Kamil Podsiadło
Kamil Podsiadło
13 Maj, 2019 - 08:45
Jak sprawdzić raport w BIK

Jak sprawdzić raport w BIK

Kamil Podsiadło

Każdy z nas może sprawdzić swoją historię kredytową w BIK. Dowiedz się, jak wygenerować Raport BIK.

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej, to instytucja gromadząca informacje o zaciąganych przez klientów kredytach oraz historii ich spłat. W zasadzie każdy wniosek o produkt kredytowy związany jest ze sprawdzeniem kredytobiorcy w bazie Biura Informacji Kredytowej.

Jeśli ciekawi Cię, w jaki sposób można samemu sprawdzić swoją historię kredytową, to zachęcamy do dalszej lektury!

Jak wygenerować Raport BIK?

Każdy obywatel legitymujący się polskim dokumentem tożsamości ma możliwość wygenerowania Raportu BIK na swój temat.

Aby to zrobić, należy najpierw zarejestrować się na stronie www.bik.pl. Cały proces powinien zamknąć się w kilkunastu minutach.

Co należy zrobić krok po kroku?

  1. W pierwszym kroku należy wypełnić formularz rejestracji – przygotuj numer dowodu osobistego oraz PESEL.
  2. Następnie będziemy musieli potwierdzić swoją tożsamość. Dlaczego? Ze względu na bezpieczeństwo Twoich danych BIK musi mieć pewność, że jesteś tą osobą, za którą się podajesz. Najszybszą i najłatwiejszą opcją będzie skan lub zdjęcie dowodu osobistego. W tym wariancie należy też dokonać przelewu weryfikacyjnego o wartości 1 zł ze swojego rachunku bankowego.
  3. Po dokonaniu płatności online na podany przy rejestracji adres email, otrzymamy link do pierwszego logowania i prośbę o ustanowienie hasła. Teraz już możemy pobrać Raport BIK.

Znajdziemy tam wszelkie informacje o naszych przeszłych oraz obecnych zobowiązaniach kredytowych (historia spłaty kredytów hipotecznych, gotówkowych, kart kredytowych, kredytów ratalnych, limitów debetowych, itp.) oraz o terminowym lub nieterminowym regulowaniu innych zobowiązań, np. faktur za telefon czy prąd. Raporty można przeglądać na ekranie komputera, na tablecie i na telefonie.

Czy wiesz, że nasza historia kredytowa jest istotna przy obliczaniu szans na kolejny kredyt?

Banki rozpatrując nasz wniosek kredytowy, sprawdzają w BIK, jak do tej pory radziliśmy sobie z terminowym spłacaniem zobowiązań. Dlatego zanim udamy się po poradę do doradcy finansowego lub do banku, warto skorzystać z Analizatora Kredytowego BIK, który uwzględnia naszą historię kredytową. Samodzielnie, bez wychodzenia z domu obliczymy szanse na otrzymanie kredytu bankowego.

Analizator Kredytowy Biura Informacji Kredytowej to obiektywne narzędzie, bo nie stoją za nim żadne oferty kredytowe. W sposób wiarygodny szacuje nasze szanse na kredyt o danych parametrach. Jeśli wynik analizy pokaże, że nasze szanse są niskie, Analizator podpowie, co powinniśmy zrobić, aby je zwiększyć. Ostrzeże też przyszłego kredytobiorcę , jeśli obliczy, że kolejny kredyt byłby za dużym obciążenia dla budżetu domowego.

Analizator Kredytowy BIK oferuje więc znacznie więcej niż sam Raport BIK – pomoże przygotować się na wizytę w banku i zminimalizować ryzyko odmowy przyznania kredytu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ