Kamil Podsiadło
Kamil Podsiadło
24 Kwi, 2018 - 02:00

Jak sprzedać dług na skupie długów i wierzytelności?

Kamil Podsiadło

Kontrahenci nie opłacają w terminie swoich faktur? Firma nie zapłaciła Ci za wykonaną pracę? Najemca zalega z opłatą czynszu? Chcesz się dowiedzieć jak sprzedać dług na giełdzie wierzytelności? Dobrze trafiłeś! Pokazujemy krok po kroku jak wystawić wierzytelność na sprzedaż. Czytaj dalej!

Zaleganie z płatnościami przez kontrahentów to spory problem wielu polskich przedsiębiorców. Jednym ze sposobów na poradzenie sobie z dłużnikami może okazać się wystawienie wierzytelności na giełdę długów. Dowiedz się, jak sprzedać dług.

Jak działa giełda wierzytelności?

Giełdy wierzytelności (nazywane też giełdami długów) to rejestry informacji gospodarczej o wierzytelnościach wraz z ofertami ich sprzedaży. Ich działanie można przyrównać w pewnym stopniu do działalności serwisów aukcyjnych – wierzyciel wystawia dług na sprzedaż, który to może zostać kupiony przez dowolną osobę/firmę za ustaloną cenę.

W takiej sytuacji ma miejsce cesja wierzytelności. Oznacza to przejście na nabywcę wszelkich praw związanych z długiem, wliczając w to prawo do naliczania odsetek.

Na giełdę długów mogą zostać wystawione wszelkie rodzaje wierzytelności, których termin zapłaty upłynął. Co więcej, mogą być to także wierzytelności przedawnione – wszak po przedawnieniu dług cały czas istnienie, z tym że w świetle prawa nie jest konieczna jego spłata.

Dowiedz się więcej: Jak przebiega windykacja długu? >>

Jeśli zatem ktoś zalega nam z płatnością za fakturę, umowę, rachunek, alimenty, czynsz i wiele innych, to swobodnie możemy umieścić dane osobowe dłużnika wraz z kwotą długów na giełdzie wierzytelności w celu jej odsprzedaży.

Działanie takie jest jak najbardziej legalne, zgodne z prawem i nie łamie ustawy o ochronie danych osobowych. Szerzej sposób działania giełdy wierzytelności wraz z kwestiami prawnymi opisaliśmy w artykule: Giełda długów – co to takiego? >>

Jak sprzedać dług na giełdzie wierzytelności?

Na polskim rynku istnieje wiele giełd długów, więc wierzyciele mają w czym wybierać. W niniejszym rozdziale przedstawimy krok po kroku proces wystawiania wierzytelności na giełdzie długów i będziemy bazować na jednej z najpopularniejszych giełd wierzytelności – dlugi.info (sprawdź tutaj).

Giełda ta powstała kilka lat temu i odniosła bardzo duży sukces, co pozwoliło na dynamiczny rozwój. Wystawiono już na niej długi o wartości niespełna 13 mld złotych, a licznik cały czas bije.

Potencjalnych wierzycieli zapewne zachęca fakt, że jest wysoko wypozycjonowana w Google (jest to jeden z czynników, który samego dłużnika może skłonić do spłaty długu). Ponadto dług wystawiony na dlugi.info pojawia się jednocześnie na kilkunastu innych serwisach typu dlugi.wp.pl, dlugiinfo.muratorplus.pl czy dlugi.grupapsb.com.pl. Jak sprzedać dług? Poniżej prosta instrukcja.

Krok 1: Rejestracja w serwisie www.dlugi.info

  1. Pierwszym krokiem jest rejestracja w serwisie. Należy podać adres e-mail, hasło oraz opcjonalnie login (podczas logowania się do serwisu rolę loginu może pełnić adres e-mail).
  2. Następnie przechodzimy do uzupełnienia danych identyfikacyjnych. Wybieramy swoją formę prawną (spółka/osoba fizyczna/firma windykacyjna), podajemy imię i nazwisko (nazwa firmy), adres, PESEL (NIP), miejscowość, województwo i kod pocztowy.
  3. Ostatnim krokiem jest podanie danych kontaktowych do siebie, czyli głównie numeru telefonu.

Krok 2: Wystawienie długu na sprzedaż

Potwierdzamy rejestrację klikając na link, który przyszedł na naszą skrzynkę pocztową i możemy przystąpić do procesu wystawiania długu na sprzedaż.

Należy jednak mieć na uwadze, że wystawienie długu jest płatne. W serwisie za wszelkie działania płacimy punktami, które to wcześniej należy zakupić. 1 punkt kosztuje 1,23 zł, wystawienie długu to 5 punktów, więc trzeba zapłacić za to 6,15 zł. Niemniej kupując jednocześnie większą liczbę punktów, cena jednostkowa spada.

Jeśli zasililiśmy już konto przynajmniej 5 punktami, to możemy przejść do sekcji Moje konto i tam rozpocząć wystawienie wierzytelności na giełdzie. W tym celu należy wypełnić formularz, którego pola są bardzo jasno opisane.

Przyporządkowujemy dłużnika do odpowiedniej kategorii, określamy datę powstania wierzytelności, termin płatności, dane identyfikujące dłużnika, wartość wierzytelności brutto oraz cenę, za jaką chcemy ją sprzedać. Następnie podajemy adres e-mail lub nr telefonu do dłużnika (dlugi.info wyśle wiadomość z informacją o wystawieniu długu) i określamy czy chcemy, aby nasze dane były widoczne w ogłoszeniu. Możemy wykupić promocję ogłoszenia na stronie i gotowe. Dług wystawiony jest już na sprzedaż.

Wiemy już, jak sprzedać dług na dlugi.info i proces ten na innych stronach jest podobny. Jeżeli mamy czas i chęci, śmiało możemy wystawić daną wierzytelność na sprzedaż w wielu miejscach.

Czy warto sprzedawać wierzytelności?

Jeżeli mamy dość nieterminowego regulowania zobowiązań przez kontrahenta bądź potrzebujemy zastrzyku gotówki, a nie chcemy czekać na rozwiązywanie sprawy w sądzie, to wówczas jest to opcja jak najbardziej godna rozważenia.

Po pierwsze istnieje duża szansa, iż dłużnik będąc świadom obecności długu w Internecie nabierze większej motywacji, by zapłacić należność. Po drugie, być może znajdzie się ktoś, kto chętnie odkupi od nas dług i w ten sposób otrzymamy szybciej pieniądze.

ZOBACZ RÓWNIEŻ