Anna Szczepanek-Bielak
Anna Szczepanek-Bielak
16 Lis, 2017 - 01:00
Jak spłacić komornika lub wierzyciela - czy negocjacje są możliwe?

Jak spłacić komornika lub wierzyciela – czy negocjacje są możliwe?

Anna Szczepanek-Bielak

Popadłeś w długi i zastanawiasz się, jak spłacić komornika? Dowiedz się, jak zacząć spłacać swoje zadłużenie w najbardziej dogodny dla Ciebie sposób. Zobacz jak postępować, jeżeli wierzycielem jest bank lub firma windykacyjna. Przeczytaj, z kim negocjować, aby dojść do kompromisu. Zatrzymaj spiralę długów!

Borykając się z zadłużeniem jesteśmy obciążeni nie tylko finansowo, ale również mentalnie. Każdy chciałaby jak najszybciej „pozbyć się komornika”, aby żyć spokojniej. Jak spłacić komornika? Najskuteczniej możemy osiągnąć swój cel wznawiając kontakt z wierzycielem, ponieważ z nim owocnie dojdziemy do porozumienia.

Jak spłacić komornika? Negocjujmy z wierzycielem

Możemy spróbować wynegocjować z komornikiem korzystniejsze warunki i indywidualny harmonogram spłat  z warunkiem niższych rat. Należy przy tym pamiętać, że musimy być konsekwentni w złożonych deklaracjach, aby jeszcze bardziej nie pogorszyć sytuacji.

Pamiętajmy jednak, że komornik działa na zlecenie wierzyciela i zgodnie z orzeczeniem sądu – jeżeli nie dojdziemy do porozumienia z wierzycielem, komornik nie zawiesi swoich działań. Wręcz przeciwnie, zajęcie wynagrodzenia bądź nawet mieszkania (które potem można spieniężyć poprzez licytacje komornicze) to przykry i niestety realny scenariusz, jaki może spotkać dłużnika.

Dowiedz się więcej: Otrzymałem pismo od komornika. Co robić? >>

Wierzycielem bank lub inna instytucja

Jeżeli wierzycielem naszego zadłużenia jest bank lub inna instytucja, od której zakupiliśmy jakieś usługi lub zapożyczyliśmy pieniądze, najlepszym dla nas rozwiązaniem będzie skontaktowanie się z kredytodawcą, celem ustalenia warunków spłaty.

Dowiedz się więcej: Otrzymałem przedsądowe wezwanie do zapłaty. Co robić? >>

Wnioskując o korzystniejsze warunki, warto zwrócić się również o zawieszenie postępowania egzekucyjnego. Musimy wtedy udowodnić wierzycielowi naszą trudną sytuację finansową, spowodowaną, np. utratą pracy. Wierzyciel  prawdopodobnie zgodzi się na takie rozwiązanie i zostanie ono zastosowane, jeśli rzeczywiście będziemy wywiązywali się z ugody.

Nie zawsze jednak mamy możliwość dokonywania regularnych spłat,  ponieważ np. przeżywamy ciężką sytuację związaną z długami u kilku wierzycieli. Wtedy mamy możliwość skorzystania z kredytu konsolidacyjnego – nawet nie mając zdolności kredytowej.

Kredyt konsolidacyjny jest połączeniem kilku kredytów, jego głównym celem jest uzyskanie jednej niższej raty zamiast sumy rat ze wszystkich zadłużeń.  Warunkiem skorzystania z takiego kredytu są zobowiązania związane z kredytem z banku, kredytem mieszkaniowym, kredytem samochodowym itp.

Następną formą spłaty kredytu może być kredyt refinansowy, który znajduje się obecnie w wielu ofertach banków. Kredyt refinansowy bierzemy w celu zaspokojenia poprzedniego kredytu, w przypadku gdy raty nowej oferty są korzystniejsze. Bywa nawet możliwe odroczenie jego spłaty na pewien okres.

Dowiedz się więcej: Kredyt konsolidacyjny a refinansowanie kredytu – na czym polega różnica? >>

Pożyczki z komornikiem – czy to dobry pomysł?

Jak spłacić komornika w sytuacji, w której ani komornik, ani wierzyciel nie chce pójść na ustępstwo? Możemy skorzystać z chwilówek dla zadłużonych z komornikiem. Musi to być jednak przemyślana decyzja i oferowana nam pożyczka dla zadłużonych bez zdolności kredytowej powinna być stosunkowo opłacalna głównie pod względem niskich odsetek i wysokości rat.

Trudna sytuacja może łatwo doprowadzić nas do wpadnięcia w spiralę długów, z której ciężko się wyplątać. Zanim weźmiemy kolejną pożyczkę, zadbajmy o zapewnienie pewnego zabezpieczenia finansowego dla siebie i swojej rodziny w niespodziewanych sytuacjach.

Dowiedz się więcej: Najgorsze pomysły na wyjście z długów >>

Wierzycielem firma windykacyjna

Weźmy jeszcze pod uwagę sytuację, gdy kredytodawca sprzedaje nasz dług do firmy windykacyjnej. Może nam się wydawać, że takie firmy nie są wiarygodne i tejże windykacji długów nie traktujemy zbyt poważnie. Jednak pamiętajmy, że działają zgodnie z prawem w taki sam sposób jak pierwotni wierzyciele.

Celem zaspokojenia roszczeń mogą skierować sprawę na drogę postępowania egzekucyjnego w zamiarze zajęcia komorniczego. Kluczem do sukcesu jest zachowanie spokoju, utrzymywanie kontaktu, odpuszczenie sobie agresywnego zachowania względem obsługi klienta – głównie dlatego, że firmy windykacyjne są kolejnym właścicielem długu i im w szczególności zależy na odzysku zaległości.

Dowiedz się więcej: Jak przebiega windykacja długu? >>

Warto rozważyć pisemne oferty spłaty i ugody, które są kierowane z windykacji. Często kontakt z agentem call center lub z agentem terenowym umożliwia nam wynegocjowanie spłaty z umorzeniem części zaległości, a nawet kosztów egzekucyjnych.

Jeśli Twoja sytuacja jest bardzo ciężka, firma windykacyjna bywa skłonna nawet wstrzymać Twoje odsetki  lub odroczyć dług na optymalnie krótki czas. Można by rzec, że firmy windykacyjne działają nie na naszą szkodę, a częściej wręcz oferują pomoc.

Dowiedz się więcej: Miękka windykacja – na czym polega, kiedy jest stosowana? >>

Jak spłacić komornika? Pamiętajmy, że mamy szansę rozwiązać swoje problemy z długami raz na zawsze. Dobrą drogą do wygranej jest rozsądne podejście do swoich wydatków i zachowanie spokoju podczas negocjacji z komornikiem lub wierzycielem. Należy również pamiętać, że życie nie kręci się tylko wokół długów, tym samym musimy koniecznie zadbać o swoje zasoby pieniężne na pozostałe potrzeby.

ZOBACZ RÓWNIEŻ