Julia Ziółkowska
Julia Ziółkowska
08 Paź, 2017 - 03:00
Jak wybielić firanki - 7 sposobów

Jak wybielić firanki – 7 sposobów

Julia Ziółkowska

Wizytówka naszych okien – firanki. Najpiękniejsze są, gdy lśnią bielą. Podpowiadamy, jak wybielić firanki w łatwy sposób przy użyciu dostępnych w każdym domu środków.

Firanki to wizytówka naszego domu. Są widoczne z ulicy, nadają wnętrzu charakteru, a także chronią przed nadmierną ilością światła. Można stwierdzić, że stylowe wnętrze wręcz potrzebuje dekoracji okiennych pod postacią firanek. Niestety, brudzą się one bardzo łatwo i z biegiem czasu szarzeją. W kuchni pokrywają się oparami, a w pokojach gdzie palone są papierosy nabierają nieprzyjemnego żółtego odcienia. Jak wybielić firanki? Oto kilka sprawdzonych domowych sposobów.

1. Sól kuchenna

Właściwości oczyszczające soli są dość znane. Nie inaczej jest w przypadku firanek. Po wypraniu należy je namoczyć w wodzie z solą w proporcji 4 łyżki soli na 3 litry wody. Po takiej kąpieli należy firany wyżąć i rozwiesić. Można je powiesić od razu na oknie – schną na nim równie dobrze jak na suszarce.

2. Soda oczyszczona

Jak wybielić firanki wodorowęglanem sodu? To niezwykle aktywny środek, używany już przez nasze babcie. Wystarczy wsypać łyżkę sody do zwykłego prania.

Dowiedz się więcej: Soda oczyszczona – zastosowania, o których warto wiedzieć >>

3. Ocet spirytusowy

Ten produkt również może nam bardzo pomóc przy wybielaniu firanek. Wystarczy namoczyć je w roztworze wykonanym w stosunku: pół szklanki octu do 5 litrów wody. Nie zapomnijmy, by potem wypłukać firany w zimnej wodzie, aby usunąć nieprzyjemny zapach octu.

4. Aspiryna

Tak, to nie żart. Ten popularny środek służący do uśmierzania bólu i gorączki może nam także pomóc w przywróceniu bieli firan. Wystarczy wziąć 5 tabletek aspiryny, pokruszyć i rozpuścić w 5 litrach wody. W tak przygotowanym roztworze namaczamy firany i pierzemy. Pamiętajmy, że firany to białe pranie – nie wkładajmy do niego innych kolorów.

Dowiedz się więcej: Dekoracje okien – czym zastąpić firanki? >>

5. Płyn do mycia naczyń

Detergent ten pomoże w usunięciu tłuszczu i uporczywych zabrudzeń zgromadzonych na kuchennych firanach. Płyn do naczyń jest pod tym względem niezawodny, to skuteczny pogromca tłuszczu, osadzającego się na firankach i zasłonkach. Aby był skuteczny, użyjmy go w mocnym roztworze, na przykład pół szklanki płynu na 5 litrów wody. Zadbajmy też o to, by woda była ciepła – wtedy jego skuteczność będzie lepsza.

6. Skorupki jajek

Brzmi niewiarygodnie, ale jest to bardzo stary i skuteczny sposób na wybielenie firanek. Woreczek ze skorupkami jaj wkładamy do pralki i włączamy normalny cykl prania. Pamiętajmy o tym, że firanki należą do tkanin delikatnych i nie należy ich prać w zbyt wysokiej temperaturze, wystarczy 40 stopni.

7. Detergenty ze sklepu

Jeśli nie ufamy domowym sposobom, możemy również zakupić w sklepie gotowe detergenty do prania firan. Są one łatwe w użyciu i równie skuteczne, co przedstawione powyżej sposoby. Pamiętajmy o tym, aby używać ich zgodnie z zaleceniami producenta.

Dowiedz się więcej: Dekoracje okien – jak wybrać firanki do kuchni >>

Tych kilka sposobów na wybielenie firan może nam bardzo ułatwić życie. Być może to już czas na to, aby opróżnić kosz na pranie? Zatem do dzieła! Wybielanie firanek nie musi nastręczać nam problemów, zróbmy to w łatwy i przyjemny sposób.

Jak wybielić firanki - 7 sposobów - śnieżnobiałe firanki

ZOBACZ RÓWNIEŻ