Mariola Krzyżak
Mariola Krzyżak
15 Lis, 2018 - 18:40
Jak przyspieszyć poród – najskuteczniejsze sposoby

Jak przyspieszyć poród – najskuteczniejsze sposoby

Mariola Krzyżak

Jak można przyspieszyć poród naturalnymi metodami, a jakie sposoby zleci lekarz? I czy takie działania są bezpieczne? Dowiedz się więcej!

Wiele przyszłych mam po upływie wyznaczonego przez lekarza terminu zastanawia się, jak przyspieszyć poród. Metodami wywołania porodu interesują się również osoby, które pragną, by ich dziecko urodziło się konkretnego dnia np. w Sylwestra lub w urodziny kogoś bliskiego. W niektórych przypadkach jednak działanie mające na celu wywołanie porodu wcześniej jest konieczne ze względu na stan zdrowia matki lub dziecka. Poniżej przedstawiamy zarówno naturalne, jak i medyczne sposoby na przyśpieszenie akcji porodowej.

Termin porodu – czy można mieć na niego wpływ?

Umownie ciąża to 9 miesięcy, podczas których w ciele kobiety rozwija się nowe życie. Z medycznego punktu widzenia o donoszonej ciąży mówimy w przypadku, kiedy do rozwiązania doszło pomiędzy 38 a 42 tygodniem. Przed tym czasem narodzone dziecko uznaje się za wcześniaka.

Przyszła mama, wkraczając w 38 tydzień, może już odetchnąć z ulgą, mając pewność, że jej maluch jest już w pełni rozwinięty z fizjologicznego punktu widzenia i w pełni gotowy do życia poza jej brzuchem. Wiele kobiet zmęczonych niedogodnościami wiążącymi się z noszeniem pod sercem małego lokatora nie może doczekać się już spotkania z nim i szybkiego powrotu do formy sprzed ciąży. W końcówce dziewiątego miesiąca w ich głowach często zaczyna kiełkować myśl o tym, jak przyspieszyć poród. 

Nadzieja na jak najszybsze rozwiązanie nie jest niczym złym, o ile podejmowane we własnym zakresie próby wpłynięcia na termin nie zaszkodzą dziecku. Jest tu więc jeden bardzo ważny warunek: sposoby na przyspieszenie porodu należy selekcjonować pod względem ich inwazyjności w naturę. Nie warto więc wybierać podejrzanych metod krążących w Internecie lub zdawać się na dziwne sposoby zasłyszane wśród naszych krewnych i przyjaciółek.

Dowiedz się więcej: Ciąża i poród bez tajemnic – obalamy mity

Ingerowanie w termin porodu bardzo często może wynikać także ze wskazań medycznych. W takim przypadku oprócz naturalnych metod na wywołanie porodu lekarz może zalecić także profesjonalne działania z zakresu farmakologii i zabiegów medycznych. Takie postępowanie najczęściej jest ściśle związane z ryzykiem wystąpienia powikłań lub zagrożenia zdrowia i życia dziecka lub matki.

Warto pamiętać o tym, że bardzo rzadko zdarza się tak, że poród następuje dokładnie w terminie określonym przez lekarza. Jeżeli więc data ta już upłynęła, nie ma powodów do paniki. O ciąży przenoszonej mówimy bowiem dopiero po upływie 42 tygodnia.

Dowiedz się więcej: Kalkulator ciąży i porodu – w czym pomoże przyszłej mamie?

Jak przyspieszyć poród naturalnie?

Naturalne sposoby na przyspieszenie porodu są wskazane dla przyszłych mam, które samodzielnie chcą wpłynąć na datę rozwiązania. Na decyzję o ich zastosowaniu najczęściej ma wpływ pogarszające się samopoczucie związane z uciążliwym ciężarem brzucha i dolegliwościami związanymi z przyrostem wagi w ciąży. Przyszłe mamy często mają także nadzieję na narodziny swojego maluszka w ważnym dla nich dniu.

Dowiedz się więcej: Najczęstsze dolegliwości w ciąży z podziałem na trymestry

Stosowanie tego typu metod nie daje gwarancji powodzenia, jednak w niektórych przypadkach mogą one okazać się skuteczne. Prezentowane poniżej sposoby są także całkowicie bezpieczne i z pewnością nie zaszkodzą ani mamie, ani dziecku.

Aktywność fizyczna

Jednym z najbardziej popularnych sposobów na wywołanie porodu jest podejmowanie aktywności fizycznej. Słynne bieganie po schodach może okazać się skuteczne, jednak zaleca się wykonywanie tego ćwiczenia z umiarem i odpowiednią dozą ostrożności.

Dobrym i znacznie mniej forsującym sposobem mogą być długie spacery. Takie ćwiczenie świetnie dotlenia organizm i wywołuje przypływ endorfin. Zalecane jest maszerowanie w tempie, które nie wywoła zadyszki. Przyjemnym sposobem na wprowadzenie odrobiny ruchu może być także taniec.

Duży i ciężki brzuch powoduje często, że przyszłe mamy zupełnie rezygnują z aktywności fizycznej. W trzecim trymestrze jest ona natomiast niezwykle ważna i może być najlepszą odpowiedzią na pytanie, jak przyspieszyć poród w naturalny sposób. Należy jednak pamiętać, że pod pojęciem aktywności nie kryje się wyczynowe uprawianie sportu czy nadmierne forsowanie się podczas sprzątania całego domu. Chodzi o to, żeby wywołać w organizmie odrobinę zmęczenia.

Dowiedz się więcej: Joga w ciąży – dlaczego warto i jak ją praktykować

Aktywność fizyczna może przyśpieszyć poród

źródło zdjęcia: Getty Images / svetikd

Seks

Przyjemnym sposobem na przyspieszenie porodu jest uprawianie seksu. W III trymestrze może być to nieco utrudnione ze względu na spory brzuch, dlatego znalezienie odpowiedniej pozycji będzie dużym ułatwieniem i pozwoli na uzyskanie przyjemności. Jak przyspieszyć poród podczas współżycia? Stosunek seksualny to naturalny sposób na masaż szyjki macicy, który pobudza ją do skurczy. Do tego w spermie znajduje się prostaglandyna, która stymuluje ją do rozwierania się.

Jak przyspieszyć poród - sex z partnerem

Stymulowanie brodawek sutkowych

Znanym sposobem wywoływania porodu jest stymulacja brodawek sutkowych. Takie działanie sprawia, że do kobiecego organizmu wydzielana jest oksytocyna, czyli hormon, który skłania macicę do rozpoczęcia akcji skurczowej.

Napar z liści malin

Nie ma potwierdzonych naukowo dowodów na to, że herbatka z liści maliny jest w stanie przyspieszyć poródWiadomo natomiast, że jej picie przez dłuższy czas wpływa na kurczliwość macicy. Oznacza to, że nawet jeżeli nie uda nam się zmienić terminu rozwiązania, to dzięki spożywaniu naparu sama akcja porodowa może przebiegać znacznie sprawniej, a nasze skurcze będą bardziej skuteczne.

Jak przyspieszyć poród - napar z liści malin

Lewatywa i olej rycynowy

Jak przyspieszyć poród naturalnie? Skłoń swój organizm do oczyszczenia się. Pomimo tego, że metody te bezpośrednio nie wpływają na wywołanie akcji porodowej, to mogą przyspieszyć procesy poprzedzające rozwiązanie. Kobiece ciało przed rozpoczęciem porodu zazwyczaj oczyszcza się samodzielnie. Jeżeli więc pomożemy mu w tym w nieco inny sposób, stosując np. olej rycynowy (działa przeczyszczająco), to być może sprowokujemy je do działania. Dawniej w szpitalach istniał obowiązek wykonywania lewatywy. Dzisiaj wybór pozostawiony jest kobiecie.

Dowiedz się więcej: Plan porodu (wzór) – czym jest i dlaczego warto go mieć?

Jak przyspieszyć poród - olej rycynowy

źródło zdjęcia: Getty Images / Amawasri

Medyczne wywoływanie porodu

W niektórych przypadkach przyspieszenie porodu jest niezbędne dla ratowania zdrowia naszego maluszka lub matki. W sytuacji zagrożenia lekarz dysponuje kilkoma metodami, które mogą wywołać naturalny poród.

Oksytocyna

Najpopularniejszym sposobem jest podanie kobiecie oksytocyny pod kroplówką, która jest naturalnym hormonem wydzielającym się podczas porodu i stymulującym macicę do skurczów. Warto jednak pamiętać, że skurcze wywołane w ten sposób są zazwyczaj znacznie mocniejsze od naturalnych. Z tego powodu poród odbywa się szybciej, jednak może być boleśniejszy.

Masaż szyjki macicy

Jest to skuteczna metoda stymulująca postępowanie rozwarcia do pełnego. Stosuje się ją powszechnie w przypadkach, kiedy rozwarcie jest zbyt małe i akcja nie postępuje. Przeprowadzony profesjonalnie masaż może bardzo pomóc. Nie jest on natomiast przyjemny i kobieta może odczuwać podczas jego wykonywania ból.

Cewnik Foleya

Bardzo skutecznym rozwiązaniem w sytuacji, kiedy szyjka nie ulga właściwemu rozwarciu, jest założenie cewnika Foleya. Metoda ta polega na wprowadzeniu do szyjki niewielkiego urządzenia zakończonego balonikiem, który następnie napełnia się solą fizjologiczną. Powiększający się przedmiot skutecznie rozpycha szyjkę na boki, zmuszając ją do rozwierania się. Zabieg jest niezwykle efektywny i nie jest nadmiernie bolesny.

Dowiedz się więcej: Ciąża zagrożona – rodzaje zagrożeń i przebieg ciąży

Jak przyspieszyć poród? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, która byłaby rozwiązaniem dla każdej z przyszłych mam. Z pewnością warto w tej kwestii zachować zdrowy rozsądek i nie zmieniać na siłę biegu natury, która w większości przypadków doskonale wie, kiedy maluch powinien pojawić się na świecie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ