ARTYKUŁ PARTNERA
ARTYKUŁ PARTNERA
15 Lip, 2018 - 04:00
Pożyczaj rozsądnie – jak sprawdzić pożyczkodawcę?

Pożyczaj rozsądnie – jak sprawdzić pożyczkodawcę?

ARTYKUŁ PARTNERA

Potrzebujesz nagłego zastrzyku gotówki i zastanawiasz się nad wzięciem pożyczki. Czy wiesz jednak jak sprawdzić pożyczkodawcę? Pewnych kwestii nie możesz pominąć.

Często pożyczka stanowi jedyne wyjście z kłopotów finansowych, szczególnie, gdy musimy sfinansować niespodziewany wydatek. Najszybciej wsparcie finansowe uzyskamy, korzystając z oferty firmy pożyczkowej. Zanim jednak zdecydujemy się na pożyczkę, sprawdźmy jak pożyczać rozsądnie i jak sprawdzić pożyczkodawcę – by być pewnym, że jest uczciwy.

Pożyczki online na rynku polskim

Zarobki Polaków są coraz wyższe, ale rosną również codzienne wydatki. Wydaje się więc naturalną koleją rzeczy, że coraz chętniej wsparcia finansowego szukamy w firmach pożyczkowych. W 2008 r. średnia wysokość pożyczki na w firmach pozabankowych wynosiła 896 zł. Niecałe 10 lat później było to już 2 122 zł, jak wynika z raportu „Sektor instytucji pożyczkowych w Polsce”.

Niewątpliwie, do wzrostu średniej pożyczanej kwoty przyczyniło się również ułatwienie procesu pożyczania. Dziś o pożyczkę możemy wygodnie wnioskować przez Internet. Sprawę ułatwiają również mniej skomplikowane formalności niż w bankach, a także szybki przelew, który dostarcza pożyczkę na konto w ciągu kilkunastu minut.

Dowiedz się więcej: Pożyczki online: wszystko, co musisz wiedzieć >>

„Dużą zaletą pożyczania jest łatwa dostępność ofert firm pożyczkowych i wygoda, ale mogą one tez stanowić wadę. Szybkie pożyczanie może nie być do końca przemyślane. Powinniśmy upewnić się, że będziemy w stanie spłacić pożyczkę bez nadwyrężania domowego budżetu” – podkreśla ekspert TAKTO Finanse specjalizującej się w pożyczkach ratalnych. – „Wysokość pożyczki musimy dostosować do własnych możliwości finansowych, ale to nie wszystko. Ważne jest również, by pożyczkodawca był wiarygodny” – podpowiada specjalista.

Jak sprawdzić pożyczkodawcę? 5 złotych zasad

Zweryfikowanie pożyczkodawcy nie jest skomplikowane. Pod uwagę należy wziąć kilka kwestii.

1. Dane pożyczkodawcy i kontakt

Weryfikację należy zacząć od dokładnego przejrzenia strony internetowej firmy pożyczkowej. Jeśli jest ona rzetelna, znajdziemy tam wszystkie podstawowe dane, a także informacje o możliwości kontaktu – nie tylko adres e-mail, ale również nr telefonu.

Pożyczkodawcę można również zweryfikować w Centralnej Ewidencji Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), a także w Rejestrze Firm Pożyczkowych. Ważnym atutem będzie przynależność do organizacji branżowej, której zasady musi przestrzegać, a także uhonorowanie nagrodami.

2. Opinie o firmie pożyczkowej

Informacji możemy zasięgnąć również w Internecie. Opinie o firmie pożyczkowej na forach internetowych, blogach, portalach branżowych mogą okazać się bardzo przydatne. Zwróćmy również uwagę na to, co o danym pożyczkodawcy piszą serwisy tematyczne i w jakim kontekście pojawiają się informacje o firmie pożyczkowej.

3. Lista ostrzeżeń publicznych KNF

„Lista ostrzeżeń publicznych” to specjalny rejestr prowadzony przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF). Trafiają do niego podmioty, które zdaniem KNF nie przestrzegają prawa, nie posiadają wymaganych zezwoleń na prowadzenie działalności finansowej, przez co mogą stanowić zagrożenie dla klientów.

Zanim zdecydujemy się na ofertę danej firmy, zajrzyjmy do rejestru dostępnego w formie online tutaj i sprawdźmy, czy wśród wymienionych tam firm nie ma również tej, którą bierzemy pod uwagę.

4. Umowa pożyczkowa

Przed podpisaniem umowy, koniecznie dokładnie ją przeczytajmy. Każda rzetelna firma udostępnia na stronie internetowej ramową umowę, którą możemy prześledzić na spokojnie w domu. Zwróćmy uwagę, co zawiera umowa i czy jest ona zgodna z ustawą o kredycie konsumenckim, które wyraźnie wskazuje, co powinno się znaleźć w takiej umowie.

Podstawowe informacje, których nie może zabraknąć to: przedmiot umowy i czas jej trwania, strony umowy, koszty pożyczki, zasady zwrotu pieniędzy, informacje o postępowaniu w przypadku nieterminowej spłaty, a także o prawie do odstąpienia od umowy.

Dowiedz się więcej: 5 rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę przy wyborze pożyczki online >>

5. Weryfikacja klienta

Ważnym elementem świadczącym o wiarygodności pożyczkodawcy może być sposób, w jaki weryfikuje swoich klientów. Firmy pożyczkowe dysponują nowoczesnymi narzędziami cyfrowymi, które umożliwiają szybkie sprawdzenie pożyczkobiorcy.

Należy jednak ostrożnie podchodzić do pożyczkodawców, którzy zarzekają się, że nie weryfikują swoich klientów w BIK lub rejestrach dłużników. Zwykle wiąże się to z wyższymi kosztami pożyczki. Każda rzetelna firma weryfikuje pożyczkobiorcę i to nie tylko we własnym interesie, ale również, by chronić klienta przed przekredytowaniem (czyli posiadaniem zbyt dużej liczby kredytów bądź pożyczek, których koszty spłaty są wyższe niż połowa miesięcznych dochodów pożyczkobiorcy).

Weryfikacja firmy pożyczkowej da nam pewność, że korzystamy z usług wiarygodnej instytucji. W ten sposób z czystym sumieniem będziemy mogli skorzystać z oferty pożyczki ratalnej. Pamiętajmy też, że wiarygodnej firmie również będzie zależało na jak najlepszej obsłudze klienta, licząc, że ten do niej wróci. U podstaw funkcjonowania sektora finansowego leży w końcu zaufanie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ