RynekPierwotny.pl
RynekPierwotny.pl
11 Lut, 2021 - 17:43
Jak rozświetlić wnętrze

Wnętrza pełne światła – jak rozświetlić mieszkanie?

RynekPierwotny.pl

Ciemne wnętrza potrafią być naprawdę przygnębiające – szczególnie kiedy za oknem pogoda nie dopisuje. Jak w prosty sposób rozświetlić mieszkanie? Mamy dla Ciebie kilka porad w tym artykule.

Nieodpowiednie światło lub jego brak zdecydowanie źle wpływa na samopoczucie. Jednak jak się okazuje, urządzanie przyciemnionego mieszkania nie jest wcale takie trudne. Wystarczy dodać kilka elementów aranżacyjnych jak oświetlenie czy dodatki. Bardzo ważną rolę odgrywa także właściwy dobór kolorów, które rozjaśnią a nie przytłaczają dane pomieszczenie.

Zadbaj o oświetlenie

Jednym z najważniejszych kroków, jakie warto podjąć, aby rozjaśnić wnętrze, jest dobór odpowiedniego oświetlenia. Bardzo istotne jest wykorzystanie kilku źródeł światła – głównego i kierunkowego. Oświetlenie główne czyli np. żyrandol świetnie sprawdzi się w przypadku rozświetlenia powierzchni całego pokoju. Natomiast oświetlenie kierunkowe – różnego rodzaju lampy, pozwolą precyzyjnie oświetlić wybrany punkt w pomieszczeniu np. biurko, czy blat kuchenny.

Aby skutecznie rozjaśnić całe pomieszczenia, a także ich konkretne obszary, dobrym rozwiązaniem będzie zaopatrzenie się w takie żarówki, które będą emitowały światło o odpowiedniej barwie. Warto wspomnieć o tym, że ciepłe lub żółte tony idealnie sprawdzą się w ciemnych wnętrzach, gdyż działają odprężająco i nadają odpowiedni klimat w pomieszczeniu.

Skuteczne rozproszenie ciemności gwarantują żarówki emitujące białe światło – jest ono intensywne i najbardziej zbliżone do naturalnego światła słonecznego. Kompletując oświetlenie, należy rozważyć zakup żarówek LED. Dużą ich zaletą jest fakt, że są mniej awaryjne oraz bardziej energooszczędne, a pod względem aranżacyjnym są to najbardziej klasyczne żarówki i bez wątpienia odnajdą się niemal w każdym wnętrzu.

Postaw na przeszklenia

W przypadku ciemnych pomieszczeń przydatne może okazać się zastosowanie szkła. To nie
tylko świetna dekoracja, ale również bardzo funkcjonalny element wystroju. Charakterystyczną ich cechą jest to, że doskonale przepuszczają światło, tak więc dobrze wykorzystane mogą również optycznie powiększyć, a także rozświetlić mieszkanie. Warto dodać, że same okna często nie wystarczą, aby wystarczająco doświetlić pomieszczenie.

W ostatnim czasie dużym powodzeniem cieszy się zastosowanie szklanych ścian bądź przeszklonych drzwi. Ponadto na przestrzeni ostatnich kilku lat można zaobserwować trend pozwalający na wytwarzanie szyb o różnych wzorach oraz przejrzystości. Na rynku funkcjonuje coraz więcej firm, które dają taką możliwość. Producenci w trosce o swoich klientów zapewnią wysoką jakość materiałów – najchętniej wybieranym typem szkła jest Master Carre czy Chinchilla, które charakteryzują się najwyższą przezroczystością. Natomiast zdecydowanie większą prywatność gwarantuje szkło matowe, jak również ornamentowe.

Wybierz odpowiednie dodatki

Wnętrze pełne światła charakteryzują się także odpowiednim wyborem elementów dekoracyjnych. Niewątpliwie dodatki nadadzą przytulności wnętrzom, jak również – w odpowiednio dobranych kolorach – rozświetlą mieszkanie. Warto jednak pamiętać, aby nie przesadzić z ich ilością, gdyż można uzyskać efekt odwrotny do zamierzonego.

Aranżacja przesycona dodatkami spowoduje, że ciemne pomieszczenia będą wydawać się jeszcze mniejsze. Tutaj sprawdzi się idealnie zasada – im mniej, tym lepiej. Należy przemyśleć odpowiednio wcześniej dobór dekoracji i w tym przypadku postawić przede wszystkim na jakość, a nie na ilość. Zatem w jakie dodatki warto zainwestować?

Zdecydowanie jednymi z najmodniejszych w tym sezonie elementów dekoracyjnych są puchate poduszki oraz jasne i delikatne ozdoby. Dzięki nim wnętrze zyskuje na dodatkowym rozświetleniu, jak i również doskonale komponuje się z wyposażeniem meblowym.

Zobacz również