Anna Wezgraj da Silva
Anna Wezgraj da Silva
26 Kwi, 2017 - 13:44
Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną?

Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną?

Anna Wezgraj da Silva

Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną? Pierwsze wrażenie jest najważniejsze i może zdecydować o otrzymaniu wymarzonej pracy.

Wiele osób zadaje sobie pytanie jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną? Czysty i elegancki strój to elementy bez których ciężko sobie wyobrazić oficjalnie spotkanie z przyszłym pracodawcą. Ubranie powinno jednocześnie być wygodne i dostosowane do stanowiska na jakie aplikuje kandydat.

Wizerunek kandydata to podstawa

„Schludny” , „elegancki”, „odpowiedni” to przykłady najbardziej popularnych określeń dotyczących stroju kandydata ubiegającego się o pracę. Są to jak najbardziej dobre sugestie, ale czy wystarczające? Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną, aby zrobić naprawdę dobre wrażenie i pozytywnie przejść przez proces selekcji kandydatów?

Rozmowa o pracę a strój – złota zasada

Mówią, że „książki nie powinno się oceniać po okładce” i z pewnością jest w tym sporo prawdy. Z drugiej strony pierwsze wrażenie jest często tym najważniejszym – przede wszystkim na rozmowie kwalifikacyjnej.

Doświadczenie oraz dotychczasowe osiągnięcia powinny być dla rekrutera najważniejsze, jednak w praktyce wygląda to nieco inaczej. Strój jest bowiem niezaprzeczalnym dopełnieniem całego wizerunku kandydata.

Są jednak takie sytuacje kiedy nie do końca wiadomo jak się ubrać na rozmowę o pracę. Warto wtedy wyjść z założenia, że zawsze lepiej wybrać zbyt elegancki strój, niż ten mniej formalny. Rozmowa o pracę to przecież nie spotkanie towarzyskie.

Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną - strój formalny

Kultura firmy a rozmowa kwalifikacyjna

Przed udaniem się na rozmowę o pracę, warto dowiedzieć się czegoś więcej o firmie. Nie tylko ze względu na pytania jakie mogą pojawić się w trakcie spotkania, ale również po to, aby uzyskać cenne informacje odnośnie tego, jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną.

Aplikując na stanowisko w korporacji prawdopodobnie najlepszym rozwiązaniem będzie „strój biznesowy”.

W przypadku kobiet będzie to garsonka, kostium bądź elegancka koszula zestawiona z klasycznymi spodniami lub ołówkową spódnicą.

Mężczyźni powinni założyć garnitur, którego dopełnieniem będzie koszula (najlepiej biała) i krawat. Skarpetki dopasowane kolorem do stroju to podstawa, o której nie wolno zapomnieć.

Wybierając się na rozmowę, gdzie stanowisko pracy sugeruje bardziej „luźną” atmosferę można ubrać się mniej formalnie.

Nie oznacza to jednak, że można założyć strój “codzienny”. Każdy pracodawca doceni elegancję, niezależnie od branży. Stonowane kolory i prosty krój to podstawa. Marynarka, nawet ta w stylu „casual” zawsze będzie dobrym wyborem.

W niektórych profesjach „klasyczne” zasady ubioru można w pewnym stopniu pominąć. Przykładem tego będzie np. branża modowa czy artystyczna, w których to dozwolone są bardziej ekstrawaganckie akcenty.

Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną - miejsce pracy

Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną – uwaga na pogodę

Strój na rozmowę kwalifikacyjną rządzi się swoimi prawami, niezależnie od tego czy za oknem panuje skwar czy mróz.

W przypadku tego pierwszego należy zaopatrzyć się w ubrania z przewiewnych, naturalnych materiałów. Krótka koszula u mężczyzn, czy brak rajstop u kobiet to zdecydowanie zły pomysł.

Zimą z kolei kozaki i grube rajstopy u pań, a u panów sweter nałożony na elegancką koszulę to kolejne „zakazane” ubrania. Lepszym rozwiązaniem będzie założenie bawełnianego podkoszulka pod męską koszulę, panie natomiast powinny zdecydować się na ciepły i wygodny kostium.

Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną zimą

Strój to integralna część wizerunku kandydata ubiegającego się o pracę. Co prawda, nie będzie jedynym czynnikiem decydującym o przyjęciu kandydata na dane stanowisko pracy, ale z pewnością może się do tej decyzji znacznie przyczynić. Warto więc zadbać o swój wizerunek, aby już od pierwszego momentu zapunktować u rekrutera.

ZOBACZ RÓWNIEŻ