Kamil Podsiadło
Kamil Podsiadło
19 Cze, 2017 - 14:36

Jak sprawdzić raport o sobie w BIG KRD

Kamil Podsiadło

Wyłudzenia pożyczek na cudze dane osobowe pomimo coraz większych zabezpieczeń niestety cały czas się zdarzają. Dowiedz się, jak sprawdzić raport na swój temat w BIG KRD oraz jak ustawić powiadomienia, gdy ktoś chce na Twoje dane osobowe zaciągnąć pożyczkę.

Wyłudzenia pożyczek to dość poważny problem w dzisiejszych czasach. Możliwość przeprowadzania takich operacji przez Internet znacznie ogranicza możliwości weryfikacyjne banków i firm pożyczkowych, zwłaszcza jeśli niepowołana osoba wejdzie w posiadanie newralgicznych danych osobowych należących do kogoś innego.

Dlatego należy być bardzo ostrożnym i w miarę możliwości starać się kontrolować sytuację. Jednym z najpopularniejszych rejestrów dłużników w Polsce jest BIG KRD. Przechowywane są tam dane o dłużnikach niewywiązujących się ze swoich zobowiązań, co ma stanowić przestrogę dla przyszłych potencjalnych wierzycieli.

Negatywne wpisy w rejestrach dłużników znacznie utrudniają życie gospodarcze, uniemożliwiając nie tylko zaciągnięcie kredytu czy pożyczki, ale także chociażby zakup na raty.

Wszystkie rejestry mają obowiązek udzielenia każdej osobie fizycznej darmowego raportu raz na pół roku. Dzięki temu można sprawdzić, czy widnieje się w takowym rejestrze, a także skontrolować zapytania na nasz temat w ostatnim czasie.

Nie inaczej jest w przypadku KRD.

Jak sprawdzić raport w BIG KRD?

W celu pobrania raportu należy zarejestrować się na stronie www.konsument.krd.pl (sprawdź tutaj). Rejestracja jest prosta – wystarczy podać podstawowe dane osobowe, a następnie potwierdzić swoją tożsamość przesyłając skany dowodu osobistego.

Konto powinno zostać dość szybko zweryfikowane i wówczas można przystąpić już do działania.

Należy zalogować się na swoje konto i w zakładce Sprawdzanie kliknąć na Sprawdź swój PESEL. Na otwartej podstronie należy po raz kolejny kliknąć “Sprawdź swój PESEL” i potwierdzić wybór. W kilka sekund zostanie wygenerowany raport, w którym znajdą się zarówno informacje pozytywne, jak i negatywne wraz ze szczegółami. Raport taki za darmo można generować raz na 6 miesięcy.

W podobny sposób można sprawdzić, kto w ostatnich miesiącach pobierał dane z rejestru na nasz temat. Tutaj postępujemy analogicznie, z tym że zamiast “Sprawdź swój PESEL” wybieramy “Sprawdź, kto pobrał Twoje dane”.

Osoby zainteresowane częstszymi raportami bądź regularnymi powiadomieniami w razie wpisywania do rejestru bądź pobierania danych, mogą zdecydować się na wykupienie płatnego Pakietu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ