Sylwia Łysak
Sylwia Łysak
06 Wrz, 2017 - 02:00
Jak uratować zniszczone paznokcie?

Jak uratować zniszczone paznokcie?

Sylwia Łysak

Masz zniszczone paznokcie? Nie jesteś pierwsza ani ostatnia! Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić ich kondycję i przywrócić im piękny wygląd.

Mówi się, że dłonie świadczą o człowieku. Jest w tym ziarno prawdy – w końcu osoby trudniące się ciężką pracą fizyczną poznajemy po grubej i często pociętej skórze rąk, a damy po pięknych i zadbanych paznokciach. Niestety, są kobiety, które pomimo skrupulatnej pielęgnacji dłoni mają zniszczone paznokcie. Podpowiadamy, jak pielęgnować dłonie każdego dnia.

Zniszczone paznokcie a manicure żelowy i akrylowy

Paznokcie żelowe i akrylowe to kuszące propozycje. Nie kosztują wiele, a pozwalają na wydłużenie nawet bardzo mocno wyciętej płytki i natychmiastowe poprawienie wyglądu dłoni. Na zabieg przedłużania paznokci metodą akrylową lub żelową decyduje się duża liczba kobiet.

Niestety, nie wszystkie wiedzą o przykrej pamiątce, jaka po nim zostaje. Są nią z pewnością zniszczone paznokcie – w najlepszym wypadku delikatne i miękkie, a w najgorszym kruche, łamliwe i rozdwajające się.

Na szczęście, można je uratować rezygnując z kolejnych zabiegów żelem i akrylem – na minimum pół roku. Jest to czas w jakim regeneruje się cała płytka paznokcia. Z niszczycielskich zabiegów odstąpić powinny szczególnie kobiety permanentnie korzystające z  tego typu manicuru.

Paznokcie żelowe mogą natomiast tymczasowo zastąpić manicurem japońskim (który ma dodatkowo właściwości pielęgnacyjne) lub tradycyjnym.

Nawyki niszczące paznokcie

Zdarza się, że zniszczone paznokcie to efekt złych przyzwyczajeń. Najgorszym ze wszystkich nawyków jest prawdopodobnie obgryzanie paznokci. Jest jednak na to rada. Na rynku dostępne są lakiery do paznokci dla osób z nawykiem obgryzania – urozmaicane intensywnymi, nieprzyjemnymi aromatami i smakami mającymi zniechęcać do “zajadania się płytką paznokcia”. Czy działają? Opinie są różne, ale zawsze warto spróbować.

Zniszczone paznokcie dotyczą też kobiet, które mają naturalnie słabą płytkę paznokciową, a wykonują rozmaite prace w kontakcie z ciężką chemią czy narzędziami. Powinny one zaprzyjaźnić się z rękawiczkami i zakładać je do zmywania, sprzątania, pielenia ogródka i innych prac, które mogą potencjalnie zniszczyć paznokcie.

Dowiedz się więcej: Grzybica stóp – rozpoznanie, leczenie i profilaktyka >>

Pielęgnacja dłoni i paznokci

Zniszczone paznokcie aż proszą się o właściwą pielęgnację, najlepiej przeznaczonymi do tego celu preparatami.

Odżywki do paznokci

Na rynku dostępne są odżywki i serum, które nakłada się bezpośrednio na płytkę – można je stosować od jednego do trzech razy w tygodniu.

Wzbogacone w substancje odżywcze lakiery

W drogeriach znajdziemy także lakiery do paznokci wzbogacone substancjami odżywczymi. Pozwalają one na połączenie kolorowego manicure z pielęgnacją – są więc dobrą opcją dla kobiet, które lubią mieć codziennie pomalowane paznokcie.

Dowiedz się więcej: Paznokcie żelowe – jak zrobić i usunąć, wady i zalety >>

Domowe maseczki na dłonie

Pielęgnacja zniszczonych paznokci może także opierać się na domowych zabiegach. Jednym z nich jest maska z soku z cytryny i oliwy z oliwek lub soli, którą wykonuje się wieczorem. Należy wetrzeć ją w płytkę paznokci, a następnie założyć  bawełniane rękawiczki, które ułatwią wchłanianie dobroczynnych substancji w ciągu nocy.

Podobne działanie ma maska ze śmietany i rozgniecionego czerwonego pieprzu, z tym że można ją wykonywać maksymalnie raz w miesiącu.

Na kondycję paznokci świetnie wpływa także kąpiel w soli morskiej lub rozgrzanym wosku pszczelim.

Dowiedz się więcej: Najlepsze domowe maseczki na twarz >>

Jak uratować zniszczone paznokcie? - domowe maseczki na dłonie

Dieta i suplementacja

Zniszczone paznokcie wyjątkowo często są efektem niewłaściwej diety. Na ich osłabienie wpływają niedobory żelaza, wapnia, cynku, magnezu, krzemu i witamin z grupy B. Należy je sukcesywnie uzupełniać – najlepiej wybierając bogate w te witaminy i minerały produkty.

Oczywiście, można także postawić na suplementację. Istnieje mnóstwo preparatów leczniczych i dietetycznych dla zdrowia i wyglądu włosów, skóry i paznokci – znajdziemy je w pobliskiej drogerii i osiedlowej aptece. To właśnie one powinny być głównym punktem zainteresowania osób, które mają zniszczone paznokcie i chcą je odbudować.

Dowiedz się więcej: Najlepsze sposoby na łamliwe paznokcie >>

Jak uratować zniszczone paznokcie? - zadbane dłonie

Pamiętajmy, że zniszczone paznokcie można uratować. Wybierzmy tradycyjny lub japoński manicure – zamiast żelowego oraz zmieńmy kilka codziennych nawyków. Warto poświęcić się także odpowiedniej pielęgnacji  – odżywki, lakiery do paznokci kruchych i łamliwych oraz suplementy diety na włosy, skórę i paznokcie to tylko nieliczne preparaty, które powinny znaleźć się w kosmetyczce kobiet borykających się z problemem zniszczonych paznokci.

ZOBACZ RÓWNIEŻ