobarwne poduszki i rozmaite ozdoby na ścianach, wybierzmy raczej firanki neutralne, jednokolorowe.

Nadmiar kolorów i dekoracji w pokoju dziecięcym nie jest dobrym pomysłem. Wprowadza niepotrzebny chaos i przytłacza, a nawet może rozdrażniać i irytować dziecko oraz przeszkadzać mu w koncentracji.

 

Firanki o bardziej wyrazistych wzorach będą idealne do pokoju dziecięcego, w którym przeważają meble białe lub w kolorze jasnego drewna. Ciekawy deseń i kontrastowy motyw wystroju okna przełamie monotonię jednokolorowego wnętrza.

 

W pokoju dziecięcym bardzo dobrze sprawdzą się także białe firanki w miniaturowe ornamenty, takie jak gwiazdki, serduszka, motyle, czy różnokolorowe kropki lub figury geometryczne. Nie zdominują wnętrza, a jedynie subtelnie uatrakcyjnią wystrój okna.

 

Firanki dostosowane do wystroju wnętrza pokoju dziecięcego

Bez względu na to, czy firanki dla dzieci mają być tylko uzupełnieniem, czy dominantą dekoracyjną pokoju dziecięcego, muszą być dostosowane do wystroju wnętrza. Jeśli ściany są pomalowane na biało, firanki mogą być zarówno białe, jak i dekoracyjne.

Natomiast do pomieszczeń o kolorowych ścianach lub wzorzystych tapetach wybierzmy białe lub jednokolorowe firanki. Starajmy się harmonijnie łączyć kolory ścian, mebli i tkanin w pokoju dziecięcym. Na przykład turkusy i błękity pięknie współgrają z odcieniami szarości i bieli. Zielenie dobrze wyglądają z akcentami żółtymi i pomarańczowymi. Ważne jest, aby raczej dobierać kolory jasne, rezygnując z czerni, ciemnych brązów i grafitów, które mogą nadać pokojowi dziecięcemu ponury wygląd.

Nie mieszajmy też różnych stylów w aranżacji pokoju dziecięcego. Przykładowo, do wnętrza wyposażonego w proste meble, drewniane zabawki oraz lniane tkaniny nie pasują koronkowe, bardzo ozdobne i fantazyjne firanki. Z drugiej strony, nie zawieszajmy w oknie różowego pokoju małej księżniczki surowych zasłon w geometryczne wzory. Lepsze będą tiulowe firanki ozdobione postaciami ulubionych wróżek i czarodziejek czy udekorowane błyszczącymi kryształkami.

Ciekawym, choć trudniejszym w realizacji, pomysłem aranżacyjnym jest dostosowanie motywu na firankach do motywu dominującego na innych tkaninach w pokoju. Na przykład jeśli dywan i poduszki w pokoju dziecięcym zdobią wizerunki koni (ponieważ nasze dziecko uwielbia jazdę konną) wybierzmy firanki w konie.

 

Długie czy krótkie – które firanki do pokoju dziecięcego wybrać?

Do małego pokoju dziecięcego powinniśmy dobrać krótkie firanki, w większym pomieszczeniu okno można udekorować dłuższymi tkaninami. Długie firanki sięgające od sufitu do podłogi są efektowne, ale optycznie zmniejszają przestrzeń, a ponadto są mało praktyczne w pokoju dziecięcym.

Praktyczne i bezpieczne firanki dla dzieci

Pamiętajmy, żeby funkcja dekoracyjna firanek w pokoju dziecięcym nie przesłoniła ich cech użytkowych. Firanki powinny być na tyle lekkie, żeby nie zabierały światła i nie zaciemniały pokoju dziecięcego. Dobrym rozwiązaniem jest wybór takich firanek dla dzieci, które są mocno zdobione jedynie w dolnej części.

Urządzając pokój małego dziecka warto zdecydować się na krótsze firanki, sięgające do wysokości parapetu tak, żeby dziecko nie mogło łatwo ich zerwać.

Ponadto, firanki powinny być uszyte z lekkiego, ale wytrzymałego materiału, najlepiej naturalnego i łatwego do czyszczenia. Nie kupujmy firanek, których nie można prać w pralce. Jeśli dekorujemy pokój bardzo małego dziecka, koniecznie zwróćmy uwagę na to, czy firanki nie mają małych ozdób i detali, które dziecko mogłoby łatwo oderwać, połknąć, czy udławić się nimi.

 

Dekoracje okien, czyli upinanie firan

Firanki do pokoju dziecięcego są ważnym elementem wystroju okien. Dziś nowoczesne dekoracje okien są tak samo ważne, jak kolor ścian, czy meble i inne elementy wyposażenia wnętrza. Istotny jest sposób upinania firan. Można efektownie zmarszczyć firanki korzystając ze specjalnych taśm przyszytych na górze zasłony. Do podpięcia firanek z obu stron okna stosowane są tzw. troki lub chwosty, czyli tasiemki, opaski ułatwiające przewiązanie tkanin.

Firanki można powiesić w takich sposób, żeby wyeksponować przedmioty postawione na parapecie: kwiaty, zabawki, zdjęcia w ramkach. Ważne, żeby efekt końcowy był stylowy, praktyczny i zabawny.

Dowiedz się więcej: Upinanie firan: Jak upiąć firany na 11 różnych sposobów? >>

 

Firanki dla nastolatka

Odrębną sprawą jest aranżacja wnętrz dla nastolatków. Tu niezbędne są konsultacje z nastolatkiem i dobór firanek zgodnie z ich indywidualnymi oczekiwaniami i potrzebami. Nie narzucajmy nastolatkom naszej wizji architektonicznej.

 

Firanki dla dzieci nie tylko w oknie

Na koniec pamiętajmy, że firanki dla dzieci nie są zarezerwowane wyłącznie do zastosowania przy oknach. Można je także wykorzystać do wydzielenia w pokoju dziecięcym np. miejsca do spania lub podziału pokoju, w którym mieszka dwójka dzieci, na dwie oddzielne przestrzenie.

Dowiedz się więcej: Jak zaaranżować pokój dziecięcy dla rodzeństwa >>

 

5 praktycznych porad, jak dobrać firanki do pokoju dziecięcego

  1. Dostosowujmy firanki dla dzieci do wieku, płci i zainteresowań dziecka.
  2. Dobierajmy firanki do kolorystyki i wystroju wnętrza pokoju dziecięcego.
  3. Wybierajmy firanki w jasnych kolorach, wykonane z lekkich, naturalnych i wytrzymałych materiałów, lekkie, nie zasłaniające światła dziennego, łatwe w utrzymaniu.
  4. Pamiętajmy, że dziecko uczy się cały czas – kontakt z różnorodnymi kolorami i wzorami na firankach pobudza rozwój dziecka oraz pomaga mu odkrywać świat.
  5. Sprawiajmy dzieciom przyjemność – twórzmy dla nich przyjazne przestrzenie, gdzie wszystko dookoła przypomina im o ich pasjach i zainteresowaniach.

ZOBACZ RÓWNIEŻ