Michał Nielub
Michał Nielub
13 Wrz, 2017 - 11:24
Jak prawidłowo ustawić fotel samochodowy

Jak prawidłowo ustawić fotel samochodowy

Michał Nielub

Prawidłowo ustawiony fotel samochodowy może uratować nasze życie lub zdrowie. Dbając o swoje bezpieczeństwo, powinniśmy więc zwrócić uwagę nie tylko na technikę jazdy.

Fotel samochodowy musi być odpowiednio ustawiony, aby mógł spełniać swoje funkcje ochronne. Z reguły się nad tym nie zastanawiamy, jednak w przypadku kolizji czołowej poduszka powietrzna potrafi wystrzelić z prędkością przekraczającą 300 km/h. Jest to potężna dawka energii, porównywalna do uderzenia kijem bejsbolowym przez profesjonalnego gracza.

Fotel samochodowy – odległość

W celu zapewnienia bezpieczeństwa w trakcie jazdy musimy pamiętać o zachowaniu zalecanej odległości fotela samochodowego od kierownicy. Jak ją sprawdzić? Przy maksymalnym wciśnięciu pedału sprzęgła noga powinna być tylko lekko zgięta w kolanie.

  • Jeżeli jesteśmy zbyt blisko, przy zderzeniu czołowym nasze kolana zostaną wciśnięte w deskę rozdzielczą.
  • Przy zbyt dużej odległości istnieje z kolei ryzyko, że nasza noga zostanie złamana w kolanie, wyginając się w drugą stronę.

Wysokość fotela samochodowego

Prawidłowe ustawienie wysokości fotela jest prawidłowe wówczas, gdy nie przyjmujemy pozycji zbyt leżącej lub zbyt pionowej.

  • W pierwszym przypadku wykonanie gwałtownych manewrów spowoduje ruchy całego ciała.
  • Przy zbyt pionowym ustawieniu mamy z kolei ograniczone ruchy, co spowalnia czas reakcji.

Fotel samochodowy ma prawidłową wysokość wówczas, gdy dotykając nadgarstkiem górnej krawędzi kierownicy, nasze łopatki nie odrywają się od oparcia, zaś ręka jest wyprostowana w łokciu.

Ustawienie zagłówka

Każdy fotel samochodowy został wyposażony w zagłówek. Wbrew powszechnemu przekonaniu, nie służy on wyłącznie do dekoracji. Spełnia ważne zadania w zakresie bezpieczeństwa, zaś prawidłowo ustawione zapewni ochronę naszych kręgów szyjnych.

Jak prawidłowo ustawić zagłówek? Górna krawędź powinna być na wysokości czubka naszej głowy lub nawet nieco wyżej. Dzięki temu podczas zderzenia czołowego zabezpiecza naszą głowę przed zbyt silnym wychyleniem do tyłu, co w efekcie mogłoby mocno uszkodzić kręgi szyjne.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Niemniej istotną kwestią jest ułożenie rąk na kierownicy. Prawidłowo ustawione, obie dłonie powinny spoczywać na pozycji dziewiątej i piętnastej (zgodnie z tarczą cyfrową zegara). Ułatwi to wykonywanie manewrów, a także przyczyni się znacząco do poprawy kontroli pojazdu.

Zadbanie o właściwy komfort kierowcy zmniejsza uczucie zmęczenia, a tym samym sprzyja zwiększeniu bezpieczeństwa jazdy. Jej jakość zdecydowanie poprawi poduszka lędźwiowa. Jest to gadżet przydatny w szczególności dla osób posiadających problemy z kręgosłupem oraz prowadzących siedzący tryb życia. Podczas jazdy samochodem uchroni przez bólem krzyża, dzięki czemu kierowca będzie skupiony na zachowaniu bezpieczeństwa na drodze.

Dowiedz się więcej: Zdrowy kręgosłup – ćwiczenia, które warto znać >>

Jak prawidłowo ustawić fotel samochodowy - poduszka lędźwiowa

źródło zdjęcia: sprzedajemy.pl – poduszka lędźwiowa

Równie przydatne są pokrowce na fotele. Niektóre modele posiadają wyprofilowane siedziska oraz oparcia, z poduszką lędźwiową włącznie. Pozwala to na utrzymanie właściwej pozycji podczas siedzenia, co zmniejsza uczucie zmęczenia, a tym samym podnosi bezpieczeństwo jazdy.

Dowiedz się więcej: Jak wybrać fotelik samochodowy dla dziecka >>

Fotel samochodowy jest najczęściej bagatelizowanym elementem bezpieczeństwa w trakcie kierowania autem. Nierzadki jest widok osób praktycznie leżących w samochodzie lub jadących w pozycji niemalże pionowej. Mając na uwadze, że fotel samochodowy pełni funkcje ochronne w przypadku kolizji lub wypadku, warto zadbać o zachowanie właściwej odległości oraz wysokości.

Nie bez znaczenia pozostaje odpowiednia regulacja zagłówka. Warto pomyśleć również o akcesoriach, które podnoszą komfort jazdy. Należą do nich pokrowce samochodowe, które dzięki właściwemu wyprofilowaniu pozwalają zachować właściwą postawę w trakcie jazdy, co wpływa znacząco na zmniejszenie uczucia zmęczenia.

ZOBACZ RÓWNIEŻ