ARTYKUŁ PARTNERA
ARTYKUŁ PARTNERA
08 Maj, 2019 - 13:55
Jak przygotować się do wzięcia kredytu?

Jak przygotować się do wzięcia kredytu?

ARTYKUŁ PARTNERA

Kupno mieszkania to poważna inwestycja. Niewielu stać na zakup własnego M za gotówkę, dlatego warto wiedzieć, jak przygotować się na do wzięcia kredytu.

Decyzja o zakupie własnych czterech kątów nigdy nie jest prosta. Z jednej strony już cieszysz się, że w końcu będziesz niezależny i wyprowadzisz się na swoje. Z drugiej jednak strony przeraża Cię spłacanie kredytu przez kolejne 20 lub 30 lat. Jak zadłużyć się tak, aby podołać spłatom i aby raty kredytu nie obciążały nadmiernie domowego budżetu?

Przede wszystkim sprawdź, na jaki kredyt Cię stać

Dlaczego to jest takie ważne? Po pierwsze dlatego, że gdy zawnioskujesz o kredyt, na który możesz sobie pozwolić, masz większe szanse na to, że bank rozpatrzy wniosek pozytywnie. Lepiej więc przygotujesz się na wizytę w banku i zminimalizujesz ryzyko odmowy.

Niezwykle ważne jest również to, że mniej odczujesz raty kredytu, który jest dopasowany do twoich możliwości budżetowych.

Skorzystaj z Analizatora Kredytowego BIK

Aby policzyć na jaki kredyt Cię stać, możesz skorzystać z Analizatora Kredytowego BIK.  To więcej niż kalkulator kredytowy – nie tylko pomaga ocenić szanse na nowy kredyt bankowy ale również doradza, jak je zwiększyć oraz ostrzega przed nadmiernym zadłużeniem.

Innowacyjność tego rozwiązania polega również na tym, że Analizator uwzględnia informacje o historii kredytowej przechowywane w BIK- te same, które bierze pod uwagę bank, gdy rozpatruje wniosek kredytowy.

Co można wyczytać z wyników Analizatora

Analizator Kredytowy BIK może ocenić Twoje szanse na kredyt na wysokie, duże, średnie lub małe. Szanse wysokie oznaczają, że większość banków z dużym prawdopodobieństwem udzieli Ci kredytu, o który zawnioskujesz. Oczywiście pod warunkiem, że złożysz wniosek o tę samą kwotę, którą podałeś w Analizatorze i zadeklarowałeś zgodne z rzeczywistością dochody oraz wydatki Twojej rodziny.

Jeżeli wynik obliczeń wskazuje na małe szanse, to Analizator wprost informuje, że nie powinieneś wnioskować o kredyt.  To jeszcze nie wszystko! Proponuje również np. jak możesz zmienić parametry kredytu, aby rata nowego kredytu była do udźwignięcia. Czasami wystarczy wydłużyć okres kredytowania, zmienić sposób spłaty kredytu na raty równe lub w ostateczności zmniejszyć kwotę kredytu.

Niezależnie od ogólnej oceny szans Analizator wyjaśni, skąd się bierze właśnie taki wynik. Zrobi to w 4 kategoriach: terminowość spłat, ocena punktowa, obciążenie wydatkami, suma kredytów.

Co oznaczają poszczególne składowe wyniku Analizatora

Terminowość spłat mówi po prostu o tym, czy dotychczasowe kredyty spłacasz zgodnie z harmonogramem.

Ocena punktowa (inaczej scoring) określa Twoją wiarygodność kredytową. Jest ważna przy ocenie wniosku kredytowego.

Obciążenie wydatkami uwzględnia, oprócz deklarowanych kosztów utrzymania rodziny, kwoty spłacanych obecnie przez Ciebie kredytów.

Ostatnia kategoria – suma kredytów to kwota zobowiązań kredytowych, jakie w tej chwili spłacasz. Jeżeli jest ona wysoka szansa na kolejny kredyt jest niższa.

Jak można skorzystać?

Aby skorzystać z Analizatora, trzeba mieć aktualny, czyli nie starszy niż 7 dni, Raport BIK. Do pobrania Raportu potrzebna jest rejestracja na www.bik.pl. Rejestracja nie wiąże się z opłatami, wymaga jednak potwierdzenia swojej tożsamości (BIK musi mieć pewność, że udostępnia informacje o zobowiązaniach kredytowych osobie, której te dane dotyczą). Raport BIK to koszt 39 zł.

Podsumowując: przygotowując się do wzięcia kredytu, warto, oprócz analizy ofert bankowych, wykonać kredytowy rachunek sumienia i w wiarygodny sposób policzyć, na jaki kredyt masz szansę.

ZOBACZ RÓWNIEŻ