Anna Wezgraj da Silva
Anna Wezgraj da Silva
23 Lip, 2017 - 09:00

Jak prawidłowo dbać o rzęsy i brwi

Anna Wezgraj da Silva

Zalotnie podwinięte, grube rzęsy oraz regularny łuk brwiowy tworzą oprawę, która decydująco wpływa na wygląd naszej twarzy. Czy odżywka do rzęs i brwi to jedyny sposób na ich pielęgnację?

Długie i gęste rzęsy to wizytówka każdej kobiety. Używanie tuszu do rzęs, zalotek, stosowanie zabiegów zagęszczających rzęsy oraz codzienny demakijaż oczu może doprowadzić do ich osłabienia.

Rzadkie i cienkie rzęsy wyglądają mało atrakcyjnie, a ponadto nie stanowią wystarczającej bariery ochronnej dla oka – różnego rodzaju pyły i zanieczyszczenia mogą przedostawać się do gałki ocznej, powodując podrażnienia. Co robić, aby oprawa oczu była zawsze w nienagannym stanie? Jakie kosmetyki stosować na rzęsy, a jakie na brwi?

Rzęsy i brwi – prawidłowa pielęgnacja

Odżywka do rzęs

Osłabionym rzęsom przyjdzie z pomocą specjalna odżywka. Jej działanie polega na stymulacji wzrostu włosków (wydłużanie i zagęszczanie rzęs) przy jednoczesnym zapobieganiu ich wypadaniu.

Dowiedz się więcej: Wypadające rzęsy – przyczyny i porady na ich wzmocnienie >>

Dobre serum do rzęs powinno spełniać dwa podstawowe warunki: działać skutecznie i szybko. Poprawa kondycji rzęs możliwa jest poprzez wnikanie składników aktywnych, znajdujących się w odżywce, do cebulek włosków. Przy systematycznym stosowaniu serum, efekty powinny być widoczne w przeciągu kilku tygodni.

Najpopularniejsze odżywki do rzęs:

 • Joanna MultiLASHES (sprawdź tutaj)
 • Biotebal Rzęsy XXL (sprawdź tutaj)
 • Pharmena Dermena Lash (sprawdź tutaj)
 • Regenerum pełna regeneracja – serum do rzęs i brwi (sprawdź tutaj)
 • RevitaLash Advanced (sprawdź tutaj)
 • Nanolash (sprawdź tutaj)
 • Miralash (sprawdź tutaj)

Odżywka do brwi

Zazwyczaj skupiamy się na rzęsach, a przecież brwi są równie ważne. Odpowiednio uregulowane potrafią zdziałać cuda – skorygują owal twarzy i nadadzą jej wyrazistości. Przerzedzone, osłabione brwi rzucają się w oczy, a co gorsza, trudno je ukryć. Jakie preparaty najlepiej poradzą sobie w regeneracji brwi?

Najpopularniejsze odżywki do brwi:

 • RevitaBrow Advanced (sprawdź tutaj)
 • Long 4 Lashes – serum przyspieszające wzrost brwi (sprawdź tutaj)
 • Orphica BROW (sprawdź tutaj)
 • Swederm XBROW (sprawdź tutaj)

Uwaga! Producenci często posiadają w swojej ofercie odżywki uniwersalne – do rzęs i brwi. Zakup takiego preparatu 2 w 1 jest doskonałym wyjściem dla osób, które tego typu kosmetyków używają okazjonalnie bądź jeżeli dysponują jedynie skromną sumą pieniędzy.

Dowiedz się więcej: Naturalne brwi – jak nadać im kształt i delikatnie podkreślić makijażem? >>

Olejek rycynowy – domowy sposób na piękne brwi i rzęsy

Gotowe odżywki do rzęs i brwi to skoncentrowane źródło aktywnych składników – działają szybko, a ich zastosowanie daje bardzo zadowalające efekty. Jedynym minusem jest cena tego typu preparatów – nie każdy może sobie pozwolić na dodatkowe wydatki. W takiej sytuacji warto sięgnąć po olejek rycynowy.

Ten naturalny kosmetyk z powodzeniem zregeneruje i odżywi rzęsy oraz brwi. Do jego aplikacji warto użyć oczyszczonej szczoteczki po wcześniej zużytym tuszu. Olejek rycynowy na rzęsy i brwi najlepiej stosować na noc.

Dowiedz się więcej: Olejek rycynowy – właściwości i zastosowanie >>

Codzienna pielęgnacja: 3 skuteczne sposoby na gęste rzęsy i zdrowe brwi

1. Delikatny demakijaż oczu i brwi

Codzienny demakijaż powinien być łagodny – nadmierne pocieranie rzęs i brwi będzie powodować ich osłabienie. Pamiętajmy też, że demakijaż to podstawa – spanie z pomalowanymi rzęsami to wróg numer jeden tych delikatnych części twarzy.

2. Henna zamiast tuszu

Nadmierne tuszowanie rzęs osłabia delikatne cebulki włosków. Zamiast codziennego makijażu oczu i brwi, warto zdecydować się na hennę, której efekty będą widoczne przez około 2-3 tygodnie.

3. Dieta na piękny wygląd

Tak jak wszystkie części naszego ciała, również rzęsy i brwi potrzebują odpowiedniego odżywienia. Zbilansowana dieta, dostarczająca wszystkich makro- i mikroskładników pozytywnie wpłynie na ich wzrost i gęstość.

ZOBACZ RÓWNIEŻ