Michał Nielub
Michał Nielub
19 Lip, 2017 - 11:46

Jak szybko sprzedać samochód

Michał Nielub

Jak sprzedać samochód? Jeżeli źle wycenimy auto, możemy albo długo borykać się ze sprzedażą albo stracić kilka tysięcy złotych. Istnieje kilka możliwości, dzięki którym dobrze kupimy lub sprzedamy nasz pojazd.

Jeżeli chcemy zmienić samochód, warto zastosować się do kilku podstawowych zasad. Przede wszystkim, chcąc korzystnie pozbyć się swojego auta, musimy je do tej czynności odpowiednio przygotować.

Potencjalni kupcy, podejmując decyzję o zakupie, zwracają uwagę na wygląd, choć mogą to robić nieświadomie. Dobry stan karoserii, tapicerki i ogólna czystość wewnątrz auta podnoszą wartość rynkową pojazdu. Warto zadbać również o wymianę części eksploatacyjnych. Najszybciej dostrzeganymi usterkami są: luzy w zawieszeniu, sprawność hamulców, czystość silnika oraz ewentualne wycieki płynu chłodniczego.

Gdzie sprzedać samochód?

Komis samochodowy

Wystawiając auto w komisie samochodowym, nie musimy się o nic martwić. Właściciele komisów wszystko za nas zrobią: przygotują auto do sprzedaży, sfotografują je oraz wystawią na portalach ogłoszeniowych. Musimy liczyć się jednak z tym, że zyskiem ze sprzedaży będziemy musieli się z nimi podzielić. Niektóre komisy samochodowe oferują zakup pojazdów za gotówkę, trzeba jednak mieć się na baczności – często oferują niższe ceny, niż faktyczna wartość auta.

Komis samochodowy jest również dobrym miejscem na zakup nowego samochodu. Liczebność tych miejsc w Polsce jest dość wysoka, a konkurencja między poszczególnymi firmami powoduje, że samochody osobowe można nabyć w atrakcyjnych cenach i co najistotniejsze – w dobrym stanie technicznym.

Na co uważać? Komis samochodowy prowadzony jest przez profesjonalistów, czyli przez osoby, które sprzedażą aut zajmują się zawodowo. Mimo to, może się zdarzyć, że samochód będzie posiadać ukryte wady, o których sprzedawca nas nie poinformuje. Koszt usunięcia takiej usterki najczęściej niweluje korzyść atrakcyjnej ceny, jaką wynegocjowaliśmy. Pamiętajmy więc, że jak w każdym biznesie, również i tu trzeba uważać na nieuczciwych sprzedawców.

Dowiedz się więcej: Kupno i sprzedaż samochodu – przewodnik >>

Sprzedajemy samochód na własną rękę

Rozwój darmowych lub tanich portali ogłoszeniowych wpłynął pozytywnie na możliwość sprzedaży i zakupu aut bez pośredników. Największą zaletą takiego rozwiązania jest to, że cały zysk przypada sprzedawcy i nie istnieje konieczność dzielenia się nim.

Do najpopularniejszych portali tego typu zaliczyć należy OTOMOTO (dostępny tutaj). W jednym miejscu możemy przejrzeć kilka ogłoszeń konkretnego modelu, który zamierzamy kupić. Działa to również w drugą stronę.

Wystawiając auto na takim portalu zwiększamy szansę jego sprzedaży. Liczba osób, do których dotrze nasze ogłoszenie jest dużo większa, niż wystawienie samochodu z kartką „sprzedam” na ruchliwej ulicy. Portal OTOMOTO oferuje wyszukiwarkę, w której możemy ustawić konkretne parametry pojazdu, przede wszystkim: zakres cenowy, lokalizację, markę i model, rodzaj silnika, przebieg, a nawet wyposażenie.

Drugim portalem, na którym znajduje się duża liczba ogłoszeń, jest gratka.pl (dostępny tutaj).  Zasada działania jest podobna do OTOMOTO.

Auta są wystawiane również na OLX (dostępny tutaj). W odróżnieniu od dwóch poprzednich portali, można częściej wyszukać tu ogłoszenia od osób prywatnych, które nie zajmują się zawodowo sprzedażą samochodów. Dzięki temu istnieje większa szansa na wynegocjowanie atrakcyjnej ceny.

Jeżeli mamy problem z ustaleniem ceny auta, warto wypróbować wycenę online dostępną np. w anycars.pl (sprawdź tutaj). Jest to internetowa aukcja pojazdów. Udostępniony moduł wyceny online umożliwia pozyskanie informacji o średniej cenie rynkowej na podstawie określenia takich parametrów, jak: marka, model, rok produkcji, wersja silnikowa, przebieg oraz lokalizacja. W zamian otrzymujemy przedział cen rynkowych.

Korzystając z tego rozwiązania należy jednak pamiętać, że niekorzystny wygląd karoserii, tapicerki czy stan techniczny auta mogą znacznie obniżyć wartość naszego samochodu.

Dowiedz się więcej: Samochody używane – na co zwrócić uwagę przy zakupie >>

Autogiełda

Samochód można również sprzedać lub kupić na własną rękę na giełdach samochodowych. Odbywają się one zazwyczaj raz w tygodniu w ściśle określonych lokalizacjach i przyjmują formę targu.

Sprzedawcy wystawiają samochody, natomiast kupcy mogą bezpośrednio je obejrzeć, wsiąść do środka i sprawdzić stan techniczny auta. Należy mieć świadomość tego, że większość wystawców to zawodowi handlarze. Wartość samochodów na giełdach może być więc bardzo zawyżona w stosunku do ceny rynkowej.

Dowiedz się więcej: Giełda samochodowa – co i gdzie kupować? >>

Umowa kupna sprzedaży

Aby kupić lub sprzedać samochód, musimy pamiętać o umowie. Jest to podstawowy dokument, w którym określony jest nabywca, sprzedający, rodzaj pojazdu oraz warunki handlowe.

Na podstawie umowy kupna sprzedaży nabywca może rościć swoich praw w przypadku, gdy sprzedający, przykładowo, ukrył jakieś poważne usterki. Jest to też dowód na to, że pojazd zmienił właściciela i na jego podstawie można zarejestrować samochód oraz dokonać opłat związanych z jego zakupem (np. opłaty związane akcyzą).

Brak sporządzenia takiego dokumentu oznacza, z punktu widzenia prawa, że transakcja się nie odbyła, w związku z tym nie staliśmy się właścicielem pojazdu.

Dowiedz się więcej co powinna zawierać umowa kupna sprzedaży

Jeżeli chcemy dobrze kupić lub sprzedać samochód, musimy się do tego odpowiednio przygotować. W przypadku sprzedaży, najlepiej by auto było w nienagannym stanie, zarówno wizualnym, jak i technicznym. Planując zakup auta należy przede wszystkim sprawdzić, jak kształtują się ceny rynkowe, aby uniknąć przepłacenia.

ZOBACZ RÓWNIEŻ