Grzegorz Bryszewski
Grzegorz Bryszewski
19 Mar, 2019 - 00:00
Jak współpracować z fotografem ślubnym? Co koniecznie musi się znaleźć w umowie?

Jak współpracować z fotografem ślubnym? Co koniecznie musi się znaleźć w umowie?

Grzegorz Bryszewski

Jak współpracować z fotografem ślubnym? Przyda się dobra komunikacja, jasne oczekiwania, a także przemyślana i dobrze sformułowana umowa.

Gwarancją udanej współpracy z fotografem ślubnym jest podpisanie szczegółowej i przemyślanej umowy, która zabezpieczy interesy obu stron i wskaże plany ratunkowe w przypadku wydarzeń losowych. W tekście podpowiadamy, jak współpracować z fotografem ślubnym i wskazujemy najbardziej istotne elementy umowy. Zapraszamy do lektury!

Jak współpracować z fotografem ślubnym? Najpierw trzeba go znaleźć…

System poleceń już od dawna jest standardem w fotografii ślubnej. I nic w tym dziwnego, bo skorzystanie z usług osoby, która sprawdziła się na uroczystości u znajomych lub rodziny jest całkiem niezłym sposobem na znalezienie dobrego fotografa ślubnego.

Przyzwoita fotografia ślubna różni się jednak od tej doskonałej drobnymi szczegółami uchwyconymi na zdjęciach, ich klimatem i magią. Właśnie dlatego tak ważny jest kontakt osobisty z fotografem jeszcze przed uroczystością. Na takim spotkaniu Para Młoda powinna zaprezentować zdjęcia ślubne o pożądanym przez siebie klimacie i spróbować znaleźć wspólny język z fotografem.

Wspomniane spotkanie będzie także szansą na sprawdzenie umiejętność fotografa – tutaj szczególnie istotne będzie obejrzenie zdjęć z kościoła i przy nocnych zabawach, które wymagają dużej sprawności, wiedzy i doświadczenia. Część doradców weselnych sugeruje, by obejrzeć nawet kilkadziesiąt zdjęć z danej uroczystości.

Dla Pary Młodej to świetna szansa na sprawdzenie faktycznej sprawności i talentu fotografa – to oczywiste, że na swojej stronie będzie on prezentował starannie wybrane i najlepsze zdjęcia. Problem może się jednak pojawić, jeśli spośród kilkudziesięciu zdjęć z danej uroczystości tylko jedno ze zdjęć będzie naprawdę bardzo dobre. W takiej sytuacji lepiej jest po prostu znaleźć innego fotografa.

Pamiętajmy, że dobry fotograf musi być kreatywny – powinien mieć pomysł na sesję ślubną i wiedzieć, jak wykorzystać np. drony na weselu.

Dowiedz się więcej: Aplikacje weselne – TOP 11, które pomogą w organizacji uroczystości weselnej

Jak współpracować z fotografem ślubnym? Najpierw warto poznać jego umiejętności!

źródło zdjęcia: Getty Images / Kostyazar

Niezbędne punkty umowy

Udane spotkanie z fotografem ślubnym powinno zakończyć się stworzeniem i podpisaniem umowy, która zabezpieczy interesy obu stron. Poniżej prezentujemy najważniejsze punkty takiej umowy.

Zastępstwo na uroczystości

Złamana noga, sprawy rodzinne albo na przykład kradzież sprzętu – to wszystko może sprawić, że starannie i długo wybierany fotograf nie będzie mógł się wywiązać z umowy i wykonać zdjęć na uroczystość ślubnej.

Pary Młode zastanawiające się nad tym, jak współpracować z fotografem ślubnym, powinny zdawać sobie sprawę, że umowa musi brać pod uwagę także taką możliwość i wskazywać zastępstwo na wypadek sytuacji losowych.

Zastępczy fotograf może jednak mieć zupełnie inną wyobraźnię fotograficzną albo słabszy sprzęt, warto więc już na etapie podpisywania umowy zapoznać się z jego pracami. Para Młoda powinna także spróbować negocjować niższe wynagrodzenie (np. połowę umówionej wcześniej kwoty) za sytuację, gdy zdjęcie wykona zastępca.

Dane kontaktowe

Chodzi o dokładne dane obu stron umowy, czyli m.in. adresy pocztowe, numery telefonu, adresy e-mailowe.

Termin i sposób płatności

Rozwiązanie najbardziej kompromisowe dla obu stron umowy to płatność w ratach po otrzymaniu wybranych etapów prac, którymi mogą być np.:

  • sesja narzeczeńska,
  • reportaż ze ślubu,
  • sesja plenerowa.

W takim ujęciu Para Młoda zapłaci więc umówioną kwotę po otrzymaniu jednej porcji zdjęć, kolejna płatność będzie miała natomiast miejsce po otrzymaniu efektów innej sesji fotograficznej.

Dowiedz się więcej: Ile kosztuje wesele – budżet weselny pod kontrolą

Jak współpracować z fotografem ślubnym? Należy dokładnie ustalić zakres usług

źródło zdjęcia: Getty Images / Erstudiostok

Liczba zdjęć i forma obróbki

Umowa powinna konkretnie wskazywać liczbę zdjęć, które zostaną przekazane Parze Młodej i w sposób jednoznaczny opisywać formę ich obróbki. Ten punkt jest szczególnie istotny, bo część fotografów ogranicza się tylko poprawy kontrastu i kolorów, inni natomiast standardowo poddają retuszowi także cerę osób uwiecznionych na zdjęciach, likwidują podróbki i bardzo mocno ingerują w kolorystykę zdjęć.

Prawa autorskie i wykorzystanie zdjęć do promocji

Pary Młode zastanawiające się nad tym, jak współpracować z fotografem ślubnym, powinny zdawać sobie sprawę, że profesjonalnemu fotografowi powinno ogromnie zależeć nad stworzeniem świetnych zdjęć na uroczystości. Tutaj nie chodzi tylko o pieniądze i możliwość polecenia swoich usług, ale także o możliwość prezentacji najlepszych zdjęć na stronie internetowej.

Publikacja zdjęć do celów reklamowych fotografa wymaga jednak wyraźnej zgody Pary Młodej. Co ważne, istnieje możliwość cofnięcia takiego pozwolenia. Jeśli więc w umowie nie pojawi się żadna informacja i zgoda na temat publikacji wybranych zdjęć na stronie internetowej fotografa, to nie będzie on mógł ich wykorzystać w taki sposób (wyjątkiem będą zdjęcia bez ludzi, pokazujące np. wystrój sali).

W umowie może także pojawić się zapis o możliwości wykorzystania wszystkich wykonanych zdjęć do promocji fotografa. Najczęściej wyrażenie takiej zgody skutkuje znaczącym obniżeniem opłaty całościowej dla fotografa. Rozwiązanie idealne, które warto opisać w umowie, powinno natomiast zakładać wyraźne wskazanie liczby zdjęć, które będą mogły zostać wykorzystane do promocji.

Dlaczego jest to takie ważne? Bo najlepsze zdjęcia mogą przecież mieć charakter wyraźnie intymny albo pokazywać wybranych gości uroczystości w niekorzystnym świetle.

Termin oddania zdjęć i sposób ich przekazania

Umowa musi wskazywać w jednoznaczny sposób termin przekazania zdjęć – może to być np. 30 dni roboczych albo 30 dni (łącznie z sobotami i niedzielami) po zakończeniu uroczystości. Pisemne ustalenia muszą wskazywać też formę dostarczenia zdjęć – na płycie DVD, dysku przenośnym czy też w inny sposób.

Stosunkowo nowym rozwiązaniem w kwestii przekazania zdjęć jest ich wgranie na „chmurę” i udostępnienie klientom danych dostępowych do pobrania stamtąd plików. Część fotografów traktuje to rozwiązanie jako jedyną formę dostarczenia zdjęć, a czasem jest to forma dodatkowa, która ma stanowić zabezpieczenie w przypadku ewentualnych problemów z innymi nośnikami.

Pary Młody cenią sobie takie rozwiązanie, bo jest ono szybkie i łatwe, umożliwia także łatwe dzielenie się zdjęciami z rodziną i innymi gośćmi uroczystości.

Dowiedz się więcej: Prezenty dla gości weselnych – najlepsze pomysły na upominek dla gości weselnych

Jak współpracować z fotografem ślubnym? W umowie warto określić formę przekazania zdjęć

źródło zdjęcia: Getty Images / standret

Czym jest format RAW?

W tracie dokonywania ustaleń z fotografem ślubnym może się pojawić temat pozyskania zdjęć w formacie RAW. O co w tym chodzi?

Pliki RAW zawierają surowe dane z matrycy światłoczułej, które charakteryzują się dużym zakresem tonalnym, brakiem kompresji stratnej. Często takie pliki zawierają także 12 lub 14 bitów na piksel (pliki JPEG mają natomiast tylko 8-bitów).

Konsekwencją zawartości ogromnej porcji danych jest rozmiar plików RAW, zajmują one bowiem o wiele więcej miejsca niż popularne pliki JPEG i do ich obróbki wymagany jest szybki komputer i profesjonalne (często także i drogie) oprogramowanie.

Zaletą tego formatu są natomiast ogromne możliwości obróbki zdjęć – m.in. panowania nad kolorem, wydobywania delikatnych i klimatycznych szczegółów oraz kontrastu.

W przypadku fotografii ślubnej pozyskanie przez Parę Młodą zdjęć w formacie RAW może być szansą na ponowną obróbkę zdjęć od fotografa i naprawę jego ewentualnych błędów. Profesjonalna obróbka plików w formacie RAW może też całkowicie zmienić klimat i charakter uzyskanych zdjęć i dopasować fotografie uzyskane z kilku źródeł.

Zastanawiając się nad tym, jak współpracować z fotografem ślubnym w kwestii zdjęć w formacie RAW, warto mieć świadomość, że fotografowie raczej niechętnie zgadzają się na ich przekazywanie. Ich pozyskanie wymaga więc często dodatkowych negocjacji. Skąd te obawy? Powodem jest kłopotliwy rozmiar zdjęć (przekazanie wszystkich zdjęć z wesela w formacie RAW może wymagać nagrania nawet kilkunastu płyt DVD) i zagrożenia związane z utratą kontroli nad zdjęciami.

 

Jak współpracować z fotografem ślubnym? Poza opisanym wyżej spotkaniem osobistym i dobrą umową cenne będzie także wzajemne zaufanie i zaangażowanie w wykonywanie zdjęć. Profesjonalny fotograf potrafi sprawić, że Pary Młode będą się naturalnie zachowywały w jego towarzystwie, będzie w stanie także aktywnie proponować wybrane pozy i plenery, gdzie uda się stworzyć naprawdę magiczne fotografie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ