Katarzyna Zet
Katarzyna Zet
20 Sie, 2018 - 02:00

Jak przedłużyć urlop macierzyński?

Katarzyna Zet

Chcesz dłużej zostać z dzieckiem? Dowiedz się, jak przedłużyć urlop macierzyński w świetle najnowszych przepisów!

Urlop macierzyński to najważniejszy urlop przysługujący kobiecie zaraz po urodzeniu dziecka, który ma jej pomóc w opiece nad noworodkiem, a także w odzyskaniu sił po porodzie. Najnowsze przepisy Kodeksu pracy wprowadzone w 2016 roku zmieniły nieco zasady korzystania z wyżej wymienionego urlopu, przede wszystkim w zakresie możliwości jego przedłużenia.

Poniżej wyjaśniamy, jak przedłużyć urlop macierzyński i czy w ogóle jest to możliwe.

Ile trwa macierzyński?

Zanim przejdziemy do kwestii, jak przedłużyć urlop macierzyński, warto przypomnieć sobie, jakie są najważniejsze zasady korzystania z tego urlopu w podstawowym wymiarze.

W świetle najnowszych przepisów Kodeksu pracy, które zaczęły obowiązywać od stycznia 2016 roku, pracownicy przysługuje urlop macierzyński w następującym wymiarze:

 • 20 tygodni – jeśli przy jednym porodzie urodziła 1 dziecko,
 • 31 tygodni – jeśli przy jednym porodzie urodziła 2 dzieci,
 • 33 tygodnie – jeśli przy jednym porodzie urodziła 3 dzieci,
 • 35 tygodni – jeśli przy jednym porodzie urodziła 4 dzieci,
 • 37 tygodni – jeśli przy jednym porodzie urodziła 5 lub więcej dzieci.

Określony wymiar przysługującego urlopu kobieta może wykorzystać w następujący sposób:

 • w całości po porodzie,
 • do 6 tygodni przed porodem i pozostałą część po porodzie,
 • po wykorzystaniu minimum 14 tygodni z przysługującego urlopu może zrezygnować z pozostałej jego części i wrócić do pracy, o ile z pozostałej części przysługującego urlopu macierzyńskiego skorzysta ojciec dziecka.

Warto pamiętać, że nie jest wymagany specjalny wniosek o urlop macierzyński. Kobieta, która chce z niego skorzystać, musi jednak przedstawić pracodawcy pewne dokumenty np. skrócony odpis aktu urodzenia dziecka (jeśli występuje o urlop po urodzeniu dziecka) lub zaświadczenie od lekarza o przewidywanej dacie porodu (jeśli chce wykorzystać część urlopu przed porodem).

Urlop macierzyński jest płatny. Według najnowszych przepisów tzw. zasiłek macierzyński przysługuje wszystkim osobom objętym ubezpieczeniem chorobowym obowiązkowo lub dobrowolnie, niezależnie od okresu ubezpieczenia.

Dowiedz się więcej: Urlopy pracownicze: wypoczynkowy, na żądanie, okolicznościowy, macierzyński i inne. Wszystko co musisz wiedzieć! >>

Jak przedłużyć urlop macierzyński: uwaga na zmiany w przepisach!

Do 2016 roku podstawowy wymiar urlopu macierzyńskiego można było wydłużyć bezpośrednio po jego zakończeniu o kolejny okres trwający do 6 tygodni. W tym celu wystarczyło złożyć odpowiedni wniosek do pracodawcy nie później niż na 14 dni przed planowanym rozpoczęciem korzystania z dodatkowego urlopu.

W wyniku wejścia w życie nowych przepisów w styczniu 2016 nastąpiła likwidacja dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Przysługujące wcześniej 6 tygodni dodatkowego urlopu zostały włączone do urlopu rodzicielskiego.

Z tego względu trwający wcześniej do 26 tygodni urlop rodzicielski przysługuje dzisiaj w wymiarze do 32 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka lub do 34 tygodni w przypadku urodzenia dwojga lub większej liczby dzieci.

WAŻNE! Aktualnie nie istnieje możliwość przedłużenia urlopu macierzyńskiego. Dodatkowe tygodnie na opiekę nad dzieckiem można otrzymać w ramach urlopu rodzicielskiego.

Dowiedz się więcej: Kto płaci za urlop macierzyński? >>

Urlop rodzicielski – jak można z niego skorzystać?

Osoby, które zastanawiają się, jak przedłużyć urlop macierzyński, mogą w tym celu skorzystać z urlopu rodzicielskiego. Oto najważniejsze zasady dotyczące tego urlopu:

 • wymiar urlopu rodzicielskiego zależy od liczby urodzonych dzieci: do 32 tygodni w przypadku 1 dziecka, do 34 tygodni w przypadku większej liczby dzieci,
 • warunkiem skorzystania z urlopu rodzicielskiego jest wcześniejsze skorzystanie z urlopu macierzyńskiego, a także złożenie pisemnego wniosku do pracodawcy (pracodawca nie może odrzucić takiego wniosku),
 • z urlopu rodzicielskiego mogą skorzystać oboje rodziców jednocześnie, ale wówczas muszą podzielić między sobą przysługujący wymiar urlopu,
 • z urlopu rodzicielskiego można skorzystać w całości jednorazowo lub podzielić go na nie więcej niż 4 części, które powinny następować jedna po drugiej (jest jeden wyjątek: po ewentualnej przerwie rodzic może wykorzystać maks. 16 tygodni urlopu w terminie późniejszym),
 • urlop rodzicielski można wykorzystać albo od razu po urlopie macierzyńskim, albo w terminie późniejszym do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko ukończy 6 rok życia,
 • urlop rodzicielski można łączyć z wykonywaniem pracy u pracodawcy (w niepełnym wymiarze) – wówczas wymiar urlopu zostaje proporcjonalnie wydłużony, jednak może trwać nie dłużej niż 64 lub 68 tygodni (w zależności od liczby urodzonych dzieci).

Dowiedz się więcej: Zwolnienie lekarskie a urlop – co musisz wiedzieć? >>

Urlop rodzicielski jest obecnie jedynym sposobem na przedłużenie urlopu macierzyńskiego po wykorzystaniu go w pełnym wymiarze. Nie istnieje już coś takiego, jak dodatkowy urlop macierzyński, który funkcjonował w porządku prawnym przed 2016 rokiem.

Na pytanie – Jak przedłużyć urlop macierzyński? – istnieje więc dzisiaj jedna odpowiedź – Należy złożyć wniosek o urlop rodzicielski. Warto pamiętać, że ustawodawca przewidział także maksymalne terminy na złożenie wniosku o urlop rodzicielski.

Jeżeli np. kobieta chce skorzystać z pełnego wymiaru urlopu rodzicielskiego od razu po zakończeniu urlopu macierzyńskiego, musi stosowny wniosek złożyć do 21 dni po porodzie! Jeśli urodziła jedno dziecko, otrzymuje łącznie 52 tygodnie urlopu na opiekę nad nim, a więc pełne 12 miesięcy.

ZOBACZ RÓWNIEŻ