ARTYKUŁ PARTNERA
ARTYKUŁ PARTNERA
15 Gru, 2017 - 01:00

Jak uspokoić kota lub psa w Sylwestra?

ARTYKUŁ PARTNERA

Zbliża się Sylwester! Dowiedz się, jak uspokoić kota i psa podczas wybuchów sztucznych ogni oraz zapewnić pupilom komfort i bezpieczeństwo.

Zarówno koty, jak i psy panicznie boją się fajerwerków, które dla nas ludzi są nieodłącznym elementem udanej nocy sylwestrowej. Sztuczne ognie wywołują u naszych pupili ogromny stres, a w bezpośrednim kontakcie są dla nich śmiertelnie niebezpieczne. Poniżej radzimy, jak uspokoić kota i psa w czasie pokazu fajerwerków oraz jak zadbać o ich bezpieczeństwo podczas Sylwestra.

1. Nie wypuszczaj zwierzęcia na dwór bez opieki

Choć najwięcej sztucznych ogni jest około północy, to jednak w wielu miejscach młodzi ludzie już od rana „próbują” swoje fajerwerki i petardy, robiąc przy tym wiele hałasu. Właśnie dlatego przez całego Sylwestra nie należy wypuszczać ani psa, ani kota na dwór bez opieki.

Wychodzącemu kotu trzeba na ten czas przygotować kuwetę w domu, natomiast z psem wychodzić na zewnątrz tylko po to, by załatwił swoją potrzebę. Należy jednak trzymać go cały czas na smyczy i nie oddalać się zbytnio od domu.

Te środki ostrożności są niezbędne, ponieważ często zdarza się, że wypuszczone na zewnątrz zwierzęta pod wpływem huku petardy zaczynają panicznie uciekać i wpadają pod koła samochodu lub pociągu. Niestety rzucona pod nogi zwierzęcia petarda potrafi je śmiertelnie zranić.

2. Zapewnij w mieszkaniu odpowiednie warunki dla pupila

Bez względu na to, czy Sylwestra spędzamy w domu, czy poza nim, warto odpowiednio przygotować na ten dzień mieszkanie, by zwierzęta czuły się komfortowo podczas najtrudniejszych dla nich chwil, czyli w trakcie wybuchów fajerwerków.

W miskach powinna znaleźć się lubiana przez pupila karma oraz dużo świeżej wody. Podczas nocy sylwestrowej zwierzę powinno mieć łatwy dostęp do swojego legowiska, które warto umieścić w najspokojniejszym miejscu w mieszkaniu, z daleka od okien.

Zamiast martwić się podczas pokazu sztucznych ogni jak uspokoić kota lub psa, lepiej spróbować zapobiec stresującym sytuacjom.

W tym celu warto zamknąć szczelnie wszystkie okna, a także zasunąć w nich rolety lub przynajmniej zasłony, by do mieszkania docierało jak najmniej hałasów i świateł. Czasami dobrym rozwiązaniem jest zamknięcie niektórych pomieszczeń przed zwierzęciem np. tych, których okna wychodzą na ulicę.

Dowiedz się więcej: Żywienie psa – co, ile i kiedy może jeść pies? >>

3. Pozwól zwierzęciu wybrać bezpieczną kryjówkę

Podczas pokazu sztucznych ogni zwierzęta instynktownie szukają kryjówki. Psy najczęściej chowają się pod łóżkiem lub w łazience, natomiast koty lubią zwinąć się w kłębek na półce w szafie, gdzie wśród ubrań swoich opiekunów czują się najbezpieczniej.

Każdy właściciel czworonoga zwykle zna ulubione kryjówki swojego czworonoga – w dniu takim jak Sylwester kot i pies powinny mieć pozostawiony dostęp do wszystkich takich miejsc, w których w razie potrzeby znajdą schronienie.

4. Skorzystaj z preparatów uspokajających dla zwierząt

Każde zwierzę inaczej reaguje na stres. Niestety niektóre psy i koty na wystrzały fajerwerków reagują tak gwałtownie, że nie ma innego wyjścia, jak zastosować farmakologiczne środki uspokajające. Po specjalne tabletki uspokajające dla psa lub kota należy iść do weterynarza, który dostosuje rodzaj oraz dawkę preparatu do konkretnego zwierzęcia.

We własnym zakresie można dać pupilowi ziołowe preparaty uspokajające przeznaczone dla zwierząt. Nigdy natomiast nie należy na własną rękę podawać leków przeznaczonych dla ludzi, nawet jeśli były kupione bez recepty.

Osoby, które zastanawiają się jak uspokoić kota bez podawania mu chemicznych środków, mogą wypróbować kocie feromony, a także preparaty z walerianą. Są one dostępne w sklepach zoologicznych i mają działanie relaksujące i odprężające.

Z kolei bezpieczne preparaty uspokajające dla psów zawierają np. tryptofan, który wspomaga wydzielanie serotoniny i tym samym łagodzi stres oraz agresję u zwierzęcia.

Dowiedz się więcej: Jak dbać o kota brytyjskiego długowłosego? >>

5. Jak uspokoić kota i psa podczas pokazu fajerwerków?

Jeśli Sylwestra spędzamy w domu, w okolicach północy, gdy z zewnątrz będą docierały przerażające odgłosy fajerwerków, warto uważnie obserwować zachowanie zwierząt. Widząc u nich zdenerwowanie, nigdy nie należy na siłę brać je na ręce lub przytulać.

Kotu najlepiej pozwolić schować się w najcichszym miejscu w mieszkaniu, pamiętając o przygotowaniu dla niego takiego miejsca zgodnie z punktami 2 i 3.

Jeśli zaś chodzi o to, jak uspokoić psa podczas pokazu sztucznych ogni, to dość dobrym rozwiązaniem jest zajęcie się nim jeszcze przed północą. Warto na przykład pobawić się z psem, aby go zrelaksować i odwrócić uwagę od tego, co dzieje się za oknem.

Zwierzęta różnią się od siebie, dlatego nie ma jednej uniwersalnej recepty na to, jak uspokoić kota lub psa podczas Sylwestra. Z pewnością jednak warto wypróbować wszystkie metody, by zapewnić swojemu ukochanemu zwierzęciu bezpieczeństwo oraz zminimalizować odczuwany przez niego stres.

ZOBACZ RÓWNIEŻ