Syntia Militowska
Syntia Militowska
14 Wrz, 2017 - 03:00
Jak się zmotywować poprzez wizualizację celu

Jak się zmotywować poprzez wizualizację celu

Syntia Militowska

Chciałbyś wiedzieć jak się zmotywować do działania? Poznaj proste sposoby na pozytywne myślenie i miej wpływ na swój sukces.

Rozwój osobisty jest nieodłączną częścią życia, dlatego też wiele osób zastanawia się jak się zmotywować do działania zarówno w pracy, jak i w codziennym życiu. Niestety, nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jaki wpływ na życie ma pozytywne myślenie. Poznaj technikę, która zapewniła sukces już wielu osobom.

Nie wiesz, jak się zmotywować? Zobacz, co powinieneś robić!

Sposobów na motywowanie siebie samego jest bardzo wiele, a sama motywacja dzieli się na: zewnętrzną i wewnętrzną.

  • Motywacja zewnętrzna jest bardzo prosta do osiągnięcia. Wystarczy, przykładowo, kupić sobie ulubioną czekoladę, wymarzone buty lub też można wybrać się na wycieczkę. Niestety, ten rodzaj motywacji w wielu przypadkach okazuje się nietrwały.
  • Motywacja wewnętrzna jest nieco trudniejsza do osiągnięcia, a utrzymanie jej często wymaga od nas dużego wysiłku. W zamian za to, ten rodzaj motywacji okazuje się być o wiele trwalszy i skuteczniejszy, niż ten, wspomniany powyżej.

Aby móc wypracować w sobie zdrową motywację wewnętrzną należy praktykować pozytywne myślenie. Bardzo ciekawe jest to, że wewnętrzna motywacja niejako napędza pozytywne myślenie i odwrotnie – pozytywne myślenie pozytywnie wpływa na motywację. W takim momencie już nie musimy zastanawiać się, jak się zmotywować – dzieje się to automatycznie.

Dowiedz się więcej: Poradnik pozytywnego myślenia – postaw na sukces >>

Pozytywne myślenie, jak zacząć?

Nie zastanawiaj się więc, jak się zmotywować do pozytywnego myślenia – pomyśl o tym, jak zacząć. Sposobów jest naprawdę bardzo wiele. Jedną ze skuteczniejszych metod jest wizualizacja. Metoda ta skutecznie wspiera rozwój osobisty, a dzięki niej wiele osób, w tym także znanych, osiągnęło niebywały sukces.

Dowiedz się więcej: Motywacja do działania – jak ją pielęgnować? >>

jak się zmotywować

Czym jest wizualizacja?

Mówiąc najprostszym językiem, wizualizacja jest tworzeniem obrazów w głowie. Warto jednak zaznaczyć, że nieprawidłowe używanie zdolności abstrakcyjnego myślenia może być szkodliwe. Aby wizualizacje przyniosły pożądane efekty i pozytywne skutki, należy tworzyć je prawidłowo.

Wizualizacja a sukces

Niepozorna, lecz pozytywna wizualizacja może mieć niesamowity wpływ na rozwój osobisty, a także na osiągnięcie zamierzonego celu i w końcu na sukces.

Obrazy tworzone w głowie mają bezpośredni wpływ na naszą podświadomość. Oznacza to, że umysł dostosowuje się do powtarzalnych wizualizacji, a co za tym idzie, mózg samoczynnie nastawia się na działanie idące w kierunku, który mu wyznaczamy.

Każdy z nas może zaobserwować to zjawisko w codziennym życiu. Przykładem może być osoba melancholijna i marudna, która lubi użalać się nad swoim losem, a narzekanie jest jej chlebem powszednim. Taki człowiek ma w swoim życiu więcej pojawiających się na jej drodze życiowych przeszkód, aniżeli osoba, którą cechuje hart ducha, pozytywne myślenie i otwarte nastawienie do świata.

Osoba o szczerze pogodnym usposobieniu, która szuka pozytywnych stron, nawet w negatywnych sytuacjach spotka na swojej drodze życiowej o wiele mniej przeszkód.

Ponadto, często można odnieść wrażenie, że przed pozytywnymi osobami życie stoi otworem oraz podsuwa im coraz to więcej dobrych wydarzeń i życiowych szans. Ludzie pogodni znacznie częściej osiągają sukces, a ich rozwój osobisty szybko posuwa się do przodu, w przeciwieństwie do osób kierujących się w życiu negatywnym myśleniem.

Dowiedz się więcej: Motywacja do pracy – 7 skutecznych sposobów >>

jak się zmotywować

Wizualizacja, o czym należy pamiętać?

Aby móc w pełni cieszyć się mocą płynącą z pozytywnego myślenia oraz z wizualizacji, należy przestrzegać kilku prostych zasad.

1. Znajdź odpowiedni moment

Aby wizualizacja mogła być skuteczna, należy odpowiednio się wyciszyć. Oczekiwanie w kolejce w zatłoczonym supermarkecie nie sprzyja ani wizualizacji, ani koncentracji.

Najlepiej jest wykonywać wizualizacje w ustronnym miejscu – w samotności na łonie natury lub w domu. Nie musisz myśleć o tym, jak się zmotywować, bowiem wieczór tuż przed snem jest idealnym czasem na wizualizowanie pożądanych obrazów. Nie oznacza to jednak, że nie można robić tego o innej porze dnia.

Dowiedz się więcej: Medytacja – kilka prostych ćwiczeń, które pomogą w walce ze stresem >>

2. Chłoń obrazy całym sobą

W celu zwiększenia siły wizualizacji nie można jej sobie wyobrażać po prostu jako mały, nic nie znaczący obrazek. Przecież tutaj chodzi o sukces! Należy widzieć siebie w tym obrazie, warto wyobrazić sobie dźwięki, emocje i wszystkie możliwe uczucia, które czuje w tym momencie nasze „ja”. Wizualizacja powinna nas pochłonąć tak, jakbyśmy naprawdę „tam” byli.

3. Wspieraj się afirmacjami

Afirmacje to pozytywne zdania powtarzane regularnie w celu wytworzenia pożądanego nawyku w naszym umyśle. Mają znaczący wpływ na rozwój osobisty, pozytywne myślenie oraz sukces. Mogą one także znacznie wesprzeć wizualizacje.

Warto wiedzieć: Choć wskazane, to wcale nie są obowiązkowe –  czasem mogą nawet okazać się dekoncentrujące. Wizualizacja może więc funkcjonować bez afirmacji. Sami powinniśmy zdecydować, co wywiera na nas lepsze działanie.

4. Bądź systematyczny

Powtarzalność i systematyczność odgrywają tutaj kluczową rolę.

  • Warto pamiętać, że w przypadku wizualizacji, ważniejsza jest jednak systematycznośćwizualizacja wymaga szczególnych warunków, w przeciwieństwie do afirmacji, które możemy stosować w wybranym dla nas momencie.
  • Natomiast w przypadku afirmacji warto kłaść większy nacisk na jej powtarzalność, ponieważ jest ona możliwa niemalże o każdej porze dnia.

Dowiedz się więcej:  Motywacja do nauki – 7 sposobów >>

Jak się zmotywować poprzez wizualizację celu - plan działania

Plan wizualizacji celu

Pamiętaj, że na osiągnięcie celu ma wpływ wiele czynników. Dlatego warto zadbać o to, aby wizualizacja celu nie była od nich odizolowana, lecz przez nie wspierana.

Rano

Tuż po przebudzeniu warto znaleźć kilka minut na to, aby jeszcze chwilę spokojnie poleżeć w łóżku. Jest to idealny moment na przejęcie kontroli nad swoimi myślami. Przestaw się na odpowiednie tory myślowe używając wybranych przez siebie pozytywnych afirmacji. Przekonaj siebie, że to będzie wspaniały dzień.

Podczas śniadania lub podczas picia porannej kawy warto choć na chwilę zrezygnować z porannego pośpiechu na rzecz delektowania się chwilą. To również jest dobry moment na pozytywne nastawienie się na trwający już dzień.

Wizualizuj sobie to, co dobrego może Cię dziś spotkać. Pomyśl o tym, że z każdym dniem sukces jest coraz bliżej, a Ty właśnie w tym momencie zbierasz wewnętrzne siły, które wspomogą Twój rozwój osobisty i osiągnięcie celu.

Po południu

O tej porze wiele z nas ma dużo pracy, nie ma tutaj czasu na dogłębne wizualizacje. Lecz nic straconego! Warto w tym czasie wpierać się wybranymi afirmacjami, które mają bezpośredni wpływ na pozytywne myślenie. Jak wiadomo, myśli stają się słowami, a słowa stają się czynami. Pamiętajmy, że nasze czyny są decydujące. To co czynimy wpływa na nasz sukces lub jego brak.

Wieczorem

Wizualizacja celu wieczorem okazuje się o wiele prostsza i znacznie skuteczniejsza, aniżeli tworzenie obrazów w ciągu dnia. Bowiem wieczorem zwalniamy tempo, stajemy się spokojniejsi i znacznie łatwiej się relaksujemy. To wszystko ma decydujący wpływ na sukces, a dokładniej mówiąc, na jego powodzenie.

Tuż przed zaśnięciem warto po raz kolejny wspierać się afirmacjami oraz dogłębnymi wizualizacjami wyznaczonego celu.

Dowiedz się więcej: Motywacja – klucz do sukcesu >>

Pamiętaj!

Choć afirmacje i wizualizacja mają zdolność do nakierowywania mózgu na określone działanie, to jednak świadome podjęcie odpowiednich kroków jest prawdziwym kluczem do osiągnięcia celu.

Pozytywne myślenie motywuje, napędza działanie, otwiera przed nami coraz to kolejne drzwi i podsuwa nam nowe możliwości. Mimo to, musimy świadomie kontrolować swoje myśli, naprowadzać się na właściwe tory i dokonywać odpowiednich wyborów oraz podejmować się działań, które mają doprowadzić nas do celu.

Reszta, choć okazuje się być niezwykle skuteczna, pozostaje jedynie wsparciem. Pamiętajmy, że sukces jest wynikiem działania, nie bierze się znikąd.

ZOBACZ RÓWNIEŻ