Urszula Stanisławska-Hunek
Urszula Stanisławska-Hunek
04 Kwi, 2017 - 14:27
Jak sprawdzić prędkość internetu?

Jak sprawdzić prędkość internetu?

Urszula Stanisławska-Hunek

Zdarza ci się, że podczas korzystania z internetu transfer danych się zacina? Podpowiadamy, jak sprawdzić prędkość Internetu.

Z każdym dniem użytkownicy mają coraz większe wymagania co do szybkości transferu danych. Dostawcy prześcigają się z ofertami proponując wciąż nowe, coraz to większe prędkości. Dlaczego ten parametr jest tak ważny dla klientów i jak sprawdzić prędkość Internetu?

Jak sprawdzić prędkość internetu?

Prędkość działania globalnej sieci pozwala na szybkie przeglądanie stron, ściągnie filmów, piosenek czy dokumentów. Jak sprawdzić prędkość internetu, którą dysponujemy? Wystarczy zrobić prosty test łącza. Pomiar można sprawdzić na wielu oferowanych przez dostawców stronach. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce „test prędkości Internetu” i pojawi nam się mnóstwo linków pozwalających to sprawdzić.

Niestety często zdarza się, że płacimy co miesiąc wcale nie tak niskie rachunki za Internet o określonej w umowie szybkości, która nie jest zgodna z prawdą. Sprawdzając szybkość Internetu samemu, często możemy przekonać się, że mamy dużo gorzej wypadającą prędkość niż widzimy to na papierze. Zazwyczaj wynika to z braku technicznych możliwości takich, jak na przykład brak dostępu do światłowodu. Dużo także zależy od naszego komputera i aplikacji, które na nim działają. Niektóre z nich podczas wykonywania testu mogą spowalniać transfer, w wyniku czego i test prędkości Internetu może pokazywać zakłamany wynik.

Jak prawidłowo przeprowadzić test łącza?

Najpierw musimy wyłączyć wszystkie aplikacje, które wymagają podłączenia do www. Następnie wchodzimy na jedną ze stron, która podpowie nam, jak sprawdzić prędkość internetu. Są to między innymi: www.speedtest.net.pl, www.speedtest.pl. Warto przeprowadzić test na kilku stronach, aby uzyskać wiarygodny wynik. Zamiast nich możemy użyć specjalnych programów, które za darmo można ściągnąć na komputer. Wielu dostawców Internetu oferuje swoje programy, które pomogą sprawdzić, jak szybko działa internet na danym urządzeniu.

Czym różni się prędkość wysyłania od prędkości pobierania?

Prędkość pobierania to szybkość, z jaką otwierają się strony internetowe. To również tempo ładowania się filmików czy zdjęć. Im większa prędkość , tym mniej czasu potrzeba, aby pobrać załączniki ze skrzynki e-mail oraz różne programy czy filmy.

Prędkość wysyłania odpowiada za szybkość wysyłania danych do Internetu. Dzięki temu krócej wysyłamy znajomym nasze filmy czy zdjęcia. Od prędkości wysyłania zależy także płynność gier Internetowych.

ZOBACZ RÓWNIEŻ