ARTYKUŁ PARTNERA
ARTYKUŁ PARTNERA
02 Mar, 2018 - 00:30

Czym kierować się, wybierając lokatę?

ARTYKUŁ PARTNERA

Krótkoterminowe lokaty stały się ostatnio najpewniejszym sposobem na szybkie pomnożenie środków. Nie wszystkie są jednak tak samo korzystne.

Polski rynek lokat bankowych mocno się zmienił w ciągu ostatnich lat. Trudno dziś uwierzyć, że jeszcze w 2009 roku średnie oprocentowanie dla lokaty rocznej wynosiło ponad 6 proc. W styczniu 2018 było to już zaledwie 1,2 proc. Oznacza to, że dziś długoterminowe depozyty w banku raczej nie są opłacalne. Ustąpiły krótkoterminowym lokatom, w których oprocentowanie może wynieść nawet 5 proc. Najwięcej zyskają nowi klienci danego banku.

Ryzyko lub bezpieczeństwo

Decydując się na taki produkt finansowy, warto sprawdzić kilka rzeczy. W momencie podpisania umowy padnie pytanie o to, czy oprocentowanie ma być stałe czy zmienne. Udzielenie odpowiedzi wymaga pewnej orientacji w rynku finansowym.

Jeśli oprocentowanie będzie stałe przez cały czas trwania lokaty, pieniądzom nie zagrozi spadek stóp procentowych. Zmienne oprocentowanie oznacza, że zysk może wzrosnąć przy hipotetycznej poprawie sytuacji na rynku. To jednak ma największe znaczenie przy lokatach długoterminowych, gdy trudno przewidzieć, jak zachowają się rynki finansowe. To też kolejny powód, dla którego krótkoterminowe lokaty są obarczone mniejszym ryzykiem.

Warto jednak być uczulonym na to, że obecne stopy procentowe są na poziomie jednym z niższych w historii. Szansa, że wzrosną jest więc spora, dlatego osoby lubiące ryzyko mogą właśnie teraz zdecydować się na zmienne oprocentowanie. Jak pokazał kryzys z 2008 roku, sytuacja może się szybko zmienić – dlatego dobrze jest trzymać rękę na pulsie i dokonywać decyzji w oparciu o najnowsze dane.

Aktualne oprocentowanie lokat sprawdzisz w rankingach. Pokazują one, w którym banku warunki są najlepsze: https://www.totalmoney.pl/ranking-lokat-teminowych

Czym kierować się, wybierając lokatę? - umowa

Szukając dobrej oferty, nie warto kierować się zdaniem znajomych, którzy zakładali taką lokatę kilka lat wcześniej. Bankowe promocje szybko się zmieniają. Dlatego ważne, by sprawdzać aktualny ranking krótkoterminowych lokat i to na tej podstawie podejmować decyzję.

Kara za zmianę zdania

Deponując pieniądze, godzimy się, by bank obracał nimi przez określoną liczbę miesięcy, wypracowując zysk. Siłą rzeczy wcześniejsze wycofanie środków nie jest mile widziane i wiążę się z koniecznością uiszczania kar.

Wycofując się przed czasem, nie stracisz raczej nic z zainwestowanej kwoty, ale bank może zatrzymać dla siebie 40, a nawet 80 proc. odsetek, jakie zarobiłeś do momentu zerwania lokaty. Niektóre placówki pobierają dodatkowe opłaty, mające zniechęcić przed zrywaniem umów.

Krótkoterminowe lokaty górują pod tym względem nad kilkuletnimi, ponieważ ryzyko, że będziemy musieli podjąć środki przed upływem jednego czy trzech miesięcy jest niewielkie.

Czym kierować się, wybierając lokatę? - pieniądze

Jeśli nie ma pewności, że pieniędzy z krótkoterminowej lokaty nie trzeba będzie wypłacić przed czasem, lepiej zdecydować się na lokatę progresywną. W jej przypadku zerwanie umowy nie grozi konsekwencjami, a środki można wypłacić niemal w każdym momencie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ