Anna Wezgraj da Silva
Anna Wezgraj da Silva
22 Lis, 2017 - 16:57
Jak szukać pracy - najlepsze sposoby

Jak szukać pracy – najlepsze sposoby

Anna Wezgraj da Silva

Dowiedz się, gdzie i jak szukać pracy. Zobacz, co zrobić aby upragniona posada znalazła się w zasięgu ręki. Stwórz dobre CV i zainteresuj swoją osobą pracodawcę.

Znalezienie wymarzonego zatrudnienia to nie lada wyzwanie. Jak szukać pracy? Punktem wyjścia mogą być popularne portale ogłoszeniowe i serwisy rekrutacyjno-społecznościowe. Ważna jest również filtracja ogłoszeń przez kandydata oraz umiejętnie napisane CV.

Jak szukać pracy w Internecie?

Pracy możemy szukać na wiele różnych sposobów. Bez wątpienia warto postawić na znane portale ogłoszeniowe oraz portale rekrutacyjno-społecznościowe.

Popularne portale ogłoszeniowe

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na znalezienie zatrudnienia jest regularne przeglądanie ogłoszeń o pracę wystawianych przez pracodawców na portalach internetowych:

 • Pracuj.pl (sprawdź tutaj)
 • Praca.pl (sprawdź tutaj)
 • infoPraca.pl (sprawdź tutaj)
 • gratka (sprawdź tutaj)
 • JOBS.pl (sprawdź tutaj)
 • GazetaPraca.pl (sprawdź tutaj)
 • Monster (sprawdź tutaj)
 • OLX (sprawdź tutaj)
 • Gumtree (sprawdź tutaj)
 • trovit (sprawdź tutaj)
 • Media CV (sprawdź tutaj)
 • LinguaJob.pl (sprawdź tutaj)
 • Absolvent.pl (sprawdź tutaj)

Portale rekrutacyjno-społecznościowe

Kolejnym obowiązkowym punktem jest rejestracja w profesjonalnym serwisie społecznościowym umożliwiającym nawiązanie kontaktów biznesowych oraz przeglądanie dostępnych ofert pracy (często niepublikowanych na innych portalach):

 • LinkedIn (sprawdź tutaj)
 • Goldenline (sprawdź tutaj)

Dobrze przygotowany profil zawodowy kandydata ma szansę skutecznie przyciągnąć potencjalnego pracodawcę czy rekrutera. Należy zwrócić uwagę nie tylko na całkowite uzupełnienie profilu, ale również na zawarcie w nim słów-kluczy oraz podsumowania zawodowego, które to przyciąga największą uwagę.

Dowiedz się więcej: Płaca minimalna w wybranych państwach na świecie >>

Brak odpowiedzi na wysłane aplikacje, czyli co robię źle?

Będąc na etapie poszukiwań pracy, należy wspomnieć między innymi o trudach i przeszkodach, jakie przyjdzie nam pokonać. Znalezienie odpowiednich ogłoszeń graniczy czasem z cudem.

Wszystko zależy od branży, jaka nas interesuje. W jednych pracę znajdziemy niemalże od ręki, istnieją też takie zawody, które albo są bardzo wyspecjalizowane i oferty pracy na takie stanowiska pojawiają się niezwykle rzadko, albo są nadmiernie okupowane przez kandydatów i musimy wykazać się ponadprzeciętnym doświadczeniem oraz imponującymi umiejętnościami.

Niezależnie od tego, na jakie stanowisko aplikujemy, może się okazać, że… nikt nie odpowiada na nasze e-maile i składane aplikacje. I choć początkowo nasza energia nie spada, to w miarę upływu czasu, czujemy się coraz bardziej sfrustrowani i niecierpliwi. Jak szukać pracy kiedy przysłowiowy wiatr wieje nam w oczy? Nie poddawajmy się!

Jak szukać pracy, aby wysiłek nie poszedł na marne? Po pierwsze należy uzbroić się w cierpliwość i nie porzucać poszukiwań. Po drugie, skoro nikt nie odpowiada na nasze wiadomości, może warto zadać sobie kilka podstawowych pytań:

 • Czy pracy szukam na odpowiednich portalach rekrutacyjnych?
 • Czy moje CV i list motywacyjny są spersonalizowane pod daną ofertę pracy?
 • Czy posiadane doświadczenie i umiejętności pokrywają się z wymaganiami pracodawcy?

Przeanalizujmy dogłębnie odpowiedzi na te podstawowe pytania i zweryfikujmy rzeczywistość. Być może szukamy pracy w nieodpowiednich miejscach lub mamy CV niedopasowane do wymogów rekrutera.

Inny scenariusz? Jesteśmy odpowiednią osobą na dane stanowisko, jednak nasze dokumenty rekrutacyjne nie wyróżniają się niczym spośród tłumu kandydatów i nie pozwalają nam „zabłyszczeć” w oczach przyszłego pracodawcy. Zastanówmy się co możemy zmienić, aby polepszyć wizję siebie, jako kandydata idealnego.

Jak szukać pracy, czyli selekcja wybranych ogłoszeń

Znalezienie interesującej oferty pracy to dopiero początek drogi prowadzącej do zatrudnienia. Należy dokładnie przeczytać treść ogłoszenia i prześledzić zgodność wymagań pracodawcy z posiadanym doświadczeniem.

Następnie należy zredagować swoje CV oraz list motywacyjny tak, aby dokumenty rekrutacyjne były dopasowane do wybranej oferty pracy.

Przed wysłaniem swojej aplikacji warto również zwrócić uwagę na samą treść ogłoszenia o pracę – potrafi ona wiele powiedzieć o zamiarach przyszłego pracodawcy, a tym samym dokonać właściwej selekcji ogłoszeń przez kandydata:

 • ogłoszenia ze strony pracodawcy – zawierają nazwę firmy oraz opis jej działalności, przedstawienie stanowiska pracy (w tym sprecyzowane wymagania jakich pracodawca oczekuje od kandydata) oraz dane kontaktowe;
 • ogłoszenia przez agencje pracy (niejawne) – zazwyczaj obejmują wszystkie powyższe podpunkty za wyjątkiem nazwy firmy do jakiej aplikuje kandydat. Anonimowość firmy wynika najczęściej z braku własnego działu HR bądź taka praktyka prowadzona jest w celu zachowania dyskrecji odnośnie planowanych zmian w przedsiębiorstwie;
 • ogłoszenia o charakterze reklamy – cechuje je duży format, ogólnikowa treść, często nietypowe stanowisko pracy oraz bardzo widoczna nazwa firmy. Takie ogłoszenia służą głównie rozreklamowaniu danego przedsiębiorstwa, a nie poszukiwaniu nowych talentów;
 • ogłoszenia – oszustwa – charakteryzuje je bardzo ogólnikowa informacja dotycząca wymagań odnośnie kandydata oraz proponowane wysokie wynagrodzenie. Ma to na celu przyciągnięcie wielu chętnych do pracy osób, a tym samym zebranie jak największej ilość danych osobowych;
 • ogłoszenia zawierające informację dla konkurencji – cechuje je dokładny opis stanowiska pracy bądź projektu, czego celem jest ujawnienie wybranych danych firmy, a tym samym wprowadzenie w błąd konkurencji.

Dowiedz się więcej: Zwolnienie dyscyplinarne – konsekwencje dla pracownika >>

Setki nadsyłanych CV… Jak się wyróżnić z tłumu?

Pracodawcy (zwłaszcza dużych, międzynarodowych lub dynamicznie rozwijających się firm) często prowadzą od kilku do kilkudziesięciu projektów rekrutacyjnych w tym samym czasie. Rekruterzy nie mogą więc fizycznie przeczytać wszystkich nadsyłanych dokumentów aplikacyjnych.

W takich przypadkach stosowane są specjalne programy komputerowe do skanowania CV kandydatów. Poszukują one słów-kluczy i jeżeli nie znajdą w danej aplikacji konkretnych wyrażeń powiązanych z danym stanowiskiem – bezlitośnie odrzucą takie CV, wykreślając tym samym potencjalnego kandydata z dalszego etapu rekrutacji.

Jak szukać pracy, kiedy coraz większa ilość firm do wstępnej selekcji kandydatów używa robotów? Z pewnością warto personalizować swoje dokumenty aplikacyjne, niezależnie od tego, czy aplikujemy o pracę dodatkową czy stałą.

Lepiej jest wysłać kilka dobrze napisanych CV zadedykowanych danemu pracodawcy, niż dziesiątki uniwersalnych aplikacji, które nie zostaną nawet przeczytane przez rekrutera.

Dowiedz się więcej: Profesjonalne CV – jak je napisać na kilka różnych sposobów? >>

Jak szukać pracy - selekcja ogłoszeń

CV dla firmy polskiej

Jak powinno wyglądać dobre CV? Jeżeli aplikujemy do firmy polskiej, nasze Curriculum Vitae powinno zawierać przede wszystkim historię wykształcenia oraz zatrudnienia, a także przedstawiać umiejętności i kompetencje przydatne na stanowisku, o które się ubiegamy (inaczej będzie wyglądać np. CV nauczyciela a inaczej CV studenta).

Warto zapamiętać, że dobre CV powinno być przede wszystkim zwięzłe, przejrzyste i zachęcające rekrutera do jego przeczytania. Curriculum Vitae, które ma szansę zainteresować pracodawcę, jest pozbawione zbędnych i nieprawdziwych informacji. Pamiętajmy, aby nie kłamać, gdyż wszelkie umiejętności niezgodne z rzeczywistością (np. językowe) bardzo łatwo jest zweryfikować na rozmowie kwalifikacyjnej. Są to skuteczne sposoby na to, jak szukać pracy w Polsce i zdobyć wymarzoną posadę!

Dowiedz się więcej: Które umiejętności do CV warto wpisać, a które pominąć >> 

CV dla firmy zagranicznej

Podobne zasady, jak powyżej, obowiązują w przypadku tworzenia CV dla firmy zagranicznej, tyle że po angielsku. To na co szczególnie trzeba zwrócić uwagę, to zdjęcie kandydata, które w Polsce jest obowiązkowym elementem CV. Z kolei za granicą nie zawsze jest mile widziane, a co więcej – może być nawet przyczyną dyskwalifikacji kandydata. W niektórych krajach, np. w Wielkiej Brytanii, obowiązują przepisy przeciw dyskryminacji.

Jak szukać pracy jeszcze skuteczniej? Co zwróci uwagę przyszłego pracodawcy? Warto również być przygotowanym na ewentualne przedstawienie referencji od poprzednich pracodawców. Wymóg ten jest dość częsty, jeżeli aplikujemy do pracy za granicą.

Dowiedz się więcej: Jak poprosić o referencje pracodawcę? >>

Nie umieszczajmy też klauzuli o ochronie danych osobowych, jest to wymóg polski. Jeśli aplikujemy po angielsku do polskiej firmy – powinniśmy umieścić klauzulę w j. angielskim, jeżeli natomiast staramy się o pracę za granicą – klauzula będzie w tym przypadku zbędna.

Dowiedz się więcej: Jak napisać CV po angielsku – porady i przykłady >>

Jak napisać list motywacyjny

List motywacyjny to jeden z najczęściej wymaganych przez pracodawców dokumentów, zaraz obok CV. Postarajmy się więc, aby był napisany w tonie oficjalnym i zgodnie z powszechnymi wytycznymi. Powinien być przede wszystkim estetyczny i zwięzły, przedstawiający kandydata w jak najlepszym świetle.

Pamiętajmy jednocześnie, że dobrze napisany list motywacyjny nie musi być nudny. Ciekawe uzasadnienia swoich motywów, jeśli będą napisane odpowiednim językiem, zwrócą uwagę przyszłego pracodawcy i zachęcą do poznania osobiście naszej osoby.

Dowiedz się więcej: Jak napisać list motywacyjny – porady i wzory >>

Podobne zasady obowiązują podczas pisania listu motywacyjnego po angielsku (cover letter). Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, jak dobrze napisać taki dokument: Jak napisać list motywacyjny po angielsku – porady i przykłady >>

Jak napisać podanie o pracę

Napisaliśmy CV i list motywacyjny, czas na ich wysłanie. Tradycyjna forma listowna odchodzi już do lamusa, a w dobie skomputeryzowanego świata dużą rolę odgrywają e-maile. Coraz częściej aplikujemy o pracę także za pośrednictwem specjalnych serwisów rekrutacyjnych.

Zanim jednak prześlemy nasze dokumenty aplikacyjne do rekrutera, zadbajmy o odpowiednią formę naszej wiadomości. Nazwijmy odpowiednio załączniki, nadajmy im indywidualne nazwy np. Jan_Kowalski_CV, rekruter z pewnością to doceni. Nigdy nie wysyłajmy wiadomości bez określenia jej tematu, a samą treść e-maila spersonalizujmy.

Dowiedz się więcej: Skuteczne podanie o pracę – porady >>

Rozmowa kwalifikacyjna kluczem do sukcesu

Gdy nasze CV i list motywacyjny zostaną już docenione, pamiętajmy również o tym, by dobrze przygotować się na rozmowę kwalifikacyjną. Wbrew pozorom, ten etap rekrutacji jest bardzo trudny do przejścia. Aby zrobić dobre wrażenie na przyszłym pracodawcy, musimy uważać na pułapki jakie czyhają na nas pod postacią, z pozoru niewinnych, pytań.

Najczęściej zadawane pytania na rozmowie o pracę

Istnieje pula pytań standardowych, które padają na niemalże każdej rozmowie o pracę. Trzeba być także przygotowanym na inny zestaw pytań, które na celu mają poznanie charakteru kandydata, jego stosunku do życia, postrzegania świata w ogóle.

W miarę możliwości bądźmy przygotowani na różne scenariusze i przećwiczmy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania jeszcze w domu, najlepiej na kilka dni przed rozmową z rekruterem.

Dowiedz się więcej: Najczęściej zadawane pytania na rozmowie kwalifikacyjnej >>

Nie inaczej jest w przypadku rozmowy kwalifikacyjnej po angielsku. Stres zostaje tutaj spotęgowany przez komunikację w obcym języku. Nawet najbardziej wprawiony rozmówca może mieć kłopoty podczas rozmowy kwalifikacyjnej prowadzonej w obcym  języku.

Wtrącanie polskich słów to w tym przypadku najgorsze z możliwych rozwiązań, z kolei spokój i opanowanie oraz prośba o powtórzenie niezrozumiałych pytań, będą działać na naszą korzyść. Pamiętajmy, że dobre przygotowanie to połowa sukcesu.

Odpowiedni strój to podstawa

Kolejną kwestią wartą poruszenia jest odpowiedni strój kandydata. Powinien być dostosowany do kultury organizacji. Nieco inaczej ubierzemy się na rozmowę kwalifikacyjną na stanowisko bankiera, inaczej z kolei na rozmowę o pracę do agencji grafiki reklamowej czy do korporacji.

Niezależnie od atmosfery panującej w firmie, strój powinien być schludny i elegancki. Pamiętajmy o kluczowej zasadzie: jeżeli nie wiemy jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną, lepiej wówczas ubrać się „zbyt elegancko” niż mniej.

Dowiedz się więcej: Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną? >>

A może praca za granicą?

Jeżeli nie widzimy dla siebie żadnych interesujących ofert pracy w rodzimym kraju, może warto poszukać pracy za granicą? Jak szukać pracy na nieznanym nam rynku? Specjaliści z różnych dziedzin są doceniani na zagranicznym rynku pracy i co więcej – mogą liczyć na naprawdę dobre zarobki.

Swoje kroki najlepiej skierować do Norwegii czy Danii – wysoka kultura pracy, zadowalające wynagrodzenie i ponadprzeciętny poziom życia to wyznaczniki krajów skandynawskich. Praca w Holandii wydaje się równie interesująca, zwłaszcza jeżeli posługujemy się językiem holenderskim lub co najmniej biegłym angielskim.

Praca za granicą bez znajomości języka również jest możliwa. Swoich sił możemy spróbować w międzynarodowych korporacjach, gdzie często poszukiwani są specjaliści z językiem ojczystym np. polskim. Rozważmy także pracę przez Internet, coraz więcej firm zatrudnia pracowników do pracy zdalnej, dzięki czemu pracodawca oszczędza na wynajmie biur, a pracownik zyskuje cenny czas i oszczędza na dojazdach do pracy.

Innym sposobem na znalezienie zatrudnienia poza granicami kraju jest podjęcie się pracy fizycznej. Poszukiwania można rozpocząć poprzez dedykowane ku temu agencje pracy bądź po prostu przez znajomych, którzy już pracują w danym kraju i mogą nas zarekomendować przyszłemu pracodawcy.

Jeżeli nie chcemy zbytnio ryzykować, warto rozważyć wyjazd do naszych zachodnich sąsiadów. Do pracy w Niemczech co roku wyjeżdża dużo Polaków, a przemawiają za tym przede wszystkim wysokie zarobki, godny poziom życia, bogata lista ofert pracy w różnych branżach oraz możliwość częstego odwiedzania rodzinnych stron (np. autem bądź pociągiem).

Wypowiedzenie umowy o pracę

Wiemy już, jak szukać pracy. Innym ważnym aspektem na jaki trzeba zwrócić uwagę przy zmianie pracy to rozstanie z obecnym pracodawcą. Warto zrobić to w przemyślany sposób i z klasą. W pierwszej kolejności o naszej decyzji powinniśmy poinformować swojego przełożonego.

Przygotujmy również pisemne wypowiedzenie umowy o pracę (w dwóch egzemplarzach), pamiętajmy że pismo nie musi zawierać uzasadnienia rezygnacji z pracy. Zwróćmy szczególną uwagę na obowiązujący nas okres wypowiedzenia.

Referencje od pracodawcy

Nie zapomnijmy również poprosić szefa o referencje. Aplikując o nową pracę, taki dokument potwierdzający nasze umiejętności i polecający nas jako dobrego pracownika z pewnością będzie mocnym atutem.

Warto wiedzieć, że o referencje możemy poprosić na różne sposoby (formalne – od pracodawcy czy wykładowcy bądź też w serwisach społecznościowych np. LinkedIn – od współpracowników czy kontrahentów).

Dowiedz się więcej: Jak poprosić o referencje pracodawcę? >>

Sposobów na znalezienie pracy jest naprawdę wiele. Dedykowane ku temu portale codziennie przedstawiają wiele interesujących ofert, a i nie bez znaczenia jest także przygotowanie zachęcającego CV, które zrobi wrażenie na pracodawcy. Pamiętajmy również, że pracy możemy szukać również poza granicami naszego kraju. Warto być otwartym na nowe możliwości i propozycje, aby zdobyć pracę, z której będziemy zadowoleni.

ZOBACZ RÓWNIEŻ