Sylwia Łysak
Sylwia Łysak
26 Wrz, 2017 - 04:00
Jak urządzić salon - poznaj najlepsze pomysły

Jak urządzić salon – poznaj najlepsze pomysły

Sylwia Łysak

Zastanawiasz się jak urządzić najbardziej reprezentacyjne miejsce w Twoim domu: salon? Poznaj listę najciekawszych pomysłów na aranżację salonu.

Salon to według prostej definicji największy i najczęściej eksploatowany pokój w domu lub mieszkaniu. Jego aranżacji poświęcamy zazwyczaj najwięcej uwagi. Dążymy do jasnych celów. Chcemy, aby salon był reprezentacyjny, wpływał pozytywnie na postrzeganie naszego domu i nas samych. Pragniemy też, by stał się oazą życia rodzinnego i ulubionym miejscem relaksu po ciężkim dniu pracy. Jak urządzić salon, który będzie spełniał te funkcje? Odpowiadamy na pytanie i przedstawiamy najciekawsze pomysły.

Salon sercem domu

  • Jeśli nasze dziecko lubi oglądać telewizję, nie kupujmy odbiornika do jego pokoju. Gdy tak zrobimy, pociecha (szczególnie starsza) będzie rzadko pojawiać się w salonie.
  • Jeżeli kochamy książki, nie planujmy miejsca do czytania w sypialni. Wtedy i my będziemy omijać pokój dzienny szerokim łukiem.

W przeciwnym razie takie zabiegi aranżacyjne doprowadzą do tego, że nasz salon stanie się martwy. Dobrze urządzony salon tętni życiem. Chętnie przebywają w nim dorośli i dzieci, znajdując w nim to, co ich odpręża i bawi. Aby salon był sercem domu, należy potraktować go jako jedyną dostępną przestrzeń dzienną – tym samym, dobrze połączyć go z innymi pomieszczeniami.

 

Salon z tarasem lub balkonem

Wybierając duże, panoramiczne okna balkonowe i drzwi tarasowe, które pozwolą otworzyć salon na zewnątrz (szczególnie, gdy możemy cieszyć się własnym ogrodem).

Dowiedz się więcej: Nowoczesne firany do salonu – 7 pomysłów >>

Jak urządzić salon - poznaj najlepsze pomysły - salon połączony z tarasem

Salon z jadalnią

Stawiając w nim duży, wygodny stół i dopasowane do niego krzesła (koniecznie w liczbie, która pozwoli całej rodzinie i minimum jednemu gościowi na delektowanie się wspólnym posiłkiem).

Dowiedz się więcej: Dlaczego kominek koza w salonie to dobry pomysł >>

 

Salon z kuchnią

Aranżując aneks kuchenny we wnęce w salonie lub wyburzając ścianę pomiędzy pokojem dziennym a kuchnią (salon z kuchnią idealnie oddaje ideę serca domu).

Dowiedz się więcej: 11 pomysłów na nowoczesny salon >>

Jak urządzić salon - poznaj najlepsze pomysły - salon połączony z kuchnią

Salon z gabinetem

Umieszczając w nim biurko, małą biblioteczkę i wygodny fotel (zyskujemy miejsce do pracy dla siebie i nauki dla dzieci).

Dowiedz się więcej: Zasłony do salonu – jak dobrać odpowiedni materiał i wzór >>

Jak urządzić salon - poznaj najlepsze pomysły - salon połączony z gabinetem

Jak urządzić salon – dzielimy pokój na strefy

Aranżacja salonu nie jest łatwa – ma on bowiem wiele funkcji, które trzeba sprytnie ze sobą połączyć. Najlepiej to zrobić wydzielając w pokoju dziennym strefy. Każda z nich powinna posiadać granice, choćby umowne. Znacznie lepiej sprawdzają się jednak te wyraźne, zaznaczone optycznie. Przykłady?

Salon z kuchnią przeważnie podzielony jest na części funkcjonalne podwieszonym sufitem, kolorami na ścianach czy też innymi rodzajami podłóg. Podobnie można podejść do pozostałych stref – wyznaczając optycznie osobne miejsca na legowisko dla psa, biurko i wypoczynkowe meble do salonu. Podział na strefy nie wychodzi z mody i ma go każdy, tak klasyczny, jak i nowoczesny salon.

Dowiedz się więcej: Jak wybrać kolor ścian w salonie >>

 

Wyrazisty styl

Doskonale urządzony salon ma wyrazisty i mocny styl. Definiuje go „to coś” co stawia przysłowiową kropkę nad i w całej aranżacji. W nowoczesnych salonach prezentowanych w magazynach wnętrzarskich indywidualnego charakteru nadają między innymi:

Akcenty kolorystyczne

Charakterystyczne barwy zastosowane w tekstyliach, wykończeniach ścian i dodatkach, pojawiające się w odpowiedniej proporcji do kolorów tła, stwarzające wyjątkowy klimat i nadające polotu całemu wnętrzu.

Dowiedz się więcej: Jak urządzić salon z kominkiem? >>

Jak urządzić salon - poznaj najlepsze pomysły - akcenty kolorystyczne

Specyficzne dodatki i ozdoby

Abstrakcyjne kolorowe figurki, zegary i inne przedmioty nawiązujące do motywów tematycznych,  dodatki rodem z warsztatów decoupage, meble do salonu vintage, tekstylia o wyjątkowych wzorach i kolorach.

Dowiedz się więcej: Styl vintage w aranżacji wnętrz >>

Jak urządzić salon - poznaj najlepsze pomysły - dodatki i ozdoby

Gra świateł

Różne rodzaje oświetlenia, pasujące do wszystkich pór dnia i na każdą okazję, o charakterze dekoracyjnym i użytkowym. Lampy do salonu muszą zostać dobrze dobrane, aby całkowicie odzwierciedlały styl pomieszczenia.

Dowiedz się więcej: Sufity podwieszane – praktyczne rozwiązania, wady i zalety >>

Jak urządzić salon - poznaj najlepsze pomysły - odpowiednie oświetlenie

Cytaty

„Złote myśli” i motta pojawiające się na ścianach, plakatach i w tekstyliach, poprawiające samopoczucie i kojące duszę.

Dowiedz się więcej: Oryginalne pomysły na wykorzystanie fototapety we wnętrzach >>

Jak urządzić salon - poznaj najlepsze pomysły - cytaty

Przedmioty owiane nutką historii

Przedmioty z duszą lub nawiązujące do pasji, zainteresowań czy zawodów mieszkańców, ramki na zdjęcia, indywidualnie wykonane pamiątki, stare, przerabiane własnoręcznie meble po rodzinie.

 

Podsumowując, nie ma dobrej odpowiedzi na pytanie jak urządzić salon. Najlepiej zrobić to tak, żeby pomieszczenie stało się sercem domu – umieścić w nim wszystko to, co przyciąga mieszkańców. W aranżacji tego wnętrza nie są istotne same meble do salonu czy kolory. Ważniejsze są wykończenia, które pozwolą podzielić salon na strefy i specyficzne dodatki, które nadadzą mu wyrazisty styl.

ZOBACZ RÓWNIEŻ