ARTYKUŁ PARTNERA
ARTYKUŁ PARTNERA
27 Mar, 2020 - 14:56
Jak przygotować się do pierwszej jazdy konnej?

Jak przygotować się do pierwszej jazdy konnej?

ARTYKUŁ PARTNERA

Dowiedz się, w jaki sposób przygotować się do pierwszej jazdy, aby uniknąć niechcianych kontuzji i czerpać z niej jak najwięcej radości.

Jazda konna jest niezwykle ciekawą dyscypliną sportu i pasją. Każdy może się na nią zdecydować – niezależnie od wieku, płci czy kondycji.

Znajdź dobrą szkółkę i umów się z wyprzedzeniem

W Twojej okolicy znajduje się kilka ośrodków jeździeckich, w których możesz zdobywać i zgłębiać nowe umiejętności? Nie podejmuj decyzji zbyt pochopnie i wybierz odpowiedni po zapoznaniu się z ofertą oraz opiniami każdego z nich.

Lekcje jeździectwa wymagają skrupulatności i zaangażowania nie tylko od nas, ale także od instruktorów. Wybierz zatem taką szkółkę, która cieszy się pozytywnymi rekomendacjami. Dzięki temu unikniesz kontuzji, będziesz czerpać satysfakcję z jazdy, a przy tym w krótkim czasie dostrzeżesz pozytywny wpływ zajęć na Twoje samopoczucie.

Nie idź na pierwszą lekcję z marszu, ale umów się z odpowiednim wyprzedzeniem, aby mieć czas na zakupienie kompletu ubrań, które będą niezbędne podczas jazd.

Skompletuj odpowiednie ubrania

Jazda konno to sport, który wymaga odpowiedniego stroju. Nie chodzi w nim wyłącznie o to, aby wyglądać atrakcyjnie czy profesjonalnie, ale przede wszystkim, by czuć się komfortowo i zagwarantować sobie bezpieczeństwo.

Przede wszystkim pamiętaj o tym, jak ważne jest dobrze dobrane obuwie. Mogą to być wysokie oficerki lub niższe sztyblety – wszystko w zależności od warunków atmosferycznych lub Twoich upodobań.

Niewielki obcas spełnia kilka funkcji, między innymi zabezpiecza przed zbyt głębokim wpadaniem stopy w strzemię. Kolejnym równie ważnym elementem ubioru jest kask, który chroni przed upadkami.

Nie oszczędzaj na żadnym z tych zakupów. Do zestawu dobierz także wygodne bryczesy oraz bluzę i kamizelkę. Podstawową zasadą przy doborze ubrań jest to, aby czuć się w nich komfortowo.

Wykonaj rozgrzewkę przed zajęciami

Przed samymi zajęciami zadbaj o odpowiednią rozgrzewkę swojego ciała. To bardzo ważny aspekt, który pozytywnie wpłynie na Twoje samopoczucie i przebieg lekcji. Rozgrzewka zagwarantuje dobre rozciągnięcie – to z kolei ułatwi wejście na konia oraz komfortowe, stabilne usadowienie się na nim podczas jazdy.

Jeśli jesteś osobą z natury wysportowaną, to z pewnością pierwsze lekcje będą dla Ciebie znacznie łatwiejsze niż dla pozostałych osób. Mimo to nigdy nie pomijaj elementu, jakim jest rozgrzewka.

Zawsze zachowuj zasady bezpieczeństwa

Konie są niezwykle inteligentnymi, ale także wrażliwymi zwierzętami. Dlatego tak ważne jest, aby pamiętać o zachowaniu zasad bezpieczeństwa. Szczególnie jeśli decydujemy się na to, by dzieci także uczyły się jazdy.

Pod żadnym pozorem nie zachowuj się głośno w stajni. Nie krzycz, nie biegaj, subtelnie dotykaj konia. Wszelkie nagłe czy głośne ruchy mogą wywołać w nim lęk.

Nie przebywaj za koniem, jeśli nie jest on świadomy Twojej obecności. Stań naprzeciwko, delikatnie go poklep, mów do niego cichym i spokojnym głosem. Zmniejszysz tym samym ryzyko nagłego negatywnego zachowania ze strony zwierzęcia.

Mamy nadzieję, że dzięki naszym wskazówkom pierwsza jazda konna przebiegnie komfortowo i bezpiecznie. Życzymy udanych treningów i czerpania przyjemności z nowego hobby!

Zobacz również