ARTYKUŁ PARTNERA
ARTYKUŁ PARTNERA
10 Gru, 2015 - 06:00

Jak przenieść kredyt do innego banku?

ARTYKUŁ PARTNERA

Jeżeli posiadacie kredyt i zorientowaliście się, że jego parametry nie są już tak atrakcyjne w porównaniu z ofertą kredytową konkurencji, zawsze macie możliwość przenienia swojego zobowiązania do innego banku.

Zerowa prowizja za przystąpienie do kredytu, znacznie niższa marża lub bardziej atrakcyjne oprocentowanie – to tylko niektóre z powodów, dla których możemy zdecydować się przenieść nasz kredyt do innego banku.

Wyjaśnimy dzisiaj na czym polega taki transfer i o czym musicie pamiętać, aby nie wyjść na tym jak Zabłocki na mydle.

Czym jest refinansowanie?

Refinansowanie to nic innego, jak operacja przeniesienia kredytu konsumenckiego do konkurencji. Może okazać się, że warunki kredytowania w innym banku są bardziej atrakcyjne i taki transfer nam się opłaci. Pamiętajmy jednak, aby wcześniej dobrze przeanalizować decyzję i porównać nową ofertę z dotychczasowym kredytem. Warto skonsultować się z doradcą finansowym, który określi, czy zobowiązanie warto przenieść.

W praktyce refinansowanie polega zatem na zaciągnięciu nowego zobowiązania na lepszych warunkach i jednoczesnym spłaceniu pierwszego kredytu. Co za tym idzie, pieniądze mogą być nadal wykorzystywane do finansowania naszych potrzeb, jednak mniejszych kosztem.

Kiedy opłaca się przenieść kredyt?

  • Po pierwsze sprawdźmy, jakie warunki kredytowania otrzymaliśmy przy zaciąganiu naszego kredytu oraz kiedy dokładnie go wzięliśmy. Weźmy pod uwagę już spłaconą kwotę wraz z odsetkami, ile pieniędzy nadal mamy do zwrotu, jakie jest aktualne oprocentowanie kredytu, wysokość oraz rodzaj miesięcznej raty.
  • Pamiętajmy także o tym, aby sprawdzić, jaka waluta waloryzacji była brana pod uwagę oraz czy w nowym banku możemy uzyskać kredyt w tej samej walucie i o tym samym przeliczniku.
  • W trakcie rozmowy z doradcą u rozważanej konkurecji, poruszmy kwestię wszelkich kosztów oraz wypytajmy o korzyści dla nas.
  • Koniecznie sprawdźmy koszty wcześniejszej spłaty kredytu u dotychczasowego kredytobiorcy – może okazać się, iż wymagana prowizja za skrócenie okresu kredytowania przewyższy korzyści płynące ze zmiany banku.
  • Upewnijmy się również kto zajmie się formalnościami, związanymi z refinansowaniem.

Dowiedz się więcej: Jak wziąć kredyt w sposób mądry i bezpieczny >>

Negocjacje z bankiem

Jeżeli wyrazicie chęć refinansowania kredytu, może stać się to także pretekstem do podjęcia negocjacji dotyczących warunków aktualnego kredytu.

Każdy bank walczy o klienta i na pewno otrzymacie ciekawą ofertę, aby jednak nie przenosić zadłużenia do konkurencji, na przykład zaproponowana zostanie marża na poziomie obowiązującym nowych klientów lub uda Wam się wynegocjować obniżenie miesięcznej raty bez zwiększania ogólnych kosztów czy wydłużania okresu spłaty. Warto wytłumaczyć w banku podstawy rozważania refinansowania – jeśli powodem są miesięczne koszty, warto próbować negocjować. Pamiętajmy również, iż często mamy większe szanse na lepsze warunki będąc stałym klientem banku.

Konsolidacja kredytowa

Innym sposobem przeniesienia kredytu do innego banku i uzyskanie lepszych dla nas warunków jest konsolidacja.

Konsolidacja posiadanych zobowiązań to innymi słowy połączenie dwóch lub więcej uprzednio zaciągniętych kredytów lub pożyczek czy obciążenia kart kredytowych w jedną całość.

Głównymi korzyściami płynącymi z konsolidacji jest ujednolicenie stopy procentowej oraz posiadanie jednej miesięcznej raty do spłaty, zazwyczaj niższej dzięki wydłużeniu okresu spłaty. Głównym motywem stosowania konsolidacji zobowiązań jest zmniejszenie kosztów obsługi kredytów oraz odciążenie domowego budżetu. Często istnieje również szansa na uzyskanie dodatkowej gotówki na dowolny cel.

Na co należy uważać?

Jeżeli po otrzymaniu harmonogramu spłat nowego kredytu okaże się, iż zapłacimy niższe miesięczne raty, musimy cały czas pamiętać o kilku ważnych aspektach:

  • Miejmy pewność, że nowy kredyt będzie miał taki sam okres spłaty – banki często oferują niższe raty, ale wydłużają okres – rezultatem jest zbliżony koszt kredytu do aktualnego. Jest to dobre rozwiązanie dla kogoś, kto pragnie odciążyć swój bieżący budżet domowy.
  • Dodatkowe opłaty, np. prowizja przystąpienia do kredytu, opłata karna za całościową spłatę dotychczasowego zadłużenia czy ubezpieczenie pomostowe to koszty, które koniecznie musimy wziąć pod uwagę.

Rynek finansowy nieustannie się zmienia, podobnie jak nasza sytuacja finansowa – miesięczne wypłata często rośnie lub maleje, zmieniają się także źródła dochodu czy ilość członków rodziny.

Na początku starajmy się negocjować z naszym aktualnym kredytodawcą. Jeśli nie uda nam się zmienić niekorzystnych dla nas warunków, może warto przenieść kredyt do innego banku i na tym zyskać. Pamiętajmy, iż nie jesteśmy skazani na swój kredyt, który zaciągnęliśmy lata temu. Refinansowanie hipoteki, konsolidacja pożyczek a tym samym zmiana banku, może okazać się atrakcyjnym pomysłem.

ZOBACZ RÓWNIEŻ