Kupno mieszkania na wynajem – sposoby finansowania
Jednym z kluczowych problemów, które pojawiają się przy sprawach związanych z mieszkaniem na wynajem, jest sposób sfinansowania inwestycji. Najczęściej przez inwestorów wybierane są dwie opcje: kupno mieszkania ze środków własnych oraz kredyt hipoteczny z wkładem własnym. Niektórzy korzystają też z takich rozwiązań, jak:
- pożyczka cywilno-prawna – musimy tutaj jednak pamiętać, aby jak najszybciej uiścić podatek od czynności cywilnoprawnych; jego kwota zależna jest od wysokości zobowiązania;
- shared ownership, czyli wynajem mieszkania z możliwością wykupu – właściciel nieruchomości traci co prawda część swoich zysków z wynajmu, ale otrzymuje gwarancję, iż po upływie określonego czasu jego nieruchomość zostanie kupiona.
Dowiedz się więcej: W jaki sposób sfinansować kupno mieszkania lub domu >>
Mieszkania na wynajem – to dobra inwestycja
Zakup mieszkania na wynajem to jedna z lepszych inwestycji, zwłaszcza na obszarze dużych miast, takich, jak: Warszawa, Gdańsk, Poznań, Kraków czy Wrocław. Jakie są zalety takiego rozwiązania?
Po pierwsze – zapewniamy sobie względnie stały dochód. Co początkowo może również ułatwić spłatę rat kredytu.
Po drugie – zysk z takiej inwestycji przewyższa często oferty składane inwestorom przez banki. W ten sposób można zarobić do kilku procent więcej, niż na lokacie bankowej.
Po trzecie – możemy w ten sposób rozkręcić własny dochodowy biznes. Zwłaszcza, gdy zdecydujemy się na udostępnienie mieszkania na wynajem dla turystów.
Dowiedz się więcej: Na czym polega leasing na mieszkanie dla osób prywatnych >>
Wkład własny czy pożyczka?
Decydując się ostatecznie na zakup mieszkania na wynajem mamy dwa wyjścia. Zainwestować własne środki lub inwestycję oprzeć o kredyt. Znacznie korzystniejszym rozwiązaniem jest inwestycja oparta o wkład własny. Dlaczego?
Po pierwsze – im większą sumę zainwestujemy, tym bardziej zmniejszymy wysokość zobowiązania. To w praktyce oznacza krótszy czas kredytowania oraz niższe raty.
Po drugie – zakup nieruchomości z wysokim wkładem własnym czyni z inwestora bardziej wiarygodnego partnera dla instytucji kredytującej (zazwyczaj banku). Dzięki temu będzie ona skłonna przedstawić nam korzystniejsze warunki umowy kredytowej.
Dowiedz się więcej: Ubezpieczenie niskiego wkładu własnego >>
Skorzystaj z kredytu hipotecznego
Wciąż jedną z najbardziej popularnych form finansowania zakupu mieszkania na wynajem jest kredyt hipoteczny. Jest to uwarunkowane w dużej mierze niskim poziomem stóp procentowych takich umów. Te z kolei wpływają korzystnie na koszty odsetkowe – znacznie je obniżając.
Aby go zaciągnąć trzeba spełnić pewne warunki. Po pierwsze – posiadać wkład własny. Obecnie wynosi on co najmniej 20% kosztów inwestycji. Po drugie – zdolność kredytowa obliczana jest na maksymalnie 25 lat.
Dowiedz się więcej: Jak wziąć kredyt w sposób mądry i bezpieczny >>
Jeden kredyt – wiele możliwości
Mimo, iż kredyt hipoteczny oznacza związanie się z bankiem na kilkadziesiąt lat, to otwiera przed nami wiele możliwości. Przede wszystkim pozwala na zakup w ten sposób nie jedną, a kilka mniejszych nieruchomości. Poza tym daje szansę na swobodne planowanie dalszych inwestycji. Zapewnia też czerpanie sporych profitów w przyszłości. Warto też podkreślić, że ta forma finansowania zakupu mieszkania nie blokuje dostępu do gotówki, która może okazać się niezbędna chociażby do odświeżenia wynajmowanych mieszkań czy ich unowocześnienia.
ZOBACZ RÓWNIEŻ
- Najlepsze kredyty hipoteczne – ranking
- Czym różnią się pożyczka hipoteczna i kredyt hipoteczny
- Jak działa kalkulator kredytów hipotecznych
- Operat szacunkowy – co to takiego i do czego służy
- Kosztorys umeblowania małego mieszkania
- Wynajem mieszkania – co powinniśmy sprawdzić przed podpisaniem umowy?
- Tanie mieszkania na wynajem a Program Mieszkanie Plus
- Inwestycja w nieruchomości – czy i dla kogo to dobry biznes?