Urszula Stanisławska-Hunek
Urszula Stanisławska-Hunek
12 Mar, 2017 - 16:00

Jak sfinansować kupno mieszkania na wynajem

Urszula Stanisławska-Hunek

Kupno mieszkania na wynajem jest popularnym sposobem na lokowanie kapitału. I metodą na dodatkowe zarobkowanie. Podpowiemy jak sfinansować jego kupno.

Kupno mieszkania na wynajem – sposoby finansowania

Jednym z kluczowych problemów, które pojawiają się przy sprawach związanych z mieszkaniem na wynajem, jest sposób sfinansowania inwestycji. Najczęściej przez inwestorów wybierane są dwie opcje: kupno mieszkania ze środków własnych oraz kredyt hipoteczny z wkładem własnym. Niektórzy korzystają też z takich rozwiązań, jak:

  • pożyczka cywilno-prawna – musimy tutaj jednak pamiętać, aby jak najszybciej uiścić podatek od czynności cywilnoprawnych; jego kwota zależna jest od wysokości zobowiązania;
  • shared ownership, czyli wynajem mieszkania z możliwością wykupu – właściciel nieruchomości traci co prawda część swoich zysków z wynajmu, ale otrzymuje gwarancję, iż po upływie określonego czasu jego nieruchomość zostanie kupiona.

Dowiedz się więcej: W jaki sposób sfinansować kupno mieszkania lub domu >>

Mieszkania na wynajem – to dobra inwestycja

Zakup mieszkania na wynajem to jedna z lepszych inwestycji, zwłaszcza na obszarze dużych miast, takich, jak: Warszawa, Gdańsk, Poznań, Kraków czy Wrocław. Jakie są zalety takiego rozwiązania?

Po pierwsze – zapewniamy sobie względnie stały dochód. Co początkowo może również ułatwić spłatę rat kredytu.

Po drugie – zysk z takiej inwestycji przewyższa często oferty składane inwestorom przez banki. W ten sposób można zarobić do kilku procent więcej, niż na lokacie bankowej.

Po trzecie – możemy w ten sposób rozkręcić własny dochodowy biznes. Zwłaszcza, gdy zdecydujemy się na udostępnienie mieszkania na wynajem dla turystów.

Dowiedz się więcej: Na czym polega leasing na mieszkanie dla osób prywatnych >>

Wkład własny czy pożyczka?

Decydując się ostatecznie na zakup mieszkania na wynajem mamy dwa wyjścia. Zainwestować własne środki lub inwestycję oprzeć o kredyt. Znacznie korzystniejszym rozwiązaniem jest inwestycja oparta o wkład własny. Dlaczego?

Po pierwsze – im większą sumę zainwestujemy, tym bardziej zmniejszymy wysokość zobowiązania. To w praktyce oznacza krótszy czas kredytowania oraz niższe raty.

Po drugie – zakup nieruchomości z wysokim wkładem własnym czyni z inwestora bardziej wiarygodnego partnera dla instytucji kredytującej (zazwyczaj banku). Dzięki temu będzie ona skłonna przedstawić nam korzystniejsze warunki umowy kredytowej.

Dowiedz się więcej: Ubezpieczenie niskiego wkładu własnego >>

Skorzystaj z kredytu hipotecznego

Wciąż jedną z najbardziej popularnych form finansowania zakupu mieszkania na wynajem jest kredyt hipoteczny. Jest to uwarunkowane w dużej mierze niskim poziomem stóp procentowych takich umów. Te z kolei wpływają korzystnie na koszty odsetkowe – znacznie je obniżając.

Aby go zaciągnąć trzeba spełnić pewne warunki. Po pierwsze – posiadać wkład własny. Obecnie wynosi on co najmniej  20% kosztów inwestycji. Po drugie – zdolność kredytowa obliczana jest na maksymalnie 25 lat.

Dowiedz się więcej: Jak wziąć kredyt w sposób mądry i bezpieczny >>

Jeden kredyt – wiele możliwości

Mimo, iż kredyt hipoteczny oznacza związanie się z bankiem na kilkadziesiąt lat, to otwiera przed nami wiele możliwości. Przede wszystkim pozwala na zakup w ten sposób nie jedną, a kilka mniejszych nieruchomości. Poza tym daje szansę na swobodne planowanie dalszych inwestycji. Zapewnia też czerpanie sporych profitów w przyszłości. Warto też podkreślić, że ta forma finansowania zakupu mieszkania nie blokuje dostępu do gotówki, która może okazać się niezbędna chociażby do odświeżenia wynajmowanych mieszkań czy ich unowocześnienia.

ZOBACZ RÓWNIEŻ