ARTYKUŁ PARTNERA
ARTYKUŁ PARTNERA
11 Lip, 2018 - 09:37

Jak sfinansować wymarzone wakacje?

ARTYKUŁ PARTNERA

Zastanawiasz się, jak sfinansować wymarzone wakacje? Najpierw zdecyduj dokąd chcesz się udać, by świadomie zaplanować wszystkie koszty. Sprawdź następnie, skąd wziąć pieniądze na urlop!

Lato w pełni, a to oznacza, że zbliża się czas wakacyjnych urlopów. Coraz częściej zastanawiamy się, dokąd pojechać na wczasy, na jak długo i przede wszystkim skąd wziąć pieniądze na wymarzony wypoczynek. Już znalezienie odpowiedniego kierunku i terminu wyjazdu stanowi poważne wyzwanie, a co dopiero zdobycie środków na pokrycie kosztów wyjazdu.

Jak wynika z badania Ipsos Polska dla Mondial Assistance, w 2017 r. na wakacyjny wypoczynek wybrało się 16,5 mln Polaków. Z kolei żadnych wakacyjnych planów na wyjazd wakacyjny nie miało aż 44 proc., czyli 13,8 mln Polaków, z czego 3,4 mln nie wiedziało, dokąd  i w jakim terminie pojedzie na urlop.

Najczęstszą przyczyną braku planów na wakacje były finanse – ten aspekt wskazało 35 proc. osób, które nie planowały urlopu. Badanie wykazało również, że prawie 1/5 badanych ostatni raz na wczasach była co najmniej 5 lat temu, a aż 7 proc. Polaków nigdy nie było na wakacjach.

Ulubione kierunki wakacyjne Polaków

Polacy wciąż przy poszukiwaniu ofert wakacyjnych najchętniej korzystają z pośrednictwa biur podróży. Jak podaje Polski Związek Organizatorów Turystyki, w roku 2017 liczba klientów względem 2016 r. wzrosła o 17 proc. Polacy najchętniej podróżują samolotami – na tę formę transportu decyduje się 86,6 proc. turystów. Najpopularniejszym okresem na urlopowe wyjazdy jest sezon letni – aż 82 proc. podróżujących wykupuje wycieczki w tym czasie.

Najchętniej podróżujemy do Grecji, na którą decyduje się 1/3 turystów z Polski. Głównymi kierunkami są wyspy: Kreta, Rodos, Zakynthos.

Dowiedz się więcej: Słoneczne wakacje w Grecji – spełnij swoje marzenie! >>

Na drugim miejscu wśród najpopularniejszych kierunków znalazły się Hiszpania, a dalej Bułgaria. Wciąż dużą popularnością cieszą się Turcja i Egipt.

W przypadku krajowych wyjazdów, jak wynika z badania zrealizowanego dla Polskich Kolei Linowych, Polacy najczęściej podróżują w góry (18 proc.) i nad Morze Bałtyckie (17 proc.). Południe Polski wybierają przede wszystkim Polacy po 40. roku życia, z kolei kierunki północne cieszą się popularnością wśród trzydziestolatków.

„Każdy z nas potrzebuje wypoczynku, a ten jest różnie rozumiany. Wakacje to dobra okazja, żeby zrelaksować się w ciepłych krajach, popływać w morzu lub zdobywać szczyty górskie. Coraz częściej wakacje planujemy już na początku roku i korzystamy z ofert first minute, ale wciąż dużą popularnością cieszą się oferty z last minute. Niezależnie, którą opcję wybierzemy, na każdą z nich trzeba zgromadzić odpowiednie środki” – przyznaje ekspert od pożyczek ratalnych z TAKTO Finanse.  – „Przy finansowaniu wakacyjnego wyjazdu możemy skorzystać z oferty szybkich pożyczek.” 

Ile wydajemy na wczasy?

Aż 40 proc. Polaków na wakacyjny wyjazd przeznacza od 1 000 do 2 000 zł na osobę – jak wynika z badania Diners Club Polska. Z kolei 21 proc. badanych budżet na jedną osobę ogranicza do 1 000 zł, a 12 proc. ankietowanych nie chce wydać na wczasy więcej niż 500 zł za osobę. Budżetem między 3 000 a 4 000 zł za osobę dysponuje 16,2 proc. Polaków. Więcej wyda tylko 6,2 proc. turystów z Polski.

Za siedmiodniowy pobyt nad polskim morzem, jak porównuje wyborcza.biz, w ośrodku wypoczynkowym w Ustce, Mielnie czy Jastrzębiej Górze, zapłacimy od 310 zł do 465 zł od osoby. Do kosztów należy doliczyć jeszcze dojazd i wyżywienie.

Decydując się na ofertę all inclusive w jednym z hoteli nad Bałtykiem, musimy liczyć się z wydatkami rzędu od 1 700 zł za tygodniowe wczasy. W górach koszty będą o wiele mniejsze. Dla przykładu, w Bukowinie Tatrzańskiej za tydzień wakacji zapłacimy 440 zł za osobę. Nieco więcej zapłacimy za urlop w Bieszczadach – siedmiodniowy pobyt kosztuje od 850 zł od osoby.

Dowiedz się więcej: Rozsądek na urlopie uchroni nas przed bankructwem >>

Skąd wziąć pieniądze na wakacyjny wyjazd?

Jeśli urlop planujemy z wyprzedzeniem, nawet rok wcześniej, w grę wchodzi oszczędzanie. Wówczas zdążymy zebrać potrzebną kwotę na pokrycie kosztów urlopu. Nie sprawdzi się to jednak w przypadku wczasów na ostatnią chwilę, czyli last minute.

Spontaniczny wyjazd nad morze czy w góry pomoże nam sfinansować pożyczka. Warto skorzystać z oferty firm pożyczkowych – szybko, bez zbędnych formalności i wygodnie. Wszystko można załatwić przez Internet, a pieniądze trafią bezpośrednio na nasze konto w banku i to ciągu kilkunastu minut. Co ważne, taka opcja daje nam możliwość wzięcia pożyczki od kilkuset złotych do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych w przypadku chwilówek na raty online.

Lato to najlepsza pora na wypoczynek wspólnie z rodziną. Warto więc postarać się, by bliscy towarzyszyli nam podczas wymarzonego urlopu, po którym pozostaną nam wspomnienia na lata.

ZOBACZ RÓWNIEŻ