Michał Nielub
Michał Nielub
08 Paź, 2018 - 15:05

Jak sprawdzić stan powietrza bez wychodzenia z domu?

Michał Nielub

Jakość powietrza ma olbrzymi wpływ na nasze samopoczucie. Dowiedz się, w jaki sposób sprawdzić stan powietrza bez wychodzenia z mieszkania.

Stan powietrza to jeden z kluczowych czynników decydujących naszym zdrowiu. Problem zanieczyszczeń szczególnie się nasila w okresie jesienno-zimowym. Coroczne pomiary GIOS wskazują, że np. stężenie pyłu PM10 w powietrzu z roku na rok się obniża. Co to jest PM10? To frakcja pyłu o rozmiarach tak małych, że możliwe jest jej przenikanie nawet głęboko do płuc.

Mimo wszystko, problem smogu w wielu większych miejscowościach jest jednak nadal aktualny. Istnieje możliwość sprawdzenia aktualnego stanu zanieczyszczenia powietrza i to bez konieczności wychodzenia z domu. Warto wiedzieć, jak to zrobić, choćby ze względu na to, aby uniknąć (o ile to możliwe) wychodzenia z domu przy najwyższych stężeniach smogu.

Stan powietrza mierzony przez GIOS

Najbardziej rzetelnym portalem, na którym można sprawdzić bieżące wyniki pomiarowe, jest strona Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (sprawdź tutaj). Znajdziemy tam aktualny stan powietrza ze wszystkich stacji pomiarowych w Polsce.

Jakość powietrza jest oceniana w sześciostopniowej skali od bardzo dobrze do bardzo źle, zaś aktualny stan powietrza na danej stacji oznaczany jest odpowiednim kolorem.

Dowiedz się więcej: Ustawa o odpadach a palenie śmieci w piecu >>

Pomiar smogu – strona ruchu obywatelskiego

Smog jest problemem szczególnie istotnym w większych miastach. Z troski o nasze zdrowie, a także w celu przeciwdziałania temu zjawisku, zawiązał się ruch obywatelski Polski Alarm Smogowy. W ramach inicjatywy stworzono portal polskialarmsmogowy.pl (sprawdź tutaj).

Znajdziemy tutaj garść informacji o jakości powietrza w Polsce, a także dowiemy się o nasileniu smogu w danym regionie.

Stan powietrza – najlepsze aplikacje na telefon

Jakość powietrza możemy również sprawdzać regularnie przy pomocy aplikacji na telefon.

Aplikacja na telefon: Jakość Powietrza w Polsce

Wspomniany wyżej GIOS, informacje ze swojej strony udostępnia również w aplikacji na urządzenia mobilne. Oprogramowanie Jakość powietrza w Polsce (sprawdź tutaj) dostępna jest na urządzenia z systemem Android i zawiera dokładnie tę samą mapę z tymi samymi informacjami, która znajduje się na stronie internetowej.

Aplikacja na telefon: Zanieczyszczenie Powietrza

Warto również zainteresować się inną aplikacją – Zanieczyszczenie Powietrza (sprawdź tutaj). Stworzona przez programistów Everyday Applications dostarcza obszernych informacji o tym, jaki jest stan powietrza w określonej lokalizacji.

Dane są ściągane ze stacji pomiarowych i na bieżąco aktualizowane, zaś podawane są z dokładnością co do ulicy. Dzięki temu pozyskamy dokładne informacje o składzie chemicznym powietrza oraz o ewentualnych jego zanieczyszczeniach w naszej okolicy.

Stan powietrza w Polsce poprawia się z roku na rok, jednak jak wskazują badania i raporty GIOS, jego jakość wciąż pozostawia wiele do życzenia. Najlepszym tego dowodem jest nierozwiązany problem smogu w większych miastach. Warto więc wiedzieć, gdzie szukać najnowszych informacji o zanieczyszczeniu powietrza bez konieczności wychodzenia z domu.

Jak walczyć ze smogiem, czyli co jeszcze mogę zrobić?

Niestety nie we wszystkich miejscowościach mieszkańcy mogą monitorować stan otaczającego ich powietrza. Z tego właśnie powodu Fundacja Aviva prowadzi akcję „Wiem, czym oddycham”, która trwa do 5 grudnia 2018 roku. W jej ramach prowadzone są kampanie informacyjne i liczne imprezy tematyczne (np. bieg w maskach antysmogowych), a co ciekawe istnieje także możliwość instalacji czujników smogu w lokalizacjach wybranych przez społeczeństwo.

Każdy może zagłosować w konkursie organizowanym przez fundację, w wyniku czego wyłonionych zostanie aż 100 miejsc, w których zainstalowane zostaną nowoczesne czujniki smogu. Głos oddać możemy na różnego rodzaju miejsca: zarówno na budynki prywatne, jak i na urzędy czy placówki edukacyjne. Głosować można na stronie akcji wiemczymoddycham.pl, do czego serdecznie zachęcamy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ