Katarzyna Rajtar
Katarzyna Rajtar
22 Maj, 2018 - 11:56
Jak urządzić taras lub balkon, na którym z przyjemnością będziemy przebywać?

Jak urządzić taras lub balkon, na którym z przyjemnością będziemy przebywać?

Katarzyna Rajtar

Czy wiesz, jak urządzić taras lub balkon, by miejsce to sprzyjało wypoczynkowi? Poznaj najlepsze rozwiązania aranżacyjne i zastosuj je na swoim tarasie!

Wypoczynek jest niezwykle ważny. Bez względu na to, czy dzień był wyjątkowo męczący czy nie, wolne chwile chętnie spędzamy wypoczywając czy relaksując się. Dlatego też warto zapewnić sobie odpowiednie miejsce do relaksu. Jak to zrobić?

Doskonałym miejscem do wypoczynku jest oczywiście wnętrze naszego domu. Jednakże, równie przyjemnie jest spędzać czas na zewnątrz. Jeśli nie chcemy zbyt daleko odchodzić, bądź nie mamy na tyle czasu, warto skorzystać z wypoczynku na balkonie lub tarasie. Choć miejsca te są często pomijane podczas aranżowania mieszkania i ewentualnego ogródka, to warto pomyśleć o tym, w jaki sposób zorganizować sobie wygodną przestrzeń na tarasie lub balkonie.

Nawet jeśli dysponujemy małym balkonem, istnieje możliwość takiej organizacji przestrzeni, aby było nam wyjątkowo wygodnie i przyjemnie. Wystarczy kilka sprytnych pomysłów i rozwiązań.

Meble na taras i balkon

W sklepach jest niezwykle szeroka oferta mebli tarasowych. Możemy zdecydować się na ogromne, wygodne kanapy, na których układa się poduszki i można wypoczywać, ale również mniejsze i większe krzesła czy leżaki.

 

Wiele osób chętnie wybiera hamaki, w których można wygodnie położyć się i zapomnieć o całym świecie.

W przypadku małych balkonów, warto wybrać nieco węższe, składane krzesełka bądź z jednej strony balkonu postawić np. skrzynię do przechowywania przydatnych rzeczy (jak konewka, spryskiwacz do kwiatów czy poduszki), a na niej ułożyć poduszki do siedzenia. W ten sposób zaoszczędzimy sporo miejsca, a przy tym zyskamy miejsce do siedzenia. Sprawdzić się mogą również wygodne pufy.

Dowiedz się więcej: Zrób to sam: meble ogrodowe z palet >>

Jak urządzić taras lub balkon - hamak

źródło zdjęcia: Depositphotos / Peasac

Zadaszenie

Jeśli zadbamy o zadaszenie na tarasie, będziemy mogli spędzać czas na świeżym powietrzu zarówno wtedy, gdy świecić będzie słońce, jak i gdy zacznie się mżawka. Do wykonania takiego zadaszenia mamy również wiele ciekawych rozwiązań, odpowiednich na każdą kieszeń.

 

Daszki wykonane na stałe, np. z pleksi, drewna czy blachy to jedna możliwość.

 

Inną jest zamontowanie markizy, którą możemy dodatkowo sterować, w zależności od kąta padania promieni słonecznych. Markizy można rozłożyć i złożyć kiedy zajdzie taka potrzeba, jak również zmieniać kąt ich nachylenia.

 

Jedną z najtańszych opcji jest parasol bądź materiałowy żagiel, który przyczepiamy z 3 lub 4 stron, a który świetnie pełnić będzie rolę zadaszenia nad tarasem czy balkonem.

Jak urządzić taras lub balkon - zadaszenie

źródło zdjęcia: Depositphotos / aaphotograph

Osłona od wiatru

W Polsce często mamy silne wiatry. No cóż. Sorry, taki mamy klimat. Na szczęście, nawet silne wiatry nie będą stanowić większego problemu, jeśli przynajmniej po bokach wykonamy proste osłony. Mogą być to osłony wykonane z pleksi, bądź mocnego, wytrzymałego materiału, który u góry i na dole przymocujemy do balkonu.

Doskonale sprawdzą się także ścianki zrobione z drewnianych desek, bądź drewniana kratka, przy której możemy dodatkowo posadzić pnącza.

 

Osłonięcie boków ma jeszcze jedną, dodatkową zaletę. Zacinający deszcz czy silny wiatr nie będzie miał tak dużego dostępu na nasz taras czy balkon, ani też nie wedrze się do wnętrza mieszkania.

Jak urządzić taras lub balkon - osłona

źródło zdjęcia: Depositphotos / kokal

Oświetlenie

Warto pomyśleć nad oświetleniem na tarasie. Nawet jeśli nie będzie ono wykorzystywane codziennie, to z pewnością wiele razy się przyda. Nie musi to być mocne światło. Wystarczy kilka mniejszych lampek solarnych, latarenki ze świeczką czy inny rodzaj nastrojowego oświetlenia.

Rewelacyjnie sprawdzają się także małe biokominki, które można ustawiać w dowolnym miejscu, a które dają światło i ciepło.

Można także zainwestować w świece zapachowe, które odstraszają komary, aby wieczorny wypoczynek na tarasie nie był niczym zakłócony.

 

Rośliny na taras czy balkon

Czym byłby taras lub balkon bez roślin? Świeże powietrze zwykle kojarzy nam się z naturą, a ta zaś z roślinami właśnie. Dlatego warto zdecydować się na posadzenie choćby kilku roślinek na tarasie, by móc cieszyć się ich widokiem każdego dnia.

W zależności od tego, czy nasz balkon wychodzi na stronę północną czy południową, należy tak dobrać rośliny, aby doskonale czuły się w panujących na tarasie warunkach.

 

Dodatkowo, możemy zaszaleć z wyborem roślin i posadzić na balkonie zioła, piękne kwiaty, rośliny pachnące, czy też kolumnowe odmiany drzewek owocowych. Możliwości jest bardzo dużo, a ogranicza nas wyłącznie nasza wyobraźnia.

Jak urządzić taras lub balkon - rośliny na tarasie

źródło zdjęcia: Depositphotos / ronyzmbow

Dodatki i kolory

Nie można zapomnieć o pięknych kolorach czy dodatkach. Kolory wpływają na nas w bardzo silny sposób. Jeśli wybierzemy odcienie, które pozwalają się wyciszyć i odpocząć, z pewnością doskonale będzie nam się wypoczywało na tarasie. Wybierając zaś żywe, energiczne barwy, zyskamy miejsce w którym można nabrać sporo pozytywnej energii i pobudzić się.

 

Dodatki na taras powinny być odpowiednio wybrane. Ciekawe donice, ładne lampy, wygodne poduszki, latarenki, kamienie, ciekawe figurki ogrodowe czy choćby mini fontanna… Możliwości jest naprawdę wiele. Wystarczy wybrać to, co nam najbardziej odpowiada, ustawić w wybranym miejscu i cieszyć się pięknem naszego tarasu.

Jak urządzić taras lub balkon - dodatki i bibeloty

źródło zdjęcia: Depositphotos / Pinkyone

Różne style na tarasie

Niezwykle modne w ostatnim czasie jest urządzanie tarasów w jakimś konkretnym stylu. Taras w stylu śródziemnomorskim, naturalistycznym czy industrialnym to tylko jedne z wielu możliwości. Do stylizowania tej przestrzeni wystarczą odpowiednie kolory, materiały użyte do wykończenia tarasu, a także rośliny i dodatki.

 

Inspiracji można znaleźć naprawdę wiele, dlatego warto oglądać różne zdjęcia z realizacji i korzystać z tego, co daje nam nasza własna wyobraźnia.

Dowiedz się więcej: Wystrój wnętrz – najpopularniejsze style w urządzaniu mieszkania >>

Jak urządzić taras lub balkon - biały wystrój

źródło zdjęcia: Depositphotos / liatris

Jak widać, do stworzenia cudownego miejsca do wypoczynku na świeżym powietrzu nie potrzeba wiele. Możemy urządzić wspaniały balkon czy taras nawet, jeśli nie dysponujemy na ten cel dużymi środkami finansowymi.

Jedyne co nas ogranicza, to nasza własna wyobraźnia, dlatego warto czytać o tym, inspirować się gotowymi projektami lub realizacjami, które ktoś wykonał, a następnie samodzielnie tworzyć swoją własną, doskonała przestrzeń. Powodzenia!

ZOBACZ RÓWNIEŻ