Urszula Stanisławska-Hunek
Urszula Stanisławska-Hunek
31 Mar, 2017 - 09:11
Jak sprawdzić IP urządzenia i jego lokalizację?

Jak sprawdzić IP urządzenia i jego lokalizację?

Urszula Stanisławska-Hunek

Dla niektórych słowo IP może brzmieć obco. Wyjaśnimy, jak sprawdzić IP komputera i innych urządzeń oraz jak działa lokalizacja IP.

Co to jest IP?

Adres IP służy do identyfikacji urządzeń podłączonych do Internetu. IP to skrót z języka angielskiego słów Internet Protocol. Każdy komputer i inne urządzenia podłączone do Internetu mają swój własny numer IP. Aby najprościej wyjaśnić co to jest IP, można przyjąć, ze jest to numer komputera, który może być stały lub zmieniać się przy każdym podłączeniu do sieci. Wszystko zależy od umowy jaką podpisaliśmy z dostawcą Internetu. Może się również zdarzyć, że jednocześnie kilka urządzeń posiada ten sam numer IP, jeśli korzystają z publicznej sieci. Poniżej podajemy kilka sposobów, jak sprawdzić IP urządzenia.

Jak sprawdzić IP komputera?

Jeśli komputer posiada system operacyjny Windows XP, 7, 8 lub 10 można szybko poznać IP komputera poprzez wpisanie w konsoli odpowiedniej komendy. Jak sprawdzić IP? W tym celu włączamy przycisk START i w okienku do przeszukania komputera wpisujemy cmd. Pojawi nam się konsola – okienko z czarnym tłem – na którym musimy wpisać ipconfig. Po chwili pojawi się informacja o IP komputera.

Jak sprawdzić IP na komputerach z systemem OS X? Wystarczy wejść w połączenia Wi-Fi na górnym pasku i otworzyć ustawienia sieci. Nasze IP jest widoczne jest na gorze, pod statusem połączenia.

Zamiast powyższych sposobów, można skorzystać z wielu stron oferujących nam usługę sprawdzenia IP naszego komputera. Polecamy znaleźć je w wyszukiwarce lub skorzystać ze strony: http://geobytes.com/iplocator/ czy http://www.moje-ip.eu/.

Jak sprawdzić IP telefonu?

Każdy smartfon również posiada swoje własne IP. W telefonach wyposażonych w system operacyjny Android IP możemy znaleźć w ustawieniach telefonu, w zakładce “Informacje o telefonie”.

Uwaga! Wielu producentów smarfonów dostosowuje system Android do swoich urządzeń, w tym również kategorie widoczne w ustawieniach. W związku z czym informacje o telefonie mogą znajdować się wewnątrz innej kategorii, lub kategoria “O telefonie” posiada podkategorie, i dopiero w jednej z podkategorii znajdziemy adres IP.

Jeśli jesteśmy posiadaczami telefonów firmy Apple z systemem iOS informacje o naszym IP również znajdziemy w ustawieniach. Jak sprawdzić IP iphonów? W ustawieniach włączamy Wi-Fi i naciskamy zaznaczoną na niebiesko ikonkę obrazującą literę i w kółku. Po naciśnięciu powinniśmy przejść do okienka z informacjami na temat urządzenia i interesującego nas numeru IP.

Te same zasady dotyczą również tabletów z systemem Android lub iOS.

Lokalizacja IP

Dzięki osobistemu numerowi IP możemy się dowiedzieć o lokalizacji urządzenia oraz kto jest dostawcą Internetu. Lokalizacja IP jest bardzo prosta, jednak często niedokładna. Po IP można znaleźć przybliżone miejsce, w którym znajduje się urządzenie.

Do sprawdzenia geolokalizacji urządzenia polecamy stronę http://ipinfodb.com/, która w przybliżeniu wskaże nam z jakiego miasta komputer łączy się z siecią. Niestety w Polsce lokalizacja IP nie jest tak skuteczna jak na zachodzie. Często zdarza się, że odległość od faktycznego miejsca może różnić się nawet o kilkaset kilometrów. Do dokładnych danych ma dostęp tylko policja i inne służby bezpieczeństwa.

ZOBACZ RÓWNIEŻ