Martyna Markiel
Martyna Markiel
19 Lut, 2017 - 08:00
Jak szybko nauczyć się angielskiego lub innego języka

Jak szybko nauczyć się angielskiego lub innego języka

Martyna Markiel

Nie potrzebne nam 5 lat, aby opanować dany język! Poniżej prezentujemy wskazówki i zasady, jak szybko nauczyć się języka angielskiego!

Zastanawiacie się, jak szybko nauczyć się angielskiego? Zawsze chcieliście poznać dany język, ale myśleliście, że jesteście na to za starzy, brak wam talentu lub po prostu nie macie czasu? Czy aby na pewno to prawda? Pokazujemy, jak nauczyć się angielskiego lub innego języka nawet w 3 miesiące.

1. Odłóż szkolne podręczniki na bok

Jeśli jesteś zainteresowany nauką angielskiego a nie tylko zdaniem egzaminu i kursu językowego – radzimy odłożyć szkolne podręczniki. Gramatyka nie pomoże nam mówić w danym języku – pomoże za to poprawić opanowane wcześniej umiejętności. Do podręczników wracamy dopiero wtedy, kiedy jesteśmy już w stanie spokojnie się porozumieć.

Dowiedz się więcej: Nauka języka obcego – czego unikać podczas nauki >>

2. Słuchaj

Spróbuj osłuchać się z językiem. Każdy język brzmi dziwnie, kiedy słyszymy go pierwszy raz. Im więcej go jednak słuchamy, tym bardziej się do niego przyzwyczajamy a wymawianie kolejnych słów staje się prostsze.

3. Mów po angielsku od pierwszego dnia

Nie ma na co czekać! Ludzie zazwyczaj próbują się nadmiernie przygotować do dnia, w którym wreszcie zaczną mówić po angielsku. Takie rozumowanie jest błędne. Zawsze będzie nam czegoś brakować i nigdy nie będziemy czuć się w 100% gotowi. Zacznijmy mówić już teraz! Nawet jeśli poznaliśmy dopiero dwa słowa i zwroty. Na początku będzie ciężko, ale sposób ten pozwoli na znacznie szybszą naukę angielskiego.

4. Skorzystaj z rozmówek polsko-angielskich

Rozmówki znajdziemy w każdej księgarni w formie małych podręcznych książeczek. Można również skorzystać z gotowych aplikacji na telefon. Praktyczne zwroty i wyrażenia, które pomogą nam zamówić zagranicą jedzenie, zapytać o drogę, godzinę i podszkolić tak zwane small talk wykorzystamy już pierwszego dnia podczas jakiegokolwiek wyjazdu. Czytajmy zwroty i uczmy się ich na pamięć. Nauka angielskiego będzie jeszcze prostsza, jeśli zwroty będziemy śpiewać.

5. Ucz się i powtarzaj gdzie tylko się da

Istnieje kilka sposobów, aby uczyć się języków online. Szczególnie przydatne będą programy i aplikacje mobilne. Pozwólmy Anki, Duolingo, Memrise i Babbel stać się naszymi najlepszymi przyjaciółmi. Słówka możemy powtarzać w domu podczas gotowania, na przystanku, w pociągu. Metoda fiszek to to świetny sposób na naukę angielskiego.

6. Mieszaj stare słówka z nowymi

Zawsze chętnie uczmy się nowych zwrotów. Pamiętajmy jednak, że jeśli próbujemy opanować zbyt wiele nowych słów naraz, może się to okazać przytłaczające. Dlatego, w celu zapamiętania nowych pojęć, mieszajmy je z tymi, które już wcześniej opanowaliśmy.

Dobrą metodą będzie także sięgnięcie po angielskie książki dla dzieci, które znamy dobrze z dzieciństwa. Prosty język i znane historie pomogą nam odgadnąć znaczenie nowych słów bez korzystania ze słownika (metoda mieszania nowych i starych informacji). Co więcej, czytanie książek dla dzieci w obcym języku to świetna zabawa.

7. Pamiętaj, że błędy nie mają znaczenia

Jak szybko nauczyć się angielskiego? Jednym z głównych problemów tak wielu ludzi podczas nauki języków obcych jest pewność siebie. Myślimy o tym, co może pójść źle i jak niewiele jeszcze umiemy. Oczyśćmy umysł i otwórzmy usta! To nieprawda, że wszystko pójdzie źle i nie będziemy w stanie się wysłowić. Dajmy sobie szansę i nie bójmy się porażki.

Każdy popełnia błędy. W przypadku nauki angielskiego musimy popełnić ich miliony, żeby wreszcie zacząć mówić poprawnie. Podczas podróży lokalni mieszkańcy docenią każdą naszą próbę i nie będą się przejmować popełnianymi przez nas błędami. Najważniejsze jest to, aby się dogadać – nie ważne jak.

8. Rozmawiaj z native speakerem

Wcale nie trzeba wyjeżdżać zagranicę, żeby móc rozmawiać po angielsku. Prosta rozmowa z native speakerem lub innymi, którzy także uczą się języka może zdziałać cuda. Świetnym sposobem będzie skorzystanie ze strony couchsurfing.org, która służy nie tylko do nocowania podróżników.

Ludzie często szukają towarzystwa, umówią się z nami na kawę, chętnie posłuchają tego, co mamy do powiedzenia. Inne zagraniczne portale to przykładowo meetup.com. Polecamy również udział w tandemie językowym. Są one regularnie organizowane w każdym większym mieście. Weź głęboki oddech i zacznij rozmowę od „Hello, how are you?”!

Dowiedz się więcej: Szkolenia i kursy – sposób na rozwój osobisty i zawodowy >>

9. Staraj się jak najczęściej używać nowych słów

Zaraz po nauczeniu się nowych słów, spróbuj od razu wykorzystać je w konwersacji. Przynajmniej 2-3 razy! Badania pokazują, że podczas nauki języka trzeba wykonać konkretną ilość powtórzeń danego słowa w ciągu minuty, godziny, dnia, itd. Wszystko zależy od naszych indywidualnych predyspozycji. Spróbuj użyć nowego słówka od razu kilka razy, a następnie wykorzystaj je ponownie parę razy w ciągu dnia. Zwiększamy w ten sposób szanse na szybsze zapamiętanie i utrwalenie pojęć.

10. Mów sam do siebie

Jeśli nie mamy nikogo pod ręką, mówmy sami do siebie. Na początku może się to wydawać dziwne, jednak z czasem zobaczysz, jak wiele możesz przez to osiągnąć. Nawet prosta rozmowa w myślach pozwala na powtórzenie nowych słówek i zwrotów.

11. Ucz się i powtarzaj przed snem

Jedną z ogromnych zalet snu jest to, że pozwala nam oczyścić pamięć operacyjną (krótkotrwałą), zwiększając tym samym zdolność uczenia się. Nauka i powtórki przed snem pozwolą na przeniesienie wszystkie informacji, których właśnie się nauczyliśmy do pamięci długotrwałej naszego mózgu. Każda informacja, która tam trafi zostanie przez nas zapamiętana na długo.

Metoda powtarzania przed snem pozwoli poprawić mechanizm przenoszenia wiadomości pomiędzy krótko- a długotrwałą pamięcią, co oznacza, że będziemy w stanie zapamiętać wszystko szybciej i dokładniej.

12. Baw się!

Udało się! Jesteśmy w stanie komunikować się po angielsku! Nauka języka powinna sprawiać nam radość. To nie szkoła, nic się nie stanie, jeśli popełnimy błąd. Zadawajmy pytania, bawmy się, śmiejmy i cieszmy, że możemy się z kimś dogadać w obcym języku. Na początek wystarczy znajomość jedynie 1000 słów. Słuchajmy muzyki, czytajmy zagraniczne newsy, oglądajmy filmy i seriale po angielsku. Chcieć to móc, prawda?

Dowiedz się więcej: Obozy językowe za granicą – przygoda życia, która procentuje >>

Jak szybko nauczyć się angielskiego? Sukcesem jest sam fakt, że próbujemy. Skorzystajmy w powyższych porad, a z pewnością nauka angielskiego będzie szybsza, prostsza i przede wszystkim przyjemniejsza. Powodzenia!

ZOBACZ RÓWNIEŻ