ARTYKUŁ PARTNERA
ARTYKUŁ PARTNERA
01 Gru, 2017 - 01:00
Jak przygotować terenówkę do następnego sezonu wyprawowego?

Jak przygotować terenówkę do następnego sezonu wyprawowego?

ARTYKUŁ PARTNERA

Dowiedz się, w jaki sposób przygotować swoją terenówkę do kolejnego sezonu. Zadbaj o ukochane auto zimą, aby na wiosnę było całkowicie przygotowane do ruszenia w nieznane!

Nie da się ukryć, że zima nadchodzi już do nas wielkimi krokami. Dni są krótsze, w powietrzu czuć znajomy zapach mrozu, szarość wyziera ze wszystkich zakamarków, a sami czujemy się jakby nieco przygnębieni. Cóż – pocieszyć nas może jedynie myśl, że zima minie szybciej niż się spodziewamy i wkrótce znów będziemy mogli wsiąść do naszej ukochanej terenówki, podbijając nowe nieznane tereny!

Zamiast jednak zamknąć auto w garażu czekając na wiosnę, warto poświęcić mu chwilę i sprawdzić, czy aby na pewno wszystko działa jak należy. To właśnie teraz jest bowiem doskonały czas na dopieszczenie naszego „maleństwa” – by wiosną nic już nas nie zaskoczyło.

Daj się oświecić!

Czy lampy w Twoim samochodzie na pewno zdadzą egzamin w absolutnie każdych warunkach? Musisz wiedzieć, że światła w terenówce służą nie tylko oświetlaniu drogi na autostradzie w czasie nocnej podróży do domu. W przeciwieństwie do kierowców osobówek, noc może zastać Cię dosłownie wszędzie – w lesie, w górach, gdzieś na pustkowiu.

Czy uważasz, że fabryczne oświetlenie okaże się wtedy wystarczające? Lepiej nie sprawdzaj tego na własnej skórze! Nigdy nie wiesz przecież, ile potrwa dana wyprawa – może wszystko pójdzie jak z płatka, a może ugrzęźniesz i przez wiele godzin będziesz borykał się z błotną pułapką? Sam widzisz, że podczas off-roadowej wyprawy, nie tak trudno przegapić zachód słońca.

By móc poradzić sobie po zapadnięciu ciemności, koniecznie powinieneś wyposażyć się w dodatkowe, specjalne lampy. Najlepiej sprawdzą się tutaj LED-y, choć zanim je kupisz, musisz zastanowić się, do jakiego celu najczęściej chciałbyś ich używać.

Jeśli tylko do przedzierania się przez leśną gęstwinę, by zdążyć przed północą do domu, idealną propozycją będą dla Ciebie panele LED-owe, które możesz umieścić na dachu. Dadzą one mocne, dobrze rozproszone światło, oświetlające nie tylko drogę przed Tobą, ale także wszystko, co jest po bokach. Do majsterkowania pod maską świetnie sprawdzą się zaś lampy stojące.

Co cztery gumy, to nie jedna

Kolejną rzeczą, o której nie możesz zapomnieć, jest dopasowanie do auta odpowiedniego ogumienia. Opony do terenówki charakteryzują się wyjątkową odpornością na mechaniczne uszkodzenia, zwiększoną przyczepnością i ogólnie nieco innymi właściwościami, niż tradycyjne gumy do osobówek.

Na oponach terenowych trudniej jedzie się po asfalcie, ale jak głosi znane przysłowie, „jeśli coś jest do wszystkiego, to jest do niczego”. Warto więc wyposażyć się w takie gumy, nawet jeśli jazda po utwardzonej nawierzchni będzie trochę niekomfortowa. Kiedy zjedziesz bowiem z utartego szlaku, od razu poczujesz różnicę! Najlepiej zrób przegląd opon dostępnych na rynku i wybierz te, które najbardziej odpowiadają Twoim potrzebom.

Zwróć też uwagę na felgi – te przeznaczone typowo do jazdy w terenie nie powinny być aluminiowe, lecz koniecznie stalowe. Tylko bowiem felgi wykonane z tego materiału sprawdzą się w warunkach, kiedy auto ciągle podskakuje, ociera się o wystające elementy itd. Komplet wysokiej jakości opon terenowych znacząco zwiększy komfort jazdy po wszystkich nieutwardzonych nawierzchniach. Zanim jednak wyjedziesz na szlak, sprawdź lepiej, czy wszystkie gumy są napompowane – bez tego ani rusz.

Nie zawieszaj się! (na przeszkodach)

Po czym poznać rasową terenówkę? Oczywiście po rasowym zawieszeniu terenowym. To oczywiste, że każdy samochód off-roadowy ma w miarę wysokie zawieszenie, ale jest coś, co może tutaj Cię zaskoczyć – większość producentów terenówek konstruuje zawieszenia tak, żeby radziły sobie przede wszystkim na drogach utwardzonych.

Oczywiście, przyczyna takiego działania jest prosta – każda, nawet najbardziej profesjonalna terenówka, spędza więcej czasu na szosie, niż poza utartymi szlakami. By samochód nie zawiódł Cię więc podczas jazdy po trudnej nawierzchni, konieczny jest lift zawieszenia. Podniesienie tej części konstrukcji sprawi, że łatwiej będzie Ci się pokonywało przeszkody.

Jeśli dysponujesz „tradycyjną” terenówką na ramie, zrobienie liftu jest stosunkowo proste – wystarczy podnieść karoserię na ramie. Jeśli środek ciężkości nie zostanie przesadnie podniesiony, właściwości jezdne po asfalcie nie powinny się pogorszyć. Musisz jednak wiedzieć, że ten sposób (tzw. body lift) powoli wychodzi z użycia, a zastępowany jest przez metodę zwaną po prostu liftem zawieszenia.

Podniesienie zawieszenia w ten pierwszy sposób nie wpływało bowiem znacząco na polepszenie jazdy w terenie, a przydatne było tylko w celu zamontowania większych kół. Wykonanie liftu zawieszenia jest nieco trudniejsze, bo wymaga zmiany niektórych elementów seryjnych (m.in. amortyzatorów i elementów resorujących), ale efekt końcowy zapewni Ci dużo lepsze osiągi w terenie.

W zdrowym ciele zdrowy duch

Jeśli jeździłeś kiedykolwiek na eskapady terenowe, to na pewno wiesz, jak po czymś takim wygląda typowy samochód. Błoto, liczne zadrapania i mini-uszkodzenia są tu na porządku dziennym. Koniecznie musisz zadbać więc o to, by „ciało” Twojego samochodu zostało odpowiednio zabezpieczone! Dodatkowa ochrona konstrukcji auta sprawi, że poczujesz się bezpieczniej.

Niezbędne będą więc m.in. wzmocnione progi chroniące nadwozie, solidny zderzak, grill, osłony podwozia itd. Pamiętaj, że wszystkie powyższe inwestycje mają na celu nie tylko zwiększenie Twojego komfortu jazdy, ale także bezpieczeństwa – już teraz zabierz się więc za niezbędne modyfikacje, by – gdy stopnieje śnieg – być gotowym do ruszenia w kolejną off-roadową podróż!